Náročné situace přinášejí nové příležitosti. Otevřete se jim!

Krize, nejistota a nový normál. To jsou slova, která se aktuálně hodně používají. Každý den se dozvídáme velké množství informací, které musíme zpracovat. A ne vždy jsou všechny příjemné. Jak se s nimi vyrovnat a přeměnit je v příležitosti? A to nejen v pracovním životě?

 

IMG: Náročné situace

 

Život je změna

Bude to znít jako klišé, ale náš život je souborem náročných situací. Abychom se s nimi co nejlépe poprali, je důležité být v dobré fyzické a psychické kondici. Nezapomínejte na pravidelný pohyb venku, své koníčky a prostor sám pro sebe. Na druhou stranu nezapomínejte ani na lidi kolem sebe (rodinu, přátele, kolegy), kteří vás v náročné situaci mohou podržet. Využijte technologie k tomu, abyste udržovali kontakt s lidmi, které teď nemáte šanci vidět osobně.

Aktuální situace nás ve větší míře uzavřela v našich domovech a máme jedinečnou šanci se na chvíli zastavit a uspořádat si naše priority. Zamyslet se nad další kariérní i životní cestou. V případě, že jste přišli o práci, vytvořte si seznam toho, co umíte, co vás baví a co byste do budoucna chtěli dělat. Nerezignujte na celou situaci, ale také nechtějte vše vyřešit za 10 minut.

TIP: Udělejte si svou osobní SWOT analýzu. Lépe si uvědomíte své silné a slabé stránky, příležitosti a hrozby. SWOT analýzu můžete udělat pro každou situaci, která vás potká.   

 

Udělat první krok je nejtěžší

Člověk má přirozeně strach z nových věcí a situací. A i když občas toužíte po změně, je první krok těžký. Bez prvního kroku se však nepohneme vpřed. Mnoho z nás má tendenci setrvávat v době krize v minulosti. To vám však nepomůže a zbytečně prodlužuje nepříjemné období. Uvědomte si, že sice žijete v přítomnosti, ale pro budoucnost.

TIP: Vytyčte si menší cíl na každý den, případně větší na týden. Zkuste si každý napsat nebo nakreslit na papír, případně do telefonu či do počítače. Vizualizace vám zhmotní vaše myšlenky a bude vám připomínat, kam míříte.

 

Je to na každém z nás

Možná máte pocit, že se ocitáte v jedné krizi za druhou a že s tím nic nezmůžete. Nerezignujte a vezměte aktivitu do svých rukou. Uvědomte si, v čem vynikáte a co se vám podařilo. Nenechte se vláčet okolnostmi, ale postavte se změnám čelem. Buďte připravení na neúspěch, poučte se z něho a pokračujte dále. Nikdo jiný to za vás neudělá.

TIP: Vytvořte si vizi vlastní budoucnosti. Jaký by měl být váš život, práce v dlouhodobém horizontu? Sestavte si plán, který vám ji pomůže dosáhnout. Vše si napište, zakreslete a výsledek si dejte na oči – na nástěnku, do diáře nebo na plochu počítače. Můžete tak jednoduše sledovat vývoj a případné změny, pro které se vědomě rozhodnete.

 

Radujte se i z malých úspěchů

Velké cíle vám mohou být majákem, ke kterému se chcete přiblížit. Postupujte k němu po menších krůčcích. Za každý úspěšný se pochvalte a postupujte dále. Žádná změna se neodehraje ze dne na den. Pokud se vám napoprvé něco nepodaří, neházejte vše za hlavu. Zjistěte, co vám dodává energii, a odměňujte se tím. Dodáte si tak chuť k dalším krokům a úkolům. Všímejte si více svého okolí, naučíte se předvídat a vycítíte blížící se změny.

 

Když už ustojíte náročnou situaci a projdete úspěšně změnou, radujte se a nezapomeňte, že se na obzoru může objevit další. Budete tak připraveni se lépe vypořádat s další změnou.

Další články k tématu

Nebojte, pořád je co dělat. Máme pár dobrých zpráv i v době koronaviru

V posledních dnech aby člověk pozitivních zpráv pohledal. Koronavirus spoustu z nás donutil pracovat na dálku a musíme se alespoň dočasně přizpůsobit novému režimu. Neklesejte ale na mysli, máme pro vás pár dobrých zpráv! Dohody po telefonu a mailu najednou začínají být komplikovanější, všechno trvá o něco déle, ať už je to koordinace s klienty … číst více

Jak na online pohovor? Máme tipy od HRistů

Firmy stále nabírají a pokud toho chcete využít, čeká vás poměrně nová věc – online pohovory. Tato možnost se bude v náboru objevovat stále častěji. Abychom vám s nimi pomohli, připravili jsme spolu s personalisty manuál, jak v nich uspět. A jako bonus tu máme pár firem, které potřebují možná právě vás! 1. Nalaďte se … číst více

Ale já nemám praxi! Vaše cíle jsou důležitější než zkušenosti

Někdy život jede příjemně předvídatelně podle nalajnovaných plánů, jindy se musíme rychle přizpůsobit neočekávaným změnám. Třeba najít si práci v trochu jiném oboru, když v tom současném příležitostí ubylo. Nejspíš vás napadne: Vezmou mě vůbec někde, když nemám praxi? Nevyhazujte se předem a zkuste to. Sepsali jsme tipy, jak udělat z nedostatku přednost a jak … číst více

Dva měsíce po koroně. 48 % firem nabírá, z home office se stal „nový normál“

Nejhorší vlna koronakrize je pryč a nás zajímalo, jak tato sdílená zkušenost zahýbala světem práce. Ptali jsme se lidí i zaměstnavatelů a zjišťovali, jak na tom aktuálně jsou a co čekají do budoucna. Shrnout by se to dalo asi tak: z tohoto náročného období se budeme všichni ještě nějakou dobu sbírat. Zároveň se ale zatím … číst více