Přihláška na VŠ last minute: jak si vybrat správnou školu?

Někteří jdou za vysněným cílem jako žralok za svou kořistí a vysokou školu už mají dávno vybranou. Patříte mezi ty, kteří ještě netuší, kam stočit kormidlo a na jaké univerzitě zakotvit? Pomůžeme vám najít obor snů. Pozor, na některé fakulty se dá přihlásit jen do 29. února 2016.

shutterstock_181043288

↑ Na výběr vysoké zbývá pár dnů. Poradíme, jak nešlápnout vedle.

Odpovězte si na jednoduchou otázku, jaké předměty vás na střední škole baví a které vám jdou. Zároveň nemilosrdně vylučujte ty, které bytostně nesnášíte. Inventura zájmů se nemusí týkat jenom učení. Třeba máte nějaký koníček, který by se dal rozvíjet na vysoké škole. » Udělejte si náš TEST: Kam na vysokou školu

1. Zkuste to netradičně

Rodiče rádi sní o tom, že přivedli na svět právníka nebo lékaře. Do popředí zájmu se ale dostávají zcela jiné obory. Poptávka po IT specialistech či marketérech neutuchá a prudce roste. Svět se zkrátka mění. Každoročně se rodí nové úzce specializované obory jako optometrie, rekreologie a desítky dalších. Volte ale opatrně. Některé netradiční vysokoškolské obory jsou jen módní výstřelky s mizivou šancí na dobré uplatnění.

2. Detektivní práce

Nevybírejte si obor snů jen podle líbivého reklamního letáku. Pečlivě si pročtěte sylaby, studijní plány a rozvrh. Všechny informace najdete na webu fakulty. Každá škola přistupuje k výuce rozdílně. Některé staví výuku na širokých teoretických základech, jinde se zaměřují na provázanost s praxí. Ekonomie na lesnické škole bude zkrátka jiná než ta na matematické fakultě.

3. Myslete na budoucnost

Tahle poučka zavání klišé, ale je nadmíru užitečná. Zjistěte si, jaké mají absolventi uplatnění a zda bez problémů práci v místě, kde plánujete žít. Zajímejte se o průměrné výdělky na dané profesi.

» IT, práva, grafika, medicína: kolik si vyděláte po škole?

4. Nepodlehněte tlaku okolí

„Techniků je zoufalý nedostatek a firmy se o ně perou,“ chrlí na nás pravidelně média. Pokud mezi vaše oblíbené superhrdiny nepatří Pythagoras nebo Euler, pravděpodobně budete na technické škole trpět. Samozřejmě je dobré poslouchat rady zkušenějších, ale je to vaše rozhodnutí a váš život, tak se při výběru školy řiďte svými pocity.

5. Šance na přijetí

Na populární obory se hlásí tisíce studentů a do elitního klubu se dostane jen zlomek zájemců. Největší boj o místa tradičně zuří na medicíně, právech nebo na psychologii. Zjistěte si dopředu, jakou máte šanci na přijetí. Projděte si přijímací testy a zhodnoťte své vyhlídky. Při podávání přihlášek na vysokou pamatujte na zádní vrátka. Podejte si přihlášku i na lehčí obor pro případ, že přijímačky na vysněnou školu nevyjdou.

» Troufnete si? 5 oborů s nejtěžšími přijímačkami

6. Pozor na školy, kam se dostane každý

Obzvlášť na technických školách platí, že přijímací řízení není to nejtěžší, co na vás čeká. S trochou nadsázky se dá říct, že přijímačky zvládne každý. Zrno od plev se oddělí až v průběhu prvního ročníku. Příliš lehké nebo dokonce chybějící příjímací zkoušky mohou také vypovídat o nízké úrovni školy.

7. Dobrá pověst nadevše

Co si budeme nalhávat, kvalita jednotlivých vysokých škol se liší. Ví to i zaměstnavatelé, kteří si v záplavě vysokoškoláků mohou vybírat. Doby, kdy diplom automaticky zajistil teplé místečko, jsou nenávratně pryč. Proto se zajímejte o reputaci své budoucí alma mater. Pamatujte, že absolvent prestižní školy má při hledání práce náskok.

» PŘEHLED VŠECH VYSOKÝCH ŠKOL A OBORŮ

Jan Hruška

Další články k tématu

„Tvůrčí školy člověka naučí si své dílo obhájit“

Mladý režisér a fotograf Jan Svatoš si za své filmy vysloužil už řadu ocenění. Umělecké tendence rozvíjel hned na třech různých vysokých školách – absolvoval Žurnalistiku na FSV UK, Fotografii na FAMU a Dokumentární tvorbu na FAMO. Zajímalo nás proto, co mu tyto školy pro současnou profesi přinesly. » 4 minuty čtení « ↑ Fotograf … číst více

Co (ne)čekat od vysoké?

Nikdy nekončící večírky, přednášky s nepovinnou docházkou, možnost otevřeně diskutovat s kapacitami svého oboru, studentské akce, možnost studia v zahraničí. Aura vysokoškolského studia má nespočet podob. Jenže tam kde je líc, může být i rub. A tak pokud se hlásíte na vysokou, měli byste být připraveni na všechno. » 3 minuty čtení « ↑ Studovat … číst více

Nevzali vás na VŠ: Dejte si rok pauzu a nakopněte kariéru

Dveře na akademickou půdu zůstaly zabouchnuté. Co teď? Svět se nehroutí. Prohru můžete celkem lehce změnit ve velké vítězné tažení. Najděte si práci a za rok to zkusíte znova. Získáte zajímavou položku do svého životopisu, což se vám bude v budoucnu hodit. » 2 minuty čtení « ↑ Nevzali vás? To není žádná tragédie. Poradíme, jak ten … číst více

Okoukněte vysněnou školu: termíny dnů otevřených dveří

Chystáte se podat přihlášku na vysokou? Nevybírejte jen podle toho, co najdete na internetu nebo co vám řeknou známí. Zajděte se na fakultu, která vás zaujala, podívat osobně. Leden a únor jsou pro to ideálními měsíci: většina škol totiž uchazeče zve na dny otevřených dveří. Uvidíte, jak vypadají učebny, seznámíte se s některými učiteli a … číst více