Přihláška na VŠ last minute: jak si vybrat správnou školu?

Někteří jdou za vysněným cílem jako žralok za svou kořistí a vysokou školu už mají dávno vybranou. Patříte mezi ty, kteří ještě netuší, kam stočit kormidlo a na jaké univerzitě zakotvit? Pomůžeme vám najít obor snů. Pozor, na některé fakulty se dá přihlásit jen do 29. února 2016.

Odpovězte si na jednoduchou otázku, jaké předměty vás na střední škole baví a které vám jdou. Zároveň nemilosrdně vylučujte ty, které bytostně nesnášíte. Inventura zájmů se nemusí týkat jenom učení. Třeba máte nějaký koníček, který by se dal rozvíjet na vysoké škole.

shutterstock_181043288

↑ Na výběr vysoké zbývá pár dnů. Poradíme, jak nešlápnout vedle.

1. Zkuste to netradičně

Rodiče rádi sní o tom, že přivedli na svět právníka nebo lékaře. Do popředí zájmu se ale dostávají zcela jiné obory. Poptávka po IT specialistech či marketérech neutuchá a prudce roste. Svět se zkrátka mění. Každoročně se rodí nové úzce specializované obory jako optometrie, rekreologie a desítky dalších. Volte ale opatrně. Některé netradiční vysokoškolské obory jsou jen módní výstřelky s mizivou šancí na dobré uplatnění.

2. Detektivní práce

Nevybírejte si obor snů jen podle líbivého reklamního letáku. Pečlivě si pročtěte sylaby, studijní plány a rozvrh. Všechny informace najdete na webu fakulty. Každá škola přistupuje k výuce rozdílně. Některé staví výuku na širokých teoretických základech, jinde se zaměřují na provázanost s praxí. Ekonomie na lesnické škole bude zkrátka jiná než ta na matematické fakultě.

3. Myslete na budoucnost

Tahle poučka zavání klišé, ale je nadmíru užitečná. Zjistěte si, jaké mají absolventi uplatnění a zda bez problémů práci v místě, kde plánujete žít. Zajímejte se o průměrné výdělky na dané profesi.

4. Nepodlehněte tlaku okolí

„Techniků je zoufalý nedostatek a firmy se o ně perou,“ chrlí na nás pravidelně média. Pokud mezi vaše oblíbené superhrdiny nepatří Pythagoras nebo Euler, pravděpodobně budete na technické škole trpět. Samozřejmě je dobré poslouchat rady zkušenějších, ale je to vaše rozhodnutí a váš život, tak se při výběru školy řiďte svými pocity.

5. Šance na přijetí

Na populární obory se hlásí tisíce studentů a do elitního klubu se dostane jen zlomek zájemců. Největší boj o místa tradičně zuří na medicíně, právech nebo na psychologii. Zjistěte si dopředu, jakou máte šanci na přijetí. Projděte si přijímací testy a zhodnoťte své vyhlídky. Při podávání přihlášek na vysokou pamatujte na zádní vrátka. Podejte si přihlášku i na lehčí obor pro případ, že přijímačky na vysněnou školu nevyjdou.

» Troufnete si? 5 oborů s nejtěžšími přijímačkami

6. Pozor na školy, kam se dostane každý

Obzvlášť na technických školách platí, že přijímací řízení není to nejtěžší, co na vás čeká. S trochou nadsázky se dá říct, že přijímačky zvládne každý. Zrno od plev se oddělí až v průběhu prvního ročníku. Příliš lehké nebo dokonce chybějící příjímací zkoušky mohou také vypovídat o nízké úrovni školy.

7. Dobrá pověst nadevše

Co si budeme nalhávat, kvalita jednotlivých vysokých škol se liší. Ví to i zaměstnavatelé, kteří si v záplavě vysokoškoláků mohou vybírat. Doby, kdy diplom automaticky zajistil teplé místečko, jsou nenávratně pryč. Proto se zajímejte o reputaci své budoucí alma mater. Pamatujte, že absolvent prestižní školy má při hledání práce náskok.

Jan Hruška

Další články k tématu

6 zajímavých oborů na soukromých VŠ

Najít vysněné povolání bez předchozích zkušeností bývá pro absolventy stresující zážitek. Personalisté se totiž rádi řídí heslem, že praxe je nejlepší učitelka. Kde na soukromých vysokých školách získáte kromě biflování i tolik ceněné dovednosti v oboru? Vybrali jsme těchto 6 prakticky zaměřených oborů. 1. Literární tvorba Kde: Literární akademie Kdo v sobě objevil umělecké sklony a chtěl … číst více

Troufnete si? 5 oborů s nejtěžšími přijímačkami

Vysněnou školu už máte, teď ještě se na ni dostat. Přečtěte si, u kterých oborů je tradičně nejtěžší projít přijímacím řízením. » 2 minuty čtení « ↑ Medicína, právo, sport, herectví či psychologie. Přijímačky na tyto obory nejsou žádná „dávačka”. 1. Umělecké obory Talentové zkoušky. Postrach každého studenta, který rád tvoří a láká ho umělecká … číst více

Fakulty, které za studium zaplatí vám

Studentské slevy a výhody, ubytovací, sociální či prospěchové stipendium. To je jen příklad finančních úlev, na které mohou čeští vysokoškoláci dosáhnout – a které celkem běžně také využívají. Některé fakulty jdou však s finančními lákadly ještě dál: na jistý obnos lze dosáhnout třeba už během přijímaček. » 3 minuty čtení « ↑ Lákavá odměna. Na některých … číst více

Kam ještě poslat přihlášku: tyto vysoké školy vás chtějí

Prošvihli jste únorový termín pro podání přihlášky na vysokou? Nezoufejte, i na přelomu března a dubna máte šanci dostat se na kvalitní univerzitu. Připravili jsme pro vás 8 tipů na zajímavé školy a obory. ↑ Vzali mě! I na přelomu března a dubna máte šanci dostat se na dobrou školu. 1. Zachraňujte lidské životy Fakulta … číst více