Nebezpečné myšlenky, které nám brání najít si skvělou práci

Dřív mě práce bavila, ale teď už moc ne, převážily méně zajímavé úkoly. Nebo je práce fajn, ale dali nám nového šéfa a hned od počátku bylo jasné, že nejsme stejná krevní skupina. Tak přežívám a představuju si, jaké by to bylo, kdyby… Proč si to ale jen představovat? Změnu má každý ve svých rukou. Musí pro ni ale něco udělat. A zaplašit myšlenky, které ho od ní zrazují.

Už jsem tu moc dlouho a ujel mi vlak

Někteří lidé chtějí jít stále za lepším a zkoušejí pořád něco nového. Ať už je to krém na opalování, lektor angličtiny, nebo práce. Pak jsou také lidé, kteří zůstávají věrní. Krému, lektorovi, zaměstnavateli. K tomu, aby něco změnili, je musí postrčit hodně silný impulz. A pokud nepřijde, nejsou ke změně příliš ochotní. Možná, že časem jejich spokojenost slábne. A ve chvíli, kdy je takřka na nule, jim připadá, že už je příliš pozdě na to, aby něco změnili. Pokud jde o práci, v hlavě jim běží smyčka: Vždyť jsem tu už sto let. Kde mě teď vezmou? Skoro celý život dělám to a to a nic jiného neumím. To už dneska nebude nikomu stačit.

Raději to nezkusím, co kdyby to nevyšlo

Takové myšlenky nás většinou udržují ve stavu jakési smířenosti s tím, že člověk sice není příliš spokojený, ale jinde by stejně neměl šanci, tak co. Je to pohodlné, ale málo uspokojující. Někdy může jít také o obranný postoj: Kdybych začal/a rozesílat své CV a nikde by mě nevzali, potvrdily by se mi moje chmurné vyhlídky. Takhle existuje alespoň malá naděje, že mám ještě na pracovním trhu šanci. Jenže tu dotyčný nikdy nevyužije, aby se nepotvrdilo, že… je to začarovaný kruh. Někdy si vyrábíme neuvěřitelné myšlenkové konstrukce, abychom nemuseli čelit něčemu, o čem se domníváme, že nám bude nepříjemné.

Teď není na změnu čas

Pravda je, že doba je složitá. Jenže éra, kdy se zdálo všechno nekonečně stabilní, je zřejmě pryč. Vždycky si člověk najde něco, co bude považovat za riziko a co ho bude odrazovat od změny zaměstnavatele. Navíc navzdory nejrůznějším událostem je pracovní trh stále v situaci, kdy trvá zvýšená poptávka po nových zaměstnancích. Takže doba je ke změně zaměstnavatele naopak velmi vhodná.

Zbytečně nečekejte

Je zajímavé, že v podobných úvahách, které nás odrazují od změny, můžeme prodlévat léta. A je to škoda. Kdyby nás vyhodili, museli bychom si práci hledat stejně; jinou možnost bychom neměli. Tak proč to neudělat už ve chvíli, kdy sami cítíme, že změna by nám prospěla?

Mnohokrát jsme psali o tom, že hledání práce je proces, který chce úsilí, trpělivost a také trochu komunikační obratnosti. Dá se to zvládnout. Na začátku je nutné napsat životopis. Když se zamyslíte, přijdete na to, že umíte spoustu věcí a máte dostatek praxe, na které se dá stavět. Stačí to jen šikovně poskládat do CV.

Hlavní je komunikovat

Pak je ale nutné začít ho rozesílat a reagovat na inzeráty. Ubraňte se pilování životopisu do nekonečna. V jednu chvíli je potřeba své dílko pustit do světa. Pak uvidíte, co se bude dít. Nečekejte, že jednou odpovíte na inzerát a je ruka v rukávu. Bude to chtít trochu času a trpělivosti. Ale reakce dříve či později přijdou. Také pohovor je věc, na kterou se dá připravit, a tím zvýšit svoji šanci na úspěch.

Musíte ale začít komunikovat s jinými zaměstnavateli. Bez toho se vaše kariéra z místa neodpíchne. Sami uvidíte, že už samotné sledování toho, co vám mohou nabídnout jinde, vás může nabít potřebným optimismem. Že na to nemáte? Ne, pokud si nedodáte odvahy, nevystoupíte ze své komfortní zóny a nezkusíte to. Můžete jedině získat.

Spoustu odpovědí na váš skvělý životopis vám přeje Jobs.cz

Další články k tématu

Když se mužům a ženám neměří při náboru stejným metrem. Kdy je to diskriminace a jak se bránit?

5 minut čtení “Hledáme muže na pozici programátora”. Nebo “hledáme asistentku ředitele”. A co lidé opačného pohlaví? Ti nemají šanci být přijati? V tom případě se jedná se o diskriminaci a proti té je možné se bránit. Poradíme, kam se obrátit. V prvním dílu našeho seriálu o férovém náboru si také připomene, na jaké otázky … číst více

5 signálů, že je pohovor na dobré cestě

Nejhorší na pracovním pohovoru je, že bezprostředně po jeho skončení netušíte, jestli jste uspěli. Existuje ale pár signálů, které vám napoví, že jste si vedli dobře. A i když to neznamená, že máte místo v kapse, člověka to povzbudí. Zkuste si takových signálů všímat. 1. Příjemná konverzace  Nepůsobí pohovor jako výslech, ale probíhá jako nenucený … číst více

Co psát a nepsat do CV nebo jak se chovat na pohovoru, když je vám přes 50 let?

5 minut čtení Není fér házet všechny lidi nad 50 let do jednoho pytle. Každý člověk je jedinečný a stejně tak jeho schopnosti a vlastnosti. Na trhu práce se na ně ovšem jako na jednolitou skupinu často pohlíží a je pravda, že padesátníci a starší uchazeči hledají práci obtížněji než lidé z jiných věkových skupin. … číst více

Volných míst je víc než kdy jindy. Jak toho využít?

5 minut čtení Pracovních nabídek je víc než před vypuknutím pandemie a konkurence uchazečů nízká. Vyplývá to z našich dat a víme také, proč tomu tak je. Kdo hledá místo nebo uvažuje o změně zaměstnání, má nyní skvělou příležitost se kariérně posunout. Kdy jindy než teď a kdo jiný než vy!   Ještě začátkem roku 2020 … číst více