Proč si nikdy nenajdete lepší práci

Na tom, že jste v práci celkem spokojení, není nic špatného. Stejně tak je úplně v pořádku poohlížet se jinde. Klidně nezávazně. Možná si i vy občas říkáte, jestli nezkusit štěstí jinde. Než se ale dohrabete k přečtení pár inzerátů, zradí vás. Kdo? Váš vnitřní šotek. Hlas, který vám našeptává některou z následujících vět. Pod kolik z nich se můžete podepsat?

1. Raději hraju na jistotu

To je super, protože právě teď je změna práce nejschůdnější. Na Jobs.cz je teď přes 18 tisíc nabídek, což je o čtvrtinu více než loni na podzim. Zaměstnavatelé zároveň dostávají méně odpovědí, protože lidé buď práci měnit nechtějí, nebo ji už změnili. Právě teď tak máte velkou šanci najít si vyhovující práci, kde si vyjednáte dobré podmínky.

» Podívejte se nezávazně, co byste mohli dělat

2. Nikde mi nedají, co chci

Dají. Musíte si o to ale říct. Jen proto, že si zatím nikdo neřekl o více dovolené, neznamená, že zrovna vám ji nedají. Možná budete první, kdo o ni požádá a dostane ji. Pokud o vás firma doopravdy stojí, dobře si rozmyslí, jestli vás ztratí jen kvůli drobnému ústupku.

Mimochodem, o co byste stáli?

↑ Tak teda já… do toho zas nejdu. To je škoda: nyní je skvělá doba změnit práci.

3. Neustále si připomínám: je to jenom práce

Je, ale zabírá vám minimálně jednu třetinu života. Tu druhou prospíte. Třetí máte konečně čas věnovat se tomu, co máte rádi – rodině, koníčkům nebo opravdu smysluplné práci. A zas tolik hodin za den vám na oblíbené věci nezbývá. Tak proč si tu zásadní osmihodinovou třetinu kazit činností a lidmi, co vás nebaví? Věnovat hodinu tomu, že si namátkou projedete pár inzerátů a odpovíte na ně, vás ještě k ničemu nezavazuje. A co vy víte? Třeba se z toho vyvine něco slibného.

4. Už jsem to zkoušel před rokem a nic z toho nebylo

Doba se mění. Lidem, kteří klepali na dveře prvního zaměstnavatele kolem roku 2008, po celou dobu školní docházky tvrdili, že si jako absolventi budou moct diktovat pracovní podmínky. Jenže pak přišla ekonomická rána a hledat si první zaměstnání najednou nebyl žádný med. Stačilo jen pár let a zaměstnanci si znovu mohou vybírat. Přestaňte si foukat šrámy, které jste možná před pár lety v práci utrpěli kvůli všeobecně špatné ekonomické situaci. Mějte se zase lépe, teď můžete. Za těch pár let jste se pracovně posunuli o kus dál, využijte toho a řekněte si o víc. Nikdo jiný to za vás neudělá.

5. K lidem, kteří mění práci, nemám důvěru

Každé dva roky měnit práci? Jedině že byste měli opravdu smůlu na zaměstnavatele, s lidmi v práci by se nedalo vyjít nebo by vás opravdu špatně platili. Nebo protože nezůstat na jednom místě deset let už je úplně normální. Vaši rodiče možná strávili v jednom zaměstnání 40 let, vy budete mít za život minimálně čtyři zaměstnavatele a vaše děti budou v jedné chvíli pracovat na čtyřech různých projektech. Pohledy na to, co znamená být loajálním zaměstnancem, se mění. Využijte jich ve svůj prospěch a nenechte se svázat předsudky o ideálním zaměstnanci.

6. Na to nemám, jiní jsou lepší

Jste příliš skromní. Ano, pokaždé se najde někdo lepší než jste vy, s tím se smiřte. To ale neznamená, že máte do konce života přešlapovat na místě a nechat lepší práci jiným, kteří možná nejsou lepší než vy, jen mají kuráž a větší sebevědomí. Kašlete na pochybnosti a jděte do toho – máte na to!

7. Mám se vlastně celkem dobře

Vlastně to není tak zlé. Práce celkem ujde, s kolegy si nejdete po krku a hypotéka, auto a dovolená se sama nezaplatí. Zavřeli vás do zlaté klece? A kdy naposledy jste se pustili do něčeho nového? Složitého? Kolikrát vám v poslední době naskočila věta: Jo to znám? Nechcete se raději vypravit do nové práce, kde budete mít znovu příležitost si říct: To ještě neznám, chci zjistit víc.

8. Musím to pořádně promyslet

Tak jo, běž do toho! řve váš vnitřní hlas nadšením, když vás nějaká pracovní nabídka vyloženě chytne za srdce. Dokud ho tedy neumlčí vaše negativní já slovy: Kašli na, nemá to cenu. Životního druha jste si taky asi nevybrali rozumem, ale citem. Co tak tenhle pocit přenést na chvilku i do práce? Zapojit rozum můžete až ve chvíli, kdy vás někdo pozve na pohovor. Do té doby nikomu nic nedlužíte, k nikomu nemáte závazky, tak proč se stresovat? Pokud se do nějaké pracovní nabídky zamilujete na první pohled, jděte do ní. Odmítnout ji můžete vhodným způsobem vždycky.

» 18.000 nových nabídek na Jobs.cz: prozkoumejte je

 Lenka Mydlová

Další články k tématu

Co nového na vás chystají personalisté? Nedejte se zaskočit

On-line životopisy a profily, assessment centre, rozřazovací pohovor po telefonu – někteří zaměstnavatelé jdou ještě dále. Nenechte se zaskočit, až po vás budou chtít, abyste na dálku na kameru odpovídali na jejich dotazy, nebo se pokusí odhalit vaši osobnost a přístup k práci dříve, než vás uvidí naživo. Videodotazníky Možná už jste zažili rychlý pohovor po … číst více

7 firem s pohodovými kancelářemi. Právě teď hledají lidi!

Sníte o práci v Googlu nebo Facebooku a jejich prostorách plných klouzaček, koloběžek, našlapaných firemních posiloven a občerstvení zdarma? Za pohodovým pracovním prostředím nemusíte daleko. Vytipovali jsme pro vás sedm firem, do kterých se budete opravdu těšit. A dobrá zpráva – většina z nich právě někoho hledá! » 4 minuty čtení « Firemní knihovna v … číst více

Co mezi řádky vyčtete z pracovních inzerátů

Prvním krokem k tomu, abyste nalezli ty správné nabídky, je si hned na začátku uvědomit, co vlastně hledáte, kam chcete svou kariéru směrovat a co jste pro ni ochotni udělat. Na co se tedy při čtení inzerátů zaměřit, abyste objevili práci přesně pro vás? « 2 minuty čtení » Hezký název pozice není všechno Nenechte se … číst více

Pozice, kde vás nebudou nutit sedět od – do

Stále více lidí chce práci, kde si mohou začátek a konec pracovní doby určovat podle sebe. Proč sedět v kanceláři povinně do 17:30 a předstírat vytíženost, když reálně máte hotovo už ve čtyři? A mohli byste vyzvednout dítě z družiny nebo si jít zaběhat. Chcete takovou práci taky? Na Jobs.cz teď najdete přes 5.000 nabídek … číst více