Možná už vám dorazila pozvánka k přijímacím zkouškám. A my pro vás máme rady, jak u nich můžete zazářit. Vysoké školy berou v potaz kvalitní seznam přečtené literatury, výsledky z olympiád, jazykové zkoušky, dobré známky na maturitním vysvědčení i vlastní tvorbu. Zjistěte, co je důležité pro váš obor a přijetí máte v kapse.
» 2 minuty čtení «
1. Čtete klasiky oboru
U přijímaček na politologii, psychologii, sociologii či filologii se ústní zkouška bude točit kolem vašeho seznamu přečtené literatury. Máte nejvyšší čas sestavit mix základních děl a textů současných guru oboru. Pozor na díla, jejichž obsah znáte pouze z vyprávění nebo něčích výpisků. Komise vaše mezery snadno odhalí.
2. Buďte aktivní, zn: dobrovolně
Práce dobrovolníka v domově důchodců, sociálních zařízeních či nemocnici. Tím vším můžete přesvědčit o svém zapálení pro obor, pokud se hlásíte na psychologii či medicínu – máte-li zájem o 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, čeká vás i ústní kolo a fakulta avizuje, že nejde o zkoušku znalostí! Takže ani těsně před maturitou a přijímačkami vaše dobrovolnické aktivity rozhodně nejsou ztraceným časem. Body za praxi (práce s dětmi v kroužcích, turistických oddílech, na letních táborech, lyžařských výcvicích apod.) získají i uchazeči o studium učitelství.
3. Učte se na maturitu
To, jestli budete mít na maturitním vysvědčení z matematiky jedničku nebo trojku, není jedno! Na techniku a informatiku se sice můžete dostat bez přijímaček, ale školy akceptují maturitu z matematiky nejhůře za dvě.
Čtěte dále: Nebuď za hlupáka. Jak nasát všeobecný přehled?
4. V olympiádách bojujte až do konce
Na přírodovědeckých fakultách, medicíně, žurnalistice i na technikách nejvíce stojí o úspěšné řešitele středoškolských olympiád a takzvaných SOČek (Středoškolská odborná činnost). Středoškolákům, kteří byli na olympiádách úspěšní, univerzity zvýhodní podmínky pro přijetí nebo jim přijímací zkoušky rovnou odpustí.
5. Vrhněte se na jazykové zkoušky
Znalost jazyka musíte doložit nejen na filologii, ale úroveň minimálně B2 požadují i na sociologii. Certifikát nebo státní jazyková zkouška jistě zkušební komisi přesvědčí.
6. Pište
K velmi žádaným oborům patří žurnalistika. Dny, které vás dělí od termínu ústního kola přijímaček byste měli věnovat psaní do novin a časopisů. Vaše publikované články pak přineste ukázat k pohovorům.
7. Přihlaste se na přípravný kurz
Znalosti, které vás naučí na přípravných kurzech zužitkujete jak u písemné, tak i u ústní části přijímacích zkoušek. Vaši pozornost by měly přitáhnout přípravné kurzy, které pořádají samotné školy – Univerzita Karlova, VŠE, ČVUT, VUT a další. Pokud vaše vysněná škola takovou možnost nenabízí, podívejte se na nabídku soukromých agentur jako například Tutor nebo Sokrates. Mezi lektory najdete převážně studenty škol, na které se hlásíte.
8. Obrňte se proti nervozitě
Do května a června, kdy se koná hlavní vlna přijímacích zkoušek, byste měli zapracovat i na vaší psychice. Strach z případného neúspěchu, neznámého prostředí i časového limitu zmenšíte takzvanými přijímačkami nanečisto. Ty nabízí třeba Fakulta stavební na ČVUT. Stres vám pomůže snížit i rozhovor s kamarády a známými, kteří na přijímacích zkouškách byli v loňském roce.
Julie Daňková