Maturanti letos volí humanitní obory, technika neláká

Zájemce o vysokoškolské studium nejvíce lákají humanitní a společeské vědy, ekonomie a medicína. Vyplývá to ze statistiky návštěvnosti sekce Vysoké školy na portálu Jobs.cz.

Sekci Vysoké školy navštívilo od začátku letošního roku 200 tisíc čtenářů. Skoro pětina se sháněla po informacích o studiu humanitních a společenských věd. Vůbec nejatraktivnější je pro ně psychologie a psychoterapie, cestovní ruch, učitelství pro mateřské školy a právo.

Medicína je třetí

Přes 18 procent uživatelů brouzdalo v informacích o možnostech studia ekonomie a managementu. Na třetím místě maturantského zájmu se umístila medicína a farmacie – bližší data o studiu těchto oborů shánělo deset procent lidí.

O možnosti studia technických oborů se zajímalo jen osm procent uživatelů. Firmy přitom odborníky zběhlé v technických vědách a informatice více než potřebují. Například o programátory a vývojáře poptávka navzdory současné ekonomické situaci.

Nejatraktivnější studijní obory:

„Nelze paušálně tvrdit, že jedinou správnou volbou pro studium jsou pouze technické obory. Aktuální poptávka po jejich absolventech je sice vysoká, studium humanitních či ekonomických oborů však může člověku poskytnout větší prostor pro pozdější změnu zaměření, a tím i vyšší pružnost na pracovním trhu,“ podotýká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje portál Jobs.cz.

Přihláška na poslední chvíli

Řada vysokých škol stanovila 28. únor jako hraniční termín pro podání přihlášky. Pokud chcete od podzimu začít studovat, máte na podání přihlášky doslova pár hodin – do dnešní půlnoci. Některé fakulty ale termín protahují až do března nebo dubna. Zjistěte si podrobnosti na stránkách škol.

Méně peněz pro fakulty na přijímání prváků

Na vysokých školách v současnosti studuje asi 320 tisíc lidí. Stát se univerzitám chystá na příští akademický rok poslat zhruba o pět procent méně financí, než poslal pro rok letošní. Chce tím školy donutit k tomu, aby začaly přijímání nových studentů postupně utlumovat. V posledních letech se totiž na některou z univerzit dostane více než polovina z každého populačního ročníku maturantů. Diskutuje se proto o masovosti studia a s tím související klesající kvalitě.

Jobs.cz

Další články k tématu

Výběr vysoké školy: rozhoduje budoucí uplatnění

Připraví mě vybraná vysoká škola na budoucí povolání? Tuto otázku si mladí Češi při výběru univerzity kladou nejčastěji. Hned za příslibem dobrého uplatnění hraje zásadní roli kvalita výuky. Zjistilo to dotazníkové šetření společnosti Scio. Skoro tři pětiny uchazečů půjdou raději studovat náročnější školu. Přístup „hlavně se někam dostat“ je totiž blízký jen necelé čtvrtině mladých … číst více

Velký přehled: termíny přihlášek na vysoké školy

Uchazeči o studium na vysoké škole zpravidla vnímají konec února jako nejpozdější termín pro zaslání přihlášek. To stále platí pro Univerzitu Karlovu, Ostravskou univerzitu, Slezskou univerzitu, Masarykovu univerzitu, Univerzitu Palackého nebo Univerzitu Hradec Králové. Ostatní veřejné vysoké školy počítají s pozdějším odevzdáním přihlášek, někdy se nejzazší doba liší i v rámci jednotlivých fakult. Přinášíme vám … číst více

Pro studenty: jak získat praxi, kterou firmy ocení?

Jak zaujmout zaměstnavatele, když právě končíte školu a kolonka „pracovní zkušenosti“ ve vašem životopise zeje prázdnotou? Podle výzkumu, který mezi absolventy a firmami pravidelně pořádá kariérní portál Jobs.cz, zaměstnavatele kromě vystudovaného oboru nejvíce zajímá právě praxe v oboru. Co máte ale dělat, když vás na brigádě pustí tak akorát ke kopírce? Jednou z možností je … číst více

Jobs.cz vám poradí, jaká škola vás bude bavit!

Příští rok maturujete  a otázka: „A co budeš dělat potom?“ vám způsobuje osypky? Vyrazte ve dnech 4. až 7. listopadu do Brna na veletrh Gaudeamus. Čeká vás tam mimo jiné TESTOVACÍ CENTRUM JOBS.CZ, kde vám poradíme, jaká vysoká škola vám bude nejlépe „slušet“. » 1 minuta čtení « ↑ Jobs.cz vám na veletrhu Gaudeamus poradí, … číst více