Výběr vysoké školy: rozhoduje budoucí uplatnění

Připraví mě vybraná vysoká škola na budoucí povolání? Tuto otázku si mladí Češi při výběru univerzity kladou nejčastěji. Hned za příslibem dobrého uplatnění hraje zásadní roli kvalita výuky. Zjistilo to dotazníkové šetření společnosti Scio. Skoro tři pětiny uchazečů půjdou raději studovat náročnější školu. Přístup „hlavně se někam dostat“ je totiž blízký jen necelé čtvrtině mladých Čechů.

volba_vysoke

Maturanti: titul je základ

Maturanti si nicméně nedovedou představit, že by vysokou školu opustili bez vysokoškolského diplomu. Pokud by se měli rozhodnout mezi vysoce kvalitním vzděláním bez získání titulu a nižší kvalitou školy s diplomem, 45 procent studentů sáhne po druhé variantě.

Rozhodují se do poslední chvíle

Konečné rozhodnutí, co a kam jít po maturitě studovat, si polovina lidí nechává až do čtvtého ročníku střední školy. Pětina uchazečů dokonce s výběrem fakulty váhá do poslední chvíle, tedy do uzávěrky přihlášek v lednu nebo v únoru. Maturanty nejvíce zajímá studium ekonomie a společenských věd, naopak o technické obory a právo je zájem nižší.

Slováky táhne Brno

Slovenští maturanti, kteří se hlásí na vysokou do České republiky, míří hlavně do jihomoravské metropole. Nejžádanější je Fakulta informatiky Masarykovy univerzity v Brně. V první desítce se objevily i fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a Univerzity Karlovy v Praze. Největší lákadlo představuje kvalita výuky – více než 80 procent slovenských studentů si myslí, že v České republice najdou lepší vysoké školy než na Slovensku.

Na co se hodíte? Udělejte si náš test

Vybíráte zrovna vysokou školu a stále nemáte jasno? Vyplňte si náš test Na co se hodím. Napoví vám, v jakém oboru se vám bude nejlépe dařit a doporučí vhodné fakulty. Základní informace o nabízených oborech, podmínkách přijímacích zkoušek a přihláškách pak najdete v sekci Vysoké školy na Jobs.cz.

Zeptejte se vysokých škol

Pokud máte raději kontakt tváří v tvář, zajděte na dny otevřených dveří. Jednotlivé fakulty je pro zájemce o studium pořádají právě v tomto období. Přímo od těch nejpovolanějších dostanete odpovědi na vaše otázky ohledně náplně studia a navíc zjistíte, v jakém prostředí strávíte svá vysokoškolská léta.

» Přečtěte si: Dny otevřených dveří na vysokých školách

Všechny informace pohromadě

Na konci ledna také můžete zavítat do Prahy na veletrh pomaturitního studia Gaudeamus. Na jednom místě najdete nejen české a zahraniční vysoké školy, ale také jazykové a au-pair  pobyty, jazykové školy a další možnosti uplatnění při studiu.

Lenka Kováříková

Další články k tématu

Velký přehled: termíny přihlášek na vysoké školy

Uchazeči o studium na vysoké škole zpravidla vnímají konec února jako nejpozdější termín pro zaslání přihlášek. To stále platí pro Univerzitu Karlovu, Ostravskou univerzitu, Slezskou univerzitu, Masarykovu univerzitu, Univerzitu Palackého nebo Univerzitu Hradec Králové. Ostatní veřejné vysoké školy počítají s pozdějším odevzdáním přihlášek, někdy se nejzazší doba liší i v rámci jednotlivých fakult. Přinášíme vám … číst více

Pro studenty: jak získat praxi, kterou firmy ocení?

Jak zaujmout zaměstnavatele, když právě končíte školu a kolonka „pracovní zkušenosti“ ve vašem životopise zeje prázdnotou? Podle výzkumu, který mezi absolventy a firmami pravidelně pořádá kariérní portál Jobs.cz, zaměstnavatele kromě vystudovaného oboru nejvíce zajímá právě praxe v oboru. Co máte ale dělat, když vás na brigádě pustí tak akorát ke kopírce? Jednou z možností je … číst více

Jobs.cz vám poradí, jaká škola vás bude bavit!

Příští rok maturujete  a otázka: „A co budeš dělat potom?“ vám způsobuje osypky? Vyrazte ve dnech 4. až 7. listopadu do Brna na veletrh Gaudeamus. Čeká vás tam mimo jiné TESTOVACÍ CENTRUM JOBS.CZ, kde vám poradíme, jaká vysoká škola vám bude nejlépe „slušet“. » 1 minuta čtení « ↑ Jobs.cz vám na veletrhu Gaudeamus poradí, … číst více

Chystáte se na VŠ? Bezplatné workshopy vám usnadní nástup ke studiu

První den v nové škole bývá takové malé osobní drama. Nervozita se nevyhýbá ani těm nejklidnějším povahám a při vstupu do nové třídy či posluchárny se srdce rozbuší snad každému. Nebylo by lepší seznámit se se školou a spolužáky už před začátkem školního roku a na podzim nastupovat jako zkušený mazák? Vysoká škola BIBS tuto … číst více