Neříkejte na pohovoru to, co všichni. Máme 4 tipy

Pozval jsem si ty uchazeče sám, nebo mi je vyplivla kopírka na chodbě? I to může napadnout personalistu, když poslouchá po stopadesáté stejné nebo podobné odpovědi. Originalita se přitom cení! Přečtěte si naše tipy, jak během interview neopakovat to, co všichni ostatní a zaujmout.

» 2 minuty čtení «

1. Řekněte nám něco o sobě.

Otázka, která vypadá jako neškodný úvodní „pokec“. Ale už během něj můžete zabodovat.

Co řekne spousta lidí: Začnou (někdy i pěkně zdlouhavě) popisovat svůj životopis: jak studovali, a pak dostudovali, a pak šli do první práce, a pak do druhé práce…

Co slyší personalista: Jsem amatérský hypnotizér a snažím se vás uspat.

Co odpovědět? Znáte elevator speech? Tři čtyři šikovně zvolené věty, ozvláštněné klíčovými slovy, upoutají pozornost. Elevator speech si vymyslete dopředu, na pohovoru ji určitě využijete. Jděte na to následovně: co chcete, aby si o vás personalista během minuty zapamatoval?

shutterstock_192018632

↑ Proč chcete získat tuto práci? Neopakujte to, co všichni ostatní.

2. Proč chcete získat tuto práci?

Otázka, která padá v první třetině pohovoru. To, co odpovíte, vám může napnout plachty – a nebo je naopak shodit.

Co řekne spousta lidí: Začnou povídat o tom, jak je baví analyzování, psaní, schůzky s klienty, programování… Padají věty jako: Tato práce mě úžasně naplňuje nebo: Nedovedu si představit, že dělám něco jiného.

Co slyší personalista: Záleží mi na tom, co dělám, ale ne pro koho.

Co odpovědět? O tom, co umíte nejlépe a co vás baví, můžete mluvit kdekoliv. Teď jste ale na pohovoru v konkrétní firmě, která vás nejspíš něčím zaujala. Povězte proto, co vás láká na představě, že pracujete právě pro ni.

3. Proč opouštíte předchozí zaměstnání?

Záludná otázka, protože upřímná odpověď se ne vždy hodí. Můj šéf byl hrozný – to zní ufňukaně. Práce mě nudila – vypadáte jako flákač.

Co řekne spousta lidí: Neurčitě mluví o tom, jak na předchozí pozici už neměli kam růst nebo jak cítí, že potřebují změnu. Strašně rádi se totiž učí nové věci.

Co slyší personalista: Jak něco nebude podle mých představ, odejdu.

Co odpovědět? Shrňte, jakých výsledků jste na předchozí pozici dosáhli. Řekněte, jaké příležitosti pro sebe vidíte na nové pozici ve firmě, kde právě sedíte na pohovoru. Pozor na nepřirozeně „robotický“ projev jako z amerických příruček. Řekněte to podobnými slovy, jako byste to vyprávěli kamarádům.

4. Chcete se nás na něco zeptat?

Mnoho lidí při této otázce lehce zpanikaří: ptát se přece měli oni!

Co řekne spousta lidí: Hmm, asi nic. Všechno jste mi skvěle vysvětlili, děkuji.

Co slyší personalista: Nezajímá mě, co jste za firmu a jak věci děláte.

Co odpovědět? Než půjdete na pohovor, vymyslete si dvě tři otázky, které můžete položit personalistům. Zeptejte se třeba: Co vás osobně na práci tady nejvíc baví? Anebo se zajímejte o firmu a její budoucnost: Jaké nové výrobky nebo služby plánujete v blízké době uvést na trh?

» 21 otázek, které položte na pohovoru vy

Jana Kutarňová

Další články k tématu

České firmy nabírají více než zahraniční

České firmy teď lidem hledajícím práci nabízejí více šancí než podniky se zahraniční účastí. Zjistil to nový průzkum portálu Jobs.cz. V květnu sem zaměstnavatelé vystavili přes 21 tisíc pracovních nabídek. Nejžádanější byli obchodní zástupci a odborníci ve strojírenství.  Nábory jsou v útlumu „Firmy se zahraniční účastí v ČR nadále snižují náklady a do značné míry tlumí přijímání … číst více

Dalibor Dědek: dobrý šéf zůstává amatérem

„Představte si, že je mi šest let a chci vědět, jak funguje splachování na záchodě.“ Takové otázky klade uchazečům Dalibor Dědek, ředitel firmy Jablotron. Zkoumá, jak si promovaní inženýři poradí s netradičním zadáním. V byznysu se Dalibor Dědek pohybuje od roku 1990. „Zjistil jsem, že manažerské poučky nefungují. Pokud chcete být dobrým šéfem, musíte zůstat věčným amatérem,“ … číst více

Vyrábějí pro Samsung i Lego. Teď hledají posily

V jižních Čechách, kousek od rakouských hranic, vznikají komponenty pro špičkové vstřikovací stroje na míru pro firmy jako jsou BMW, Lego nebo Samsung. Na vývoji spolupracuje a vyrábí je strojírenský závod ENGEL v Kaplici. „Hledáme hlavně špičkové CO2 svářeče a konstruktéry. Uvítáme i čerstvé absolventy,“ říká Michal Šusták, HR manažer. Kdo zvládá techniku a také (alespoň trochu) … číst více

5 tipů: Jak zazáříte na pohovoru?

Chystáte se na pohovor a právě přemýšlíte o tom, co vás na něm čeká a nemine. Pokud čtete tento článek, pak vás určitě zajímá, co dělat/nedělat a jak se chovat/nechovat. Článků a rad na toto téma je na internetu bezpočet, jen mi připadá, že jsou všechny psány dost negativně – takže se tam objevuje většinou … číst více