Pracovní život

Do zaměstnání nechodíme jen pracovat, ale i navazovat a udržovat mezilidské vztahy. Třeba na vánočním večírku nebo v helmách na raftech – to když firma pořádá teambuilding.

shutterstock_pracovni zivot

Teambuilding

Teambuilding může být celofiremní nebo jen týmový – kdy se stmeluje pouze konkrétní oddělení. V některých firmách je účast na teambuildingu dokonce povinná. Podle nálezu Nejvyššího soudu z roku 2013 však nelze zaměstnance, který bojkotuje teambuilding, „za trest“ připravit o prémie.

Teambuilding často připomíná hry na dětských táborech. Zaměstnanci plní nejrůznější úkoly, které mají zlepšit komunikaci, prohloubit vzájemnou důvěru, seznámit členy různých oddělení a podobně. Úkoly mohou být sportovní, .logické, vědomostní nebo kreativní (s cílem společně něco vytvořit).

Na teambuildingu lépe než v zaměstnání poznáte, kdo z kolegů je soutěživý a kdo se spíše drží zpátky, kdo umí řešit krizové situace s chladnou hlavou, kdo jde tzv. přes mrtvoly a podobně.

Openspace

Neboli hromadné kanceláře. Asi jen minimum zaměstnanců v nich pracuje skutečně rádo. Firmy openspacy hájí – prý zlepšují spolupráci a zvedají efektivitu. Zaměstnanci si naproti tomu stěžují na hluk, stres a bolesti hlavy.

Zlatá pravidla pro přežití v openspace? Žádné hlasité hovory (ani telefonní), žádná aromatická jídla, žádné chození do kanceláře v době nemoci, žádné sálodlouhé debaty s kolegy v openspacu (na porady jsou zasedačky).

» Šest rad pro přívětivější openspace

Vánoční večírek

I když firma sebevíc šetří, vánoční večírek svým zaměstnancům málokdy odepře. V některých společnostech pořádají tematické vánoční party, například s maskami nebo v duchu nějakého filmu. Od zaměstnanců se očekává pouze to, že se budou bavit a družit s ostatními.

Na vánočním večírku není vhodné řešit s kolegy pracovní záležitosti nebo si například říkat o povýšení. Prostor je naopak pro uvolněnou společenskou konverzaci.

Firemní večírek opravdu není vhodná příležitost k flirtování  s asistentkou generálního ani k pokusu pokořit osobní alkoholický rekord (zvlášť, pokud jste ještě ve zkušební době).

» 12 typů, které potkáte na vánočním večírku

Další rady k tématu

První dny na novém místě

První dny v novém zaměstnání nováčci podepisují pracovní smlouvy, vyplňují vstupní dotazník nebo absolvují lékařskou prohlídku. Co po vás zaměstnavatel může chtít Zápočtový list Zápočtový list je nutné přinést co nejdříve. Předchozí zaměstnavatel vám jej musí vydat hned po ukončení pracovního poměru. Do zápočtového listu se uvádí zastávaná pozice, jak dlouho zaměstnání trvalo a výše … číst více

Zkušební doba

Zkušební dobu je možné sjednat u pracovních poměrů na dobu určitou i neurčitou. Smyslem zkušební doby je, aby si zaměstnanec a zaměstnavatel ověřili, zda jsou schopni dlouhodobé spolupráce. Jak sjednat zkušební dobu Zkušební dobu lze sjednat nejpozději v den nástupu do zaměstnání. U běžných pozic může zkušební doba činit nejdéle 3 po sobě následující měsíce. U … číst více