Troufnete si? 5 oborů s nejtěžšími přijímačkami

Vysněnou školu už máte, teď ještě se na ni dostat. Přečtěte si, u kterých oborů je tradičně nejtěžší projít přijímacím řízením.

» 2 minuty čtení «

shutterstock_61553659

↑ Medicína, právo, sport, herectví či psychologie. Přijímačky na tyto obory nejsou žádná „dávačka”.

1. Umělecké obory

Talentové zkoušky. Postrach každého studenta, který rád tvoří a láká ho umělecká dráha. Jedno z nejjemnějších sít na uchazeče má Vysoká škola umělecko-průmyslová neboli „UMPRUM“ – tradičně je na školu přijato zhruba kolem deseti procent přihlášených. Jen o trošku lépe jsou na tom zájemci o studium na divadelních fakultách, ať už na DAMU nebo JAMU. Kolem 13 až 14 procent uchazečů vezmou na Fakultu výtvarných umění VUT Brno a na FAMU Praha. Kam tedy za uměním, když si tolik nevěříte? O maličko vyšší šance na přijetí už jsou na Akademii výtvarných umění Praha nebo na Fakultě architektury VUT.

» Kde se dá studovat umění?

Čtěte dále: Tvůrčí školy člověka naučí si své dílo obhájit

2. Právo

Práva jsou tradičně dalším oborem, který své uchazeče pečlivě vybírá. Například úspěšnost přihlášených na brněnské Právnické fakultě se pohybuje kolem 20 procent. Nejde tam až tolik o obtížnost přijímacích zkoušek – zájemci o studium musí projít pouze testem obecných studijních předpokladů. K tomu, aby je přijali na školu, ale potřebují percentil kolem 95 nebo vyšší. Na Univerzitě Karlově musíte s podobným výsledkem projít Národními srovnávacími zkouškami z obecných studijních předpokladů a základů společenských věd.

» Kde se dá studovat právo?

3. Medicína

Na medicínu se naopak musíte naučit na obtížné oborové zkoušky z fyziky, chemie a biologie. Na některých školách je však možné získat výhodu za dobré známky na střední škole. Ti nejlepší z jedničkářů se mohou na medicínu dokonce dostat bez přijímaček. Když se hlásíte na Univerzitu Karlovu, vyplatí se například podívat se na čísla z minulých let týkající se úspěšnosti uchazečů na jednotlivých fakultách – v uplynulých letech to měli nejtěžší zájemci o 2. lékařskou fakultu.

» Kde se dá studovat medicína?

4. Sportovní obory

Ještě jednou – talentovky. Běh, kliky nebo plavání. Projít tímto typem talentových zkoušek není tak náročné jako zvládnout zkoušky umělecké, tradičně se na sportovně zaměřené obory dostane kolem 35 procent přihlášených uchazečů. A aspoň si můžete místo učení na test zajít na plovárnu a doma říct, že se připravujete na přijímačky.

» Kde se dá studovat sport?

5. Psychologie, žurnalistika, mezinárodní vztahy

Fakulta sociálních studií MU v Brně a Fakulta sociálních věd UK v Praze. Tradičně je zde obrovský převis přihlášených a přijatých. Fakulta sociálních věd stále dělá písemné i ústní přijímací zkoušky. Na Fakultě sociálních studií stačí zvládnout Národní srovnávací zkoušky z obecných studijních předpokladů a ZSV, ale opět potřebujete percentil přes 90. Každoročně nejpoptávanějším vysokoškolským oborem je psychologie. Přijímací zkoušky se hodně liší školu od školy, a tak se vyplatí zjistit si před podáním přihlášky všechny možnosti.

» Kde se dá studovat psychologie?

» Kde se dá studovat žurnalistika?

» Kde se dají studovat mezinárodní vztahy?

Nela Wurmová, Jobs.cz

Další články k tématu

Nevzali vás na školu? Poradíme, kdy má smysl odvolání

Když dostanete z vysoké školy vyrozumění, že vás nepřijali, prvními pocity mohou být zklamání, marnost i vztek. Někdy do vašeho výkonu při přijímacích zkouškách zasáhnou věci, které nemůžete ovlivnit – horko, hluk, nejasná formulace otázek. Ještě ale není vše ztraceno – můžete se odvolat. ↑ Poradíme vám, co napsat do odvolání na vysokou školu. Všichni se … číst více

Fakulty, které za studium zaplatí vám

Studentské slevy a výhody, ubytovací, sociální či prospěchové stipendium. To je jen příklad finančních úlev, na které mohou čeští vysokoškoláci dosáhnout – a které celkem běžně také využívají. Některé fakulty jdou však s finančními lákadly ještě dál: na jistý obnos lze dosáhnout třeba už během přijímaček. » 3 minuty čtení « ↑ Lákavá odměna. Na některých … číst více

5 x video: Co o sobě natočily české školy?

Mnich, který odchází na Západ, protože tam mají rovnice výsledek. Barokní univerzitní město očima studentského bažanta i mazáka. Pět fakultních postaviček, které vám položí záludnou otázku: už víš, kam půjdeš na vejšku? Podívejte se na videa českých vysokých škol. 1. Univerzita Hradec Králové: Už víš, kam půjdeš na vejšku? 2. VUT Brno: VUT FU – … číst více

Ještě je čas. Fakulty, které berou i v dubnu

Zaspali jste, když se v únoru podávaly přihlášky na vysoké školy? Ještě není úplně pozdě. Tyto fakulty veřejných škol o vaši přihlášku stojí i v dubnu! » 2 minuty čtení « ↑ Ještě stíháte. Na některé fakulty se dá přihlásit ještě do konce dubna. Vysoká škola ekonomická v Praze Podnikohospodářská fakulta: do 30. dubna 2015 … číst více