Tereza Hubková studuje poslední ročník magisterského studia na Fakultě podnikohospodářské VŠE. V minulém roce odjela na semestr studovat na Tchaj-wan. Původně chtěla raději odjet do Hong Kongu nebo Pekingu. Dnes by ale půl rok strávený na Obchodní fakultě na National Chengchi University v hlavním městě Tchaj-wanu Tchaj-pej za nic nevyměnila. Proč Tereza doporučuje vyrazit za studiem právě do Asie?
» 3 minuty čtení «
↑ Tereza Hubková (uprostřed) prožila zajímavý studijní půlrok na Tchaj-wanu.
Jobs.cz: Většina studentů touží strávit alespoň semestr v Londýně nebo v Paříži. Proč jste se rozhodla odjet na výměnný pobyt na Tchaj-wan?
Jihovýchodní Asie je mojí oblíbenou destinací a čínština můj malý koníček, takže Tchaj-wan byl jasnou volbou. Kromě toho jsem chtěla vidět rozdílnost kultur na Tchaj-wanu oproti pevninské Číně a Hong Kongu.
Jobs.cz: Co vám v Asii přišlo nejvíce odlišné oproti Česku? Co vám utkvělo ze stylu studia?
Na prvním místě kultura, která je od té české velmi odlišná. Pro někoho, kdo jede do Asie poprvé, to zajisté bude největší změna. Ale příjemná. Tchaj-wan mě zaujal tím, že si lidé nezávidí a přejí si. Z toho plyne také velmi nízká kriminalita a vysoká bezpečnost. Je normální, že lidé nenosí domů helmy od motorek, ale nechávají si je venku na motorce. Kola se nezamykají a lidé na nich klidně nechají nákup a odejdou si na oběd. Co se týká samotného studia, místní studenti ho berou vážněji, než studenti v Česku, a také než zahraniční studenti, kteří tam studují. Místní obecně tráví více času přípravou na hodiny a nechodí tak často po škole ven, neplatí to však pro každého.
» Letní brigády: je nejvyšší čas si nějakou najít
Jobs.cz: Potkala jste na univerzitě hodně zahraničních studentů, nebo převažují místní? A tráví zahraniční studenti čas spíš spolu, nebo i s Tchajwanci?
Rozhodně převažují místní studenti. Na univerzitě se ale vyučují i předměty primárně určené pro zahraniční studenty, kde se počet vyrovnal. Určitě se lze skamarádit s místními studenty, vyžaduje to však poměrně úsilí a otevřenost k jiné kultuře, neboť Tchajwanci jsou stydliví a jiné kulturní zvyky to dělají náročnější.
Jobs.cz: Měla jste příležitost cestovat a poznat i jiné kouty Asie?
Určitě měla, jihovýchodní Asii jsem procestovala téměř celou. Cestování je tam velmi dostupné a mohu ho jen doporučit. Letecky se z Tchaj-wanu lze pohodlně dostat zejména do Japonska, Thajska, Hong Kongu nebo třeba na Filipíny.
↑ „Tchaj-wanci si nezávidí a přejí si,” říká studentka VŠE Tereza Hubková.
Jobs.cz: Jak je to s vízem? Musela jste si ho obstarat a bylo to náročně?
Na základě dohody České republiky s Tchaj-wanem na 90 dní pobytu není potřeba žádat o žádné vízum. Pokud do 90 dní člověk odcestuje za hranice Tchaj-wanu, může se zase vrátit a zůstat dalších 90 dní. Požádat o studijní vízum na delší období je také snadné skrze Tchaj-pejskou hospodářskou a kulturní kancelář v Praze. Stačí k tomu pouze potvrzení o studiu na zahraniční univerzitě a další základní dokumenty.
Jobs.cz: Pokud nejedete jako výměnný student, platí se na univerzitách na Tchaj-wanu školné?
Ano, platí. Místní studenti platí o něco méně než zahraniční. Výjimkou jsou studenti se stipendiem. V Čechách je známé Tchaj-wan scholarship, pomocí kterého lze na Tchaj-wanu vystudovat i celé magisterské studium.
Jobs.cz: Jaké jsou životní náklady studenta na Tchaj-wanu?
Finanční náklady jsou podobné jako u nás. Ubytování i strava jsou dokonce o trochu levnější. V Tchaj-pej jsou náklady o trochu vyšší jak ve zbytku Tchaj-wanu. Pro mě bylo nejnákladnější cestování, na které je dobré si předem něco ušetřit.
Jobs.cz: Jak se tam studentům shání ubytování?
National Chengchi University nabízí studentům ubytování v kampusu. Nejvíce zahraničních studentů však bydlí ve velkém společném domě, který také zajišťuje univerzita, ale je určen pouze zahraničním studentům a je asi 5 minut od univerzity. Ubytování lze snadno sehnat samostatně i v centru Tchaj-peje pomocí různých lokálních webových stránek. Pro získání samostatného ubytování je vhodná pomoc místních – například buddyho (student, který je rodilý mluvčí a pomáhá se po příjezdu zorientovat zahraničním studentům), kteří umí čínštinu, neboť někteří majitelé bytů anglicky nemluví.
↑ Univerzita v Tchaj-peji, kde studovala Tereza Hubková. „Místní berou studium víc vážně než zahraniční studenti,” všimla si.
Jobs.cz: Věnují se tamní studenti na 100 procent pouze studiu nebo, podobně jako v Česku, při studiu pracují?
Jak jsem zmiňovala, místní studenti se plně věnují pouze studiu a případný volný čas tráví také na kampusu nebo v jeho okolí. Pracovat u studia je tam velmi neobvyklé. Na některých oborech je možná stáž, ale je nepovinná a bývá neplacená.
Jobs.cz: Jaký byl váš nejlepší zážitek?
Říká se, že Tchajwanci jsou nejpřátelštější národ na světě. Dle mých zkušeností tomu je skutečně tak. Vysoká bezpečnost, ochota lidí a pohoda Tchaj-wanu se těžko vysvětluje, ale snadno se na ni zvyká.
Jobs.cz: Pomohla vám zahraniční zkušenost ve studiu v Česku?
Díky studiu v zahraničí člověk získá větší nadhled, který se hodí nejen při studiu u nás. Vždy záleží na zvolených předmětech studia, určitě se z některých dají vytěžit zajímavé znalosti. Například předměty ze skupiny International MBA byly převážně přínosné a vyučují na nich i zahraniční profesoři z USA. Díky výjezdu jsem se také zdokonalila v angličtině.
» Letní brigády: je nejvyšší čas si nějakou najít
Julie Daňková