Předstíráte, že jste v práci? Riskujete okamžitý vyhazov

Ráno dorazíte do práce, odškrtnete si příchod a pár desítek minut na to už běžíte vyřizovat soukromé pochůzky nebo nákupy. To, že jste kancelář opustili, však v docházce „zapomenete“ vyznačit. Šéf si proto myslí, že jste pořád v práci a normálně vám běží plat.

Falšováním docházky a ulíváním se v pracovní době velmi riskujete. Podle lednového rozhodnutí Nejvyššího soudu se s vámi firma může ihned rozloučit pro hrubé porušení pracovní kázně. Může jít o výpověď doslova na hodinu.Tento „cejch“ pak lidem výrazně zhoršuje šance při hledání nového uplatnění.

Celý den vyřizoval soukromé pochůzky

Nejvyšší soud řešil stížnost bývalého pracovníka jedné firmy, kterému se nelíbilo, že byl vyhozen. Muž 10. dubna 2009 dorazil do práce a vyznačil si příchod v docházkovém systému. Potom na celý den zmizel a vyřizoval soukromé záležitosti. Na pracoviště se vrátil teprve ke konci pracovní doby, a to jen proto, aby v docházce odškrtl, že odchází domů.

Zaměstnavatel mu na podvod přišel a rozhodl se ho propustit kvůli hrubému porušení pracovní kázně. O tom mluví § 55 zákoníku práce. Pokud zaměstnanec například přijde do práce opilý nebo něco ukradne, firma se jej může zbavit okamžitě, nemusí dodržet ochrannou dvouměsíční výpovědní lhůtu.

Soud: Firma ho propustila právem

Zmíněný zaměstnanec se kvůli výpovědi obrátil na soud. Hájil se, že přece nemohl dostat výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně, když v inkriminovaný den na pracovišti vlastně vůbec nebyl. Soud ale tento argument odmítl.

„Pokud zaměstnanec není na pracovišti, ale přitom svoji přítomnost vykazuje a žádá za ni mzdu, pak lze za takové jednání okamžitě ukončit pracovní poměr. Takovéto jednání lze totiž označit za nepřímý útok na majetek zaměstnavatele, a tedy za pokus odčerpat část majetku zaměstnavatele bez odpovídajícího protiplnění,“ uvedl Nejvyšší soud.

Hrubé porušení kázně se píše do zápočtového listu

Zmíněný zaměstnanec se podle soudu zachoval nemorálně a neloajálně. „Zákon ukládá zaměstnanci, aby celým svým chováním v souvislosti s pracovním vztahem nezpůsoboval zaměstnavateli škodu, ať už majetkovou nebo morální. Ve vztazích zaměstnavatele a zaměstnance je rovněž nezbytný vztah důvěry,“ zdůvodnil Nejvyšší soud.

Dostat výpověď pro hrubé porušení pracovní kázně je velmi nepříjemné. Tento údaj se totiž zaměstnanci propíše do zápočtového listu. Nový zaměstnavatel tak hned ví, že má co do činění s potížistou.

Jobs.cz

Další články k tématu

Polovina lidí považuje porady za ztrátu času

Pracovní porada je pro 54 procent českých zaměstnanců synonymem ztráty času. Alespoň to vyplynulo z internetového šetření mezi 843 návštěvníky portálu Jobs.cz. Vztah patnácti procent Čechů k poradám je ještě mnohem horší: nesnášejí je a když se naskytne vhodná příležitost, vyhnou se jim. Výsledkem jsou jen další porady “Častou chybou je špatná organizace setkání. Mnohdy není jasné, … číst více

6 tipů, jak v práci najít štěstí hned teď

Nečekejte, až vás šéf uznale poplácá po rameni nebo se vám povede něco „velkého”. Úspěch a radost můžete v práci prožívat každý den. Stačí, když si je uvědomíte a pojmenujete. Vychutnávat si pocit štěstí a naplnění pak bude mnohem snazší. » 3 minuty čtení « 1. Zapomeňte na: až jednou… Až budu vydělávat víc… Až … číst více

Profesionální trpitel a další kolegové, kteří vás donutí změnit práci

Objevují se nevyzpytatelně na nejrůznějších pracovištích. Nikdo neví, který personalista je nabral a proč. Kolem jejich kanceláře se plížíte po špičkách, aby na vás nezačali mluvit. A po nějakém čase vás přivedou k úvahám, jestli takovou společnost vážně máte zapotřebí. Člověk vydrží dělat jakoukoliv práci, pokud má kolem sebe příjemný kolektiv. Na druhou stranu existují typy … číst více

FOTO: 10 firem, kde můžete v práci relaxovat

Můžete v práci i relaxovat? Myslíme se souhlasem vedení… V těchto deseti firmách si zaměstnanci mohou v pracovní době odskočit na lezeckou stěnu, lehátko na terase (když je počasí) nebo si zahrát kulečník a scrabble. A velká část z nich zrovna hledá nové kolegy. Podívejte se na fotogalerii. Zmíněných deset firem patří mezi 33 finalistů … číst více