Přijímačky se blíží. Co při nich zúročíte?

Možná už vám dorazila pozvánka k přijímacím zkouškám. A my pro vás máme rady, jak u nich můžete zazářit. Vysoké školy berou v potaz kvalitní seznam přečtené literatury, výsledky z olympiád, jazykové zkoušky, dobré známky na maturitním vysvědčení i vlastní tvorbu. Zjistěte, co je důležité pro váš obor a přijetí máte v kapse.

» 2 minuty čtení «

shutterstock_111130343

1. Čtete klasiky oboru

U přijímaček na politologii, psychologii, sociologii či filologii se ústní zkouška bude točit kolem vašeho seznamu přečtené literatury. Máte nejvyšší čas sestavit mix základních děl a textů současných guru oboru. Pozor na díla, jejichž obsah znáte pouze z vyprávění nebo něčích výpisků. Komise vaše mezery snadno odhalí.

2. Buďte aktivní, zn: dobrovolně

Práce dobrovolníka v domově důchodců, sociálních zařízeních či nemocnici. Tím vším můžete přesvědčit o svém zapálení pro obor, pokud se hlásíte na psychologii či medicínu – máte-li zájem o 3. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy, čeká vás i ústní kolo a fakulta avizuje, že nejde o zkoušku znalostí! Takže ani těsně před maturitou a přijímačkami vaše dobrovolnické aktivity rozhodně nejsou ztraceným časem. Body za praxi (práce s dětmi v kroužcích, turistických oddílech, na letních táborech, lyžařských výcvicích apod.) získají i uchazeči o studium učitelství.

3. Učte se na maturitu

To, jestli budete mít na maturitním vysvědčení z matematiky jedničku nebo trojku, není jedno! Na techniku a informatiku se sice můžete dostat bez přijímaček, ale školy akceptují maturitu z matematiky nejhůře za dvě.

Čtěte dále: Nebuď za hlupáka. Jak nasát všeobecný přehled?

4. V olympiádách bojujte až do konce

Na přírodovědeckých fakultách, medicíně, žurnalistice i na technikách nejvíce stojí o úspěšné řešitele středoškolských olympiád a takzvaných SOČek (Středoškolská odborná činnost). Středoškolákům, kteří byli na olympiádách úspěšní, univerzity zvýhodní podmínky pro přijetí nebo jim přijímací zkoušky rovnou odpustí.

5. Vrhněte se na jazykové zkoušky

Znalost jazyka musíte doložit nejen na filologii, ale úroveň minimálně B2 požadují i na sociologii. Certifikát nebo státní jazyková zkouška jistě zkušební komisi přesvědčí.

6. Pište

K velmi žádaným oborům patří žurnalistika. Dny, které vás dělí od termínu ústního kola přijímaček byste měli věnovat psaní do novin a časopisů. Vaše publikované články pak přineste ukázat k pohovorům.

7. Přihlaste se na přípravný kurz

Znalosti, které vás naučí na přípravných kurzech zužitkujete jak u písemné, tak i u ústní části přijímacích zkoušek. Vaši pozornost by měly přitáhnout přípravné kurzy, které pořádají samotné školy – Univerzita Karlova, VŠE, ČVUT, VUT a další. Pokud vaše vysněná škola takovou možnost nenabízí, podívejte se na nabídku soukromých agentur jako například Tutor nebo Sokrates. Mezi lektory najdete převážně studenty škol, na které se hlásíte.

8. Obrňte se proti nervozitě

Do května a června, kdy se koná hlavní vlna přijímacích zkoušek, byste měli zapracovat i na vaší psychice. Strach z případného neúspěchu, neznámého prostředí i časového limitu zmenšíte takzvanými přijímačkami nanečisto. Ty nabízí třeba Fakulta stavební na ČVUT. Stres vám pomůže snížit i rozhovor s kamarády a známými, kteří na přijímacích zkouškách byli v loňském roce.

Julie Daňková

Další články k tématu

Nevzali vás na školu? Poradíme, kdy má smysl odvolání

Když dostanete z vysoké školy vyrozumění, že vás nepřijali, prvními pocity mohou být zklamání, marnost i vztek. Někdy do vašeho výkonu při přijímacích zkouškách zasáhnou věci, které nemůžete ovlivnit – horko, hluk, nejasná formulace otázek. Ještě ale není vše ztraceno – můžete se odvolat. ↑ Poradíme vám, co napsat do odvolání na vysokou školu. Všichni se … číst více

6 zajímavých oborů na soukromých VŠ

Najít vysněné povolání bez předchozích zkušeností bývá pro absolventy stresující zážitek. Personalisté se totiž rádi řídí heslem, že praxe je nejlepší učitelka. Kde na soukromých vysokých školách získáte kromě biflování i tolik ceněné dovednosti v oboru? Vybrali jsme těchto 6 prakticky zaměřených oborů. 1. Literární tvorba Kde: Literární akademie Kdo v sobě objevil umělecké sklony a chtěl … číst více

Nebuď za hlupáka: jak nasát všeobecný přehled

Někteří lidé dokážou hodiny a hodiny hovořit na své oblíbené téma, ale v ostatních oblastech jsou naprosto ztracení. Chybí jim totiž základní společenská dovednost: všeobecný rozhled. Vynikající orientace v mnoha rozličných oblastech lidského vědění z vás udělá nejen dobrého společníka, ale dostane vás i na vysokou školu. Vítězové a poražení Viděli jste někdy nějakou vědomostní televizní hru? Vítězné … číst více

Co dělat u zkoušek, když se ocitnete v úzkých?

Zkoušky jsou dost velký stres samy o sobě, zvlášť, když jde o maturitu nebo přijímačky. A někdy se stane, že prostě nemáte šťastnou ruku na volbu otázky. Většina učitelů se vás snaží podpořit a pomoci vám. Ale stává se i to, že vás zavedou do témat, která vám neříkají vůbec nic. Nepanikařte. Existují způsoby, jak … číst více