Maturanti letos volí humanitní obory, technika neláká

Zájemce o vysokoškolské studium nejvíce lákají humanitní a společeské vědy, ekonomie a medicína. Vyplývá to ze statistiky návštěvnosti sekce Vysoké školy na portálu Jobs.cz. 

Sekci Vysoké školy navštívilo od začátku letošního roku 200 tisíc čtenářů. Skoro pětina se sháněla po informacích o studiu humanitních a společenských věd. Vůbec nejatraktivnější je pro ně psychologie a psychoterapie, cestovní ruch, učitelství pro mateřské školy a právo.

Medicína je třetí

Přes 18 procent uživatelů brouzdalo v informacích o možnostech studia ekonomie a managementu. Na třetím místě maturantského zájmu se umístila medicína a farmacie – bližší data o studiu těchto oborů shánělo deset procent lidí.

O možnosti studia technických oborů se zajímalo jen osm procent uživatelů. Firmy přitom odborníky zběhlé v technických vědách a informatice více než potřebují. Například o programátory a vývojáře poptávka navzdory současné ekonomické situaci.

Nejatraktivnější studijní obory:

„Nelze paušálně tvrdit, že jedinou správnou volbou pro studium jsou pouze technické obory. Aktuální poptávka po jejich absolventech je sice vysoká, studium humanitních či ekonomických oborů však může člověku poskytnout větší prostor pro pozdější změnu zaměření, a tím i vyšší pružnost na pracovním trhu,“ podotýká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik společnosti LMC, která provozuje portál Jobs.cz.

Přihláška na poslední chvíli

Řada vysokých škol stanovila 28. únor jako hraniční termín pro podání přihlášky. Pokud chcete od podzimu začít studovat, máte na podání přihlášky doslova pár hodin – do dnešní půlnoci. Některé fakulty ale termín protahují až do března nebo dubna. Zjistěte si podrobnosti na stránkách škol.

Méně peněz pro fakulty na přijímání prváků

Na vysokých školách v současnosti studuje asi 320 tisíc lidí. Stát se univerzitám chystá na příští akademický rok poslat zhruba o pět procent méně financí, než poslal pro rok letošní. Chce tím školy donutit k tomu, aby začaly přijímání nových studentů postupně utlumovat. V posledních letech se totiž na některou z univerzit dostane více než polovina z každého populačního ročníku maturantů. Diskutuje se proto o masovosti studia a s tím související klesající kvalitě.

Jana Machálková, Jobs.cz

Další články k tématu

Šance pro studenty: Zkuste si práci pro OSN a NATO

19. ročník Pražského studentského summitu se blíží. Studenti středních a vysokých škol dostanou opět příležitost proměnit se v delegáty OSN, NATO nebo Rady EU a diskutovat spolu na simulovaných diplomatických jednáních. Natrénují si umění argumentace, zorientují se v mezinárodních otázkách a procvičí si angličtinu. Zkušenost se jim  bude hodit i do životopisu – firmy vždy ocení aktivní … číst více

Veletrh Gaudeamus 2013: Oslovte vysoké školy na jednom místě

Nestihli jste dny otevřených dveří a webové stránky univerzit vám k rozhodnutí o dalším studiu nestačí? Vypravte se za zástupci fakult osobně: na veletrh vysokých škol Gaudeamus, který se koná na konci ledna v Praze. Na pražský Gaudeamus se můžete vydat 29. a 30. ledna 2013 na Výstaviště Praha v Holešovicích, kde mu budou vyhrazeny pavilony D a E. Otevřeno … číst více

Kam na vysokou? Poradí veletrh Gaudeamus

Dnes a zítra hostí pražské výstaviště v Holešovicích Gaudeamus – největší veletrh pomaturitního studia. Kromě zástupců vysokých škol tam potkáte třeba i možné budoucí zaměstnavatele. Veletrh je návštěvníkům po oba dny přístupný od 8 do 16 hodin. Vysoké školy na jednom místě Víte, co chcete studovat, ale nejste si jisti, které školy studium nabízejí? Zamiřte … číst více

Velký přehled: Termíny přihlášek na vysoké školy

Uchazeči o studium na vysoké škole zpravidla vnímají konec února jako nejpozdější termín pro zaslání přihlášek. To stále platí pro Univerzitu Karlovu, Ostravskou univerzitu, Slezskou univerzitu, Masarykovu univerzitu, Univerzitu Palackého nebo Univerzitu Hradec Králové. Ostatní veřejné vysoké školy počítají s pozdějším odevzdáním přihlášek, někdy se nejzazší doba liší i v rámci jednotlivých fakult. Přinášíme vám … číst více