19. ročník Pražského studentského summitu se blíží. Studenti středních a vysokých škol dostanou opět příležitost proměnit se v delegáty OSN, NATO nebo Rady EU a diskutovat spolu na simulovaných diplomatických jednáních. Natrénují si umění argumentace, zorientují se v mezinárodních otázkách a procvičí si angličtinu. Zkušenost se jim bude hodit i do životopisu – firmy vždy ocení aktivní absolventy, kteří už během studia dělali něco navíc.
Pražský studentský summit je rozdělený do tří modelů. U všech činí poplatek za přihlášení 850 korun.
Model OSN
Model OSN je otevřený studentům středních škol. Ti utvoří skupinky delegátů o třech až pěti lidech, vyberou si jeden ze států sdružených v Organizaci spojených národů a jeho zájmy poté budou hájit na simulovaných jednáních. Přihlášku do Modelu OSN je třeba podat do 30. září. Studenti musí předem utvořit týmy, zvolit zemi, kterou chtějí hájit a napsat esej o zahraniční politice.
Model NATO
Také Model NATO je určen středoškolským studentům. Vybráno bude 28 nejlepších, kteří se zúčastní simulované konference o bezpečnostních otázkách. Podmínkou je dobrá znalost angličtiny, protože celé jednání bude probíhat právě v tomto jazyce. Do Modelu NATO je možné podat přihlášku do 13. října, součástí je esej v anglickém jazyce.
Model EU
Do Modelu EU se mohou přihlásit studenti vysokých škol. Promění se v ministry zemí EU a v této roli zažijí simulované zasedání Rady EU, nejvyššího orgánu Evropské unie. Vyzkouší si, jak takové vrcholné jednání probíhá, jak vznikají důležité dohody nebo jak se řeší mezinárodní krize.
Pětiměsíční příprava
Studenti, kteří úspěšně projdou přijímacím řízením, však nikdo jen tak nehodí do vody. Před samotnými konfrencemi je čeká trénink. Přípravných setkání bude pět a konají se jednou za měsíc v sobotu. Studenti se naučí vžít do role diplomatů, diskutovat, formulovat svá stanoviska a a zaujímat postoje. Součástí těchto workshopů jsou i přednášky zajímavých hostů. V minulých ročnících studentského summitu to byli například diplomaté Karel Kovanda, Štefan Füle nebo Norman L. Eisen, primátor Prahy Bohuslav Svoboda či ekonomové Radek Špicar a Martin Mejstřík. Závěrečné konference, kde studenti změří své diplomatické síly, proběhnou na jaře.
Jobs.cz