Studentské slevy a výhody, ubytovací, sociální či prospěchové stipendium. To je jen příklad finančních úlev, na které mohou čeští vysokoškoláci dosáhnout – a které celkem běžně také využívají. Některé fakulty jdou však s finančními lákadly ještě dál: na jistý obnos lze dosáhnout třeba už během přijímaček.
» 3 minuty čtení «
↑ Lákavá odměna. Na některých školách na ni dosáhnou studenti i uchazeči.
ČVUT v Praze: až 10.000 Kč
Třeba Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze dá nováčkům studujícím v roce 2015/2016 motivační stipendium ve výši 7.000 Kč. Je ale nutné splnit určité podmínky (výsledek maturity z matematiky, případně i účast na některé z vypsaných olympiád). A navíc, pokud student za první semestr bakalářského studia vykoná všechny zkoušky s hodnocením „A“ a všechny zápočty, dostane – kromě případného prospěchového stipendia – i mimořádné stipendium ve výši 10.000 korun. A to už je docela dobrá motivace, nemyslíte?
Univerzita Karlova: až 30.000 Kč
Na Přírodovědecké fakultě UK vsadili na mimoškolní aktivity svých studentů. Na celkem tučnou odměnu se tak mohou těšit ti stávající bakaláři, kteří byli v roce 2014 přijati bez přijímacích zkoušek, účastnili se některé ze stanovených olympiád (pro studenty chemických oborů platí úspěšná účast na chemickém semináři KSICHT) a v prvním ročníku dosáhnou minimálně 45 kreditů. Ti všichni mohou při splnění podmínek získat – jako již každoročně – 30.000 korun. Magisterským studentům, kteří na této (případně jiné) škole obdrží červený diplom a v prvním ročníku získají nejméně 45 kreditů, pak bude na účet připsáno 15.500 korun.
Univerzita J. E. Purkyně: až 20.000 Kč
Fakulta sociálně ekonomická UJEP se rozhodla podpořit i studenty, kteří se zapojí do programu Erasmus+. Ti mohou díky štědrosti své fakulty po absolvování pobytu v zahraničí získat mimořádné motivační stipendium až 20.000 korun na pokrytí vydaných nákladů. Navíc každý, kdo získá ke studiu v rámci programu Erasmus+ na FSE nějakého studenta ze zahraničí, obdrží prémii 5.000 korun.
VUT v Brně: 6.000 Kč
Nikoli na své studenty, ale už na uchazeče cílí VUT v Brně. Částku 6.000 korun tu dostane pětistovka studentů středních škol, kteří se zapíšou do prvních ročníků bakalářských oborů na této škole v roce 2015/2016. Odměnění studenti budou vybráni na základě výsledků společné části maturitních zkoušek vykonaných v roce 2015. Větší šanci na získání stipendia budou mít maturanti, kteří si zvolí ve společné části matematiku a angličtinu. Preferováni budou i ti uchazeči, kteří úspěšně absolvují nepovinnou pilotní maturitní zkoušku Matematika+.
Univerzita Palackého: až 3.500 Kč
Nerozhodnuté uchazeče o studium na Pedagogické fakultě UP by zase mohla zlákat stipendia, která jsou k dispozici pro všechny úspěšné studenty zapsané do vybraných bakalářských či magisterských oborů. Student, který úspěšně absolvuje první ročník a zapíše se do druhého, obdrží jednorázové stipendium ve výši 3.000 korun. Studenti o ročník výše získají za stejných podmínek 2.000 korun. V případně navazujícího magisterského studia při zápisu do „druháku“ získáte dokonce 3.500 korun.
Lucie Černá