Nebuď za hlupáka: jak nasát všeobecný přehled

Někteří lidé dokážou hodiny a hodiny hovořit na své oblíbené téma, ale v ostatních oblastech jsou naprosto ztracení. Chybí jim totiž základní společenská dovednost: všeobecný rozhled. Vynikající orientace v mnoha rozličných oblastech lidského vědění z vás udělá nejen dobrého společníka, ale dostane vás i na vysokou školu.

Vítězové a poražení

Viděli jste někdy nějakou vědomostní televizní hru? Vítězné soutěžící nezaskočí zhola nic, zatímco poražení shoří jako papír na banálních otázkách. Může za to všeobecný rozhled. Jedná se o znalosti, které zahrnují oblasti kultury, historie, umění, politiky, ekonomie, geografie, biologie a mnoha dalších vědních oborů. Nejde o to stát se odborníkem na slovo vzatým, ale o alespoň základní orientaci.

Přijímačky ze všeobecného přehledu

Setkáte se s nimi na celé řadě humanitních škol. Kromě otázek z výše zmíněných oblastí se v testu mohou objevit ukázky světoznámých literárních děl, latinské citáty, cizí slova nebo světové osobnosti. Každá fakulta klade důraz na rozdílná témata. Složení otázek bude jiné, když se hlásíte na práva, výtvarné umění nebo sociologii.

shutterstock_243373057

↑ Ingmar Bergman? To byl asi… filozof?! Všeobecný přehled je důležitý i u přijímaček.

Jak se stát všeznalcem

Kdo se chce zdokonalovat, musí si být vědom svých slabých stránek. Studenti gymnázia mají před ostatními drobný náskok. Během studia se jim dostalo všeobecného vzdělání a teoreticky jsou nadupaní znalostmi z mnoha oblastí. Středoškoláci ze specializovaných škol se ale musí zaměřit na předměty, kterým se ve škole nevěnovala pozornost.

Koukejte na zprávy

Vylepšení všeobecných znalostí je běh na dlouhou trať. Musíte být otevření a vnímaví ke svému okolí. Zajímejte se o vše, co se kolem vás šustne. V prvním kroku začněte sledovat aktuální dění. Udělejte si čas na čtení novin a místo nekonečného seriálu se podívejte na večerní zprávy. Informace pouze nekonzumujte. Zamyslete se nad nimi. Utvořte si vlastní názor a diskutujte o aktuálním dění s ostatními.

Číst, číst, číst

Čtením rozhodně nikdo nezhloupne. Zapomeňte na tisícistránkové slovníky a encyklopedie. Pokud patříte mezi literární nováčky, zaměřte se na díla klasiků nebo známých autorů 20. století. Důležité je, aby vás kniha chytla za srdce a četli jste ji s chutí. Možná se z vás časem stane knihomol.

Kultura

Kultura, to je základní stavební kámen všeobecného rozhledu. Návštěva divadla nebo výstavy vás posune na vyšší úroveň. Místo dvacátého dílu Kameňáku shlédněte jeden z klenotů světové kinematografie. Poslouchali jste někdy rozhlasovou hru? Zkuste to.

Debatujte, cestujte, luštěte

Debata se vzdělanými lidmi obohatí každého, stejně tak cestování. Kdo nemá čas a peníze může sledovat vědomostní soutěže nebo luštit křížovky.

 Jan Hruška

Další články k tématu

6 zajímavých oborů na soukromých VŠ

Najít vysněné povolání bez předchozích zkušeností bývá pro absolventy stresující zážitek. Personalisté se totiž rádi řídí heslem, že praxe je nejlepší učitelka. Kde na soukromých vysokých školách získáte kromě biflování i tolik ceněné dovednosti v oboru? Vybrali jsme těchto 6 prakticky zaměřených oborů. 1. Literární tvorba Kde: Literární akademie Kdo v sobě objevil umělecké sklony a chtěl … číst více

Přijímačky se blíží. Co při nich zúročíte?

Možná už vám dorazila pozvánka k přijímacím zkouškám. A my pro vás máme rady, jak u nich můžete zazářit. Vysoké školy berou v potaz kvalitní seznam přečtené literatury, výsledky z olympiád, jazykové zkoušky, dobré známky na maturitním vysvědčení i vlastní tvorbu. Zjistěte, co je důležité pro váš obor a přijetí máte v kapse. » 2 … číst více

Chystáte se na VŠ? Bezplatné workshopy vám usnadní nástup ke studiu

První den v nové škole bývá takové malé osobní drama. Nervozita se nevyhýbá ani těm nejklidnějším povahám a při vstupu do nové třídy či posluchárny se srdce rozbuší snad každému. Nebylo by lepší seznámit se se školou a spolužáky už před začátkem školního roku a na podzim nastupovat jako zkušený mazák? Vysoká škola BIBS tuto … číst více

Co dělat u zkoušek, když se ocitnete v úzkých?

Zkoušky jsou dost velký stres samy o sobě, zvlášť, když jde o maturitu nebo přijímačky. A někdy se stane, že prostě nemáte šťastnou ruku na volbu otázky. Většina učitelů se vás snaží podpořit a pomoci vám. Ale stává se i to, že vás zavedou do témat, která vám neříkají vůbec nic. Nepanikařte. Existují způsoby, jak … číst více