Filip Šanta: vývojář, který v 19 letech uspěl v Silicon Valley

„Vidím to tak, že každé zavřené dveře vedou k jiným, mnohdy ještě zajímavějším,” říká Filip Šanta, mladý slovenský vývojář, který v 19 letech získal práci v Silicon Valley. „Je to liberální a volnomyšlenkářské místo plné inovací, technologie a nejlepších designérů na světě. Pro mě to byl naprostý ráj na Zemi,“ říká Filip v rozhovoru pro Jobs.cz.

» 4 minuty čtení «

Filip Santa 1 ↑ Filip Šanta: v devatenácti se dostal do Silicon Valley. Dnes je mu jednadvacet.

Před dvěma lety jste vzbudil rozruch svým „drzým” nápadem – dostat se do Silicon Valley díky vlastními silami vytvořené webové stránce s výmluvným názvem takemetosiliconvalley.com. Jak jste na tento nápad přišel?

Chtěl jsem se odlišit od ostatních designérů, tak mě napadlo vytvořit svoje CV jako webovou stránku. Koncept mě napadl cestou ze školy, pamatuji si to jako dnes. První pracovní název byl LetMeTouchTheSilicon.com.

Váš nápad vyšel. S přímou nabídkou vás oslovilo nějakých 30 firem. Nakonec jste se rozhodl věnovat svou energii firmě Nitro. Co rozhodlo v jejich prospěch?

Poté, co mi nevyšly víza do jedné malé firmy, vrátil jsem se k těm větším, mezi nimi i k Nitru. Hned se mi ozvali zpátky a úplnou náhodou pár dní na to měli CEO a viceprezident Nitra cestu na Slovensko. Tak jsme si spolu dali oběd – symbolicky v Nitře. Zapůsobili na mě lidsky a profesionálně. Za pár dní mi poslali nabídku. Vyhovovala mi, tak jsme si plácli, zařídili mi víza a za dva měsíce už jsem letěl do USA. Nitro je super firma, velmi inspirativní. Hodně jsem se tam naučil a vždycky jim budu vděčný za šanci, kterou mi dali.

Co jste během roku v Nitro dělal?

Půl roku jsem strávil v produktovém týmu – navrhoval jsem uživatelské rozhraní a funkcionalitu nového produktu. Půl roku jsem strávil v marketingu, kde jsme dělali různé marketingové materiály, kampaně a webové stránky pro naše produkty. Kromě toho jsem hodně hrál ping pong a vypil hektolitry kávy.

Jak vás brali? Byl jste v týmu nejmladší, asi s nejmenšími zkušenostmi…

V pohodě, i když jsem jako nejmladší v týmu musel občas chodit pro kávu. Ale to mi nevadilo. Bylo to podobné, jako když přijde mladý hráč do hokejového týmu – všechno je super, jen musí na konci tréninku sbírat puky.

Jaké Silicon Valley jste zažil? Je to pořád to free, cool a in místo, které přitahuje ambiciózní lidi plné neotřelých byznys nápadů, kteří jsou ochotní na nich makat ve dne v noci?

Je to liberální a volnomyšlenkářské místo plné inovací, technologie a nejlepších designérů na světě. Pro mě to byl naprostý ráj na Zemi.

shutterstock_109117859

↑ Dnes Filip Šanta žije a pracuje v Kodani. Líbí se mu zdejší smysl pro minimalismus.

Z USA jste po roce musel odjet – chyběla vám pracovní víza. Teď žijete v Kodani. Proč zrovna Dánsko? Proč ne třeba Singapur?

Můj spolubydlící z USA, se kterým jsem rozjížděl projekt, tu měl z dřívějška koupený byt. V Kodani jsem skončil v podstatě náhodou, nikdy předtím jsem tu neplánoval žít. Líbilo se mi ale liberální smýšlení lidí a životní úroveň, tak jsem se tu usadil. Navíc Dánsko je dost inspirativní i po designové stránce, odevšad tu dýchá skandinávský minimalismus.

Po příjezdu do Kodaně jste rozjel vlastní projekt. O co šlo?

Vytvářeli jsme inteligentního asistenta pro veřejnou dopravu, který by se naučil cestovní návyky uživatele a ten by pak přes push notifikace dostával informace o dopravě, aniž by je sám hledal. Vize byla větší, tato aplikace měla být jen začátek a otestovat, jak fungují technologie.

Na svém webu píšete, že jste poměrně brzy dostal nabídku od angel investora. Na čem tedy pracujete dnes?

Vystřídal jsem od té doby už víc jeho projektů, posledních pár měsíců jsem pracoval na internet bankingu pro jednu banku. Tento projekt skončil v říjnu, takže jsme teď ve fázi, kdy řešíme, do jakého projektu se pustím dál. Zatím si krátím čas skládáním hudby a jednou „bokovkou” – obchodem s diamanty. Nenudím se…

Pokud to správně chápu, svůj vlastní projekt jste vyměnil za nabídku angel investora. Nebylo vám líto, že opouštíte něco, co jste si sám vymyslel a budete se muset zase někomu podřizovat?

Ani ne, na IT scéně je to dost známý a legendární člověk. Bylo to také zajímavé po finanční stránce. Bral jsem to jako nabídku, která se neodmítá. Spolupracuji s ním už rok a je to dobrá škola, taková start-upová nadstavba po zkušenosti v Americe. Naučil jsem se hodně – hlavně, jak ještě víc riskovat a nebát se udělat chybu. Jen díky chybám totiž dokážete velké věci.

Filip Santa 2

↑ Filip Šanta: Díky prohrám se člověk posouvá dopředu.

Takže se vám něco vyloženě nepovedlo? Pokud ano, jak jste se z pocitu prohry vyhrabal?

Určitě, zažil jsem hodně proher. Třeba, když jsem nedostal víza do firmy PostRocket – to mi přišlo jako konec světa. Anebo když po pěti měsících skončil projekt, ve kterém jsem měl podíl, těsně před uzavřením první investice. První dny po velké prohře patří mezi ty těžší. Když se z nich ale otřepu, snažím se to brát z pozitivní stránky a nedělat si z toho velkou hlavu, spíš se poučit do budoucna. Vidím to tak, že každé zavřené dveře vedou k jiným, mnohdy ještě zajímavějším. Rád riskuji, takže mě mnoho proher určitě ještě čeká. A celkem se na ně těším, protože až přijdou, bude to znamenat, že se hýbu dopředu a zkouším nové věci. Ne každý risk musí vést ke hvězdám. Náročnější je to jen tehdy, když moje chyby mají vliv i na jiné lidi. Ale je to pořád jenom práce, jsou i důležitější věci v životě.

Kdybyste vedle sebe postavil Filipa v roce 2012 – před odjezdem do Silicon Valley a Filipa dnes – se zkušeností ze Států, žijícího v Kodani, studujícího design a pracujícího na zajímavém byznys projektu. Jaký rozdíl vidíte?

Nejvíc se toho změnilo po profesionální stránce, po osobní ani tak moc ne. Nad designem přemýšlím úplně jinak, mám širší síť kontaktů, získal jsem zkušenosti na zajímavých projektech, trochu jsem cestoval. Snažím se odvádět stále profesionálnější práci, ale zároveň zůstat takový, jakého mě lidé znali dřív.

Před dvěma lety bylo vaším snem dostat se do Silicon Valley a učit se od těch nejlepších. O čem sníte dnes?

Mám hodně snů a met, kterých chci dosáhnout. Hlavně se chci zlepšovat v designu, posouvat limity a odvádět kvalitní práci. Nerad bych se zasekl na místě a spokojil se s tím, že jsem strávil rok v San Francisku. Nedává to smysl, pak bych jen vyšuměl.

Lenka Mydlová

Další články k tématu

Práce v bance ho nebavila, tak v USA otevřel restauraci

Ze studenta, který před 15 lety přišel do Spojených států naučit se anglicky, se přes pozici bankovního manažera dostal až k vlastnímu podnikání. Jarek Míka otevřel před dvěma lety v americkém hlavním městě první – a jedinou – českou restauraci. A není dne, kdy by v ní neměl plno. „Život je hrozně krátký na to, aby člověk dělal … číst více

Příběh jedné kariéry: banka, filmy a vaření pro Beckhama

V Anglii vařil pro fotbalisty Manchesteru United a zároveň tam dokončil prestižní uměleckou školu. Dnes pořádá v Praze promítání největšího světového pop-up festivalu krátkých filmů Future Shorts a vaří v jedné z nejlépe hodnocených bio restaurací. Když posloucháte Jaromíra Štěrbu (37), získáte pocit, že to, co děláte, vás musí bavit. A že v životě je důležitá i náhoda. ↑ … číst více

Práce a cestování v jednom: Lucie provádí turisty po Asii

Lucie Šebánková navštívila Asii poprvé na vysoké škole. Tehdy ji učarovala a nyní pracuje jako průvodkyně českých turistů po jihovýchodní Asii v cestovní kanceláři, která se specializuje na exotické destinace. Za sebou má osm zájezdů a polovině února vyráží na další. » 3 minuty čtení « Jobs.cz: Co tě překvapilo během posledního zájezdu? Asi mě … číst více

Žena, IT, Afrika. Jitka programovala v Zambii

Jitka Mwansová strávila 16 let v Africe, kde pracovala jako programátorka a lektorka na vysoké škole. „Lidé v Africe v sobě mají neuvěřitelnou sílu a vytrvalost. Co studenti a jejich rodiny museli překonat, aby se dostali na vysokou školu a dokončili studium, je pro většinu z nás nepředstavitelné. Jejich víra, že vzdělání je cesta k lepší budoucnosti, mi naprosto změnila … číst více