Zkušební doba

Zkušební dobu je možné sjednat u pracovních poměrů na dobu určitou i neurčitou. Smyslem zkušební doby je, aby si zaměstnanec a zaměstnavatel ověřili, zda jsou schopni dlouhodobé spolupráce.

shutterstock_zkusebni doba

Jak sjednat zkušební dobu

  • Zkušební dobu lze sjednat nejpozději v den nástupu do zaměstnání.
  • U běžných pozic může zkušební doba činit nejdéle 3 po sobě následující měsíce.
  • U vedoucích pozic může jíž až o 6 po sobě následujících měsíců.
  • Ve zkušební době může zaměstnanec i zaměstnavatel pracovní poměr kdykoliv ukončit, a to bez udání důvodu.

Nemoc ve zkušební době

  • Pokud zaměstnanec ve zkušební době onemocní, v prvních 21 dnech nemoci je podle zákoníku práce chráněn proti výpovědi.
  • O dny, kdy pracovník marodil a nebyl v zaměstnání, se pak zkušební doba prodlužuje.
  • Příklad: Josef nastoupil do práce 1. ledna s tím, že byla sjednána tříměsíční zkušební doba. V únoru Josef strávil 10 dní na neschopence. O těchto 10 dní se mu poté prodlouží zkušební doba.

» Právní rádce: Co raději připsat do pracovní smlouvy

Další rady k tématu

První dny na novém místě

První dny v novém zaměstnání nováčci podepisují pracovní smlouvy, vyplňují vstupní dotazník nebo absolvují lékařskou prohlídku. Co po vás zaměstnavatel může chtít Zápočtový list Zápočtový list je nutné přinést co nejdříve. Předchozí zaměstnavatel vám jej musí vydat hned po ukončení pracovního poměru. Do zápočtového listu se uvádí zastávaná pozice, jak dlouho zaměstnání trvalo a výše … číst více

Pracovní život

Do zaměstnání nechodíme jen pracovat, ale i navazovat a udržovat mezilidské vztahy. Třeba na vánočním večírku nebo v helmách na raftech – to když firma pořádá teambuilding. Teambuilding Teambuilding může být celofiremní nebo jen týmový – kdy se stmeluje pouze konkrétní oddělení. V některých firmách je účast na teambuildingu dokonce povinná. Podle nálezu Nejvyššího soudu z … číst více