Fakulty, které za studium zaplatí vám

Studentské slevy a výhody, ubytovací, sociální či prospěchové stipendium. To je jen příklad finančních úlev, na které mohou čeští vysokoškoláci dosáhnout – a které celkem běžně také využívají. Některé fakulty jdou však s finančními lákadly ještě dál: na jistý obnos lze dosáhnout třeba už během přijímaček.

» 3 minuty čtení «

shutterstock_24201145

↑ Lákavá odměna. Na některých školách na ni dosáhnou studenti i uchazeči.

ČVUT v Praze: až 10.000 Kč

Třeba Fakulta elektrotechnická ČVUT v Praze dá nováčkům studujícím v roce 2015/2016 motivační stipendium ve výši 7.000 Kč. Je ale nutné splnit určité podmínky (výsledek maturity z matematiky, případně i účast na některé z vypsaných olympiád). A navíc, pokud student za první semestr bakalářského studia vykoná všechny zkoušky s hodnocením „A“ a všechny zápočty, dostane – kromě případného prospěchového stipendia – i mimořádné stipendium ve výši 10.000 korun. A to už je docela dobrá motivace, nemyslíte?

Univerzita Karlova: až 30.000 Kč

Na Přírodovědecké fakultě UK vsadili na mimoškolní aktivity svých studentů. Na celkem tučnou odměnu se tak mohou těšit ti stávající bakaláři, kteří byli v roce 2014 přijati bez přijímacích zkoušek, účastnili se některé ze stanovených olympiád (pro studenty chemických oborů platí úspěšná účast na chemickém semináři KSICHT) a v prvním ročníku dosáhnou minimálně 45 kreditů. Ti všichni mohou při splnění podmínek získat – jako již každoročně – 30.000 korun. Magisterským studentům, kteří na této (případně jiné) škole obdrží červený diplom a v prvním ročníku získají nejméně 45 kreditů, pak bude na účet připsáno 15.500 korun.

Univerzita J. E. Purkyně: až 20.000 Kč

Fakulta sociálně ekonomická UJEP se rozhodla podpořit i studenty, kteří se zapojí do programu Erasmus+. Ti mohou díky štědrosti své fakulty po absolvování pobytu v zahraničí získat mimořádné motivační stipendium až 20.000 korun na pokrytí vydaných nákladů. Navíc každý, kdo získá ke studiu v rámci programu Erasmus+ na FSE nějakého studenta ze zahraničí, obdrží prémii 5.000 korun.

VUT v Brně: 6.000 Kč

Nikoli na své studenty, ale už na uchazeče cílí VUT v Brně. Částku 6.000 korun tu dostane pětistovka studentů středních škol, kteří se zapíšou do prvních ročníků bakalářských oborů na této škole v roce 2015/2016. Odměnění studenti budou vybráni na základě výsledků společné části maturitních zkoušek vykonaných v roce 2015. Větší šanci na získání stipendia budou mít maturanti, kteří si zvolí ve společné části matematiku a angličtinu. Preferováni budou i ti uchazeči, kteří úspěšně absolvují nepovinnou pilotní maturitní zkoušku Matematika+.

Univerzita Palackého: až 3.500 Kč

Nerozhodnuté uchazeče o studium na Pedagogické fakultě UP by zase mohla zlákat stipendia, která jsou k dispozici pro všechny úspěšné studenty zapsané do vybraných bakalářských či magisterských oborů. Student, který úspěšně absolvuje první ročník a zapíše se do druhého, obdrží jednorázové stipendium ve výši 3.000 korun. Studenti o ročník výše získají za stejných podmínek 2.000 korun. V případně navazujícího magisterského studia při zápisu do „druháku“ získáte dokonce 3.500 korun.

Lucie Černá

Další články k tématu

Práva, IT, grafika, medicína: kolik si vyděláte po škole?

„To tě přece neuživí,” zrazují vás možná rodiče od podání přihlášky na nějaký méně lukrativní obor. Je to sice otrava, ale možná mají pravdu. Zvážit, jaké vás za pár let čekají výdělky, k výběru vysoké školy prostě patří. Trochu jsme vám to usnadnili a podívali se na nástupní platy v těchto 6 atraktivních oborech: IT, … číst více

Studenti techniky chtějí brát 30 i 50 tisíc

Osm z deseti studentů technických škol očekává, že si v prvním zaměstnání vyjednají nástupní plat do 30 tisíc korun. Ovšem část budoucích IT specialistů věří, že na výplatnici uvidí částku nejméně 50 tisíc korun. Zjistil to průzkum společnosti CA Technologies, která zpovídala šest stovek studentů českých technických univerzit. Peníze jako důležité kritérium Čerství držitelé diplomů z technicky zaměřených … číst více

Okoukněte vysněnou školu: termíny dnů otevřených dveří

Chystáte se podat přihlášku na vysokou? Nevybírejte jen podle toho, co najdete na internetu nebo co vám řeknou známí. Zajděte se na fakultu, která vás zaujala, podívat osobně. Leden a únor jsou pro to ideálními měsíci: většina škol totiž uchazeče zve na dny otevřených dveří. Uvidíte, jak vypadají učebny, seznámíte se s některými učiteli a … číst více

Kam ještě poslat přihlášku: tyto vysoké školy vás chtějí

Prošvihli jste únorový termín pro podání přihlášky na vysokou? Nezoufejte, i na přelomu března a dubna máte šanci dostat se na kvalitní univerzitu. Připravili jsme pro vás 8 tipů na zajímavé školy a obory. ↑ Vzali mě! I na přelomu března a dubna máte šanci dostat se na dobrou školu. 1. Zachraňujte lidské životy Fakulta … číst více