Rodina, koníčky, práce. Tři pilíře naší každodennosti, jejichž vzájemný poměr se i vlivem pandemie v posledních letech změnil. To, jak se v práci cítíme a jak ji dokážeme vtělit do celého našeho života, vnímáme nyní daleko výrazněji. O to víc je potřeba zakotvit v zaměstnání, které nám co nejvíc vyhovuje a naplňuje naše potřeby.
Ráno do práce, potom na basket, večer s rodinou. V práci se vydat ze svých sil, na basketu je částečně dobít a zbytek načerpat doma. A další den nanovo. Tento způsob fungování bere ale v posledních zejména dvou letech za své.
Kvůli tomu, že nás pandemie pravidelně posílá na home office, jednotlivé složky našich životů začaly být daleko více provázané, jedno více ovlivňuje druhé. Především práce rodinný život a rodinný život práci.
Ukázalo se, že pokud si člověk v zaměstnání jenom “vybíjí baterky”, ať už proto, že nedělá to, co by vlastně chtěl, potýká se se špatně nastavenými pracovními vztahy nebo je toho na něj zkrátka moc, má to negativní vliv na jeho spokojenost v dalších oblastech života. Jestliže jsme psychicky vyčerpaní prací, nemůže se věnovat rodině, která ale potřebuje v důsledku protipandemických opatření daleko větší péči.
Inspirovat se nabídkami zaměstnání
Práce je jako dílek puzzle našeho života
Tato zkušenost začíná přístup k zaměstnání měnit. Do budoucna bude čím dál tím méně vyhovovat nastavení, kdy se v práci vydáme ze svých sil bez toho, abychom tam i nějaké nové načerpali a využili je pro rodinu nebo koníčky. A také sami pro sebe. Už proto, že na nás zavisejí ostatní. Bude tedy stále více záležet na tom, aby zaměstnání fungovalo v rámci celého našeho života a zapadlo do něj jako dílek puzzle do celkového obrazu.Výběru toho správného místa bude proto potřeba věnovat náležitou pozornost.
TIP: Podívejte se, co všechno je dobré si zjistit o firmě, do níž se chystáte nastoupit.
Bez čeho se neobejdou uchazeči?
- Nejdříve je potřeba si definovat, jak má vypadat práce, ve které budu dlouhodobě spokojený/á. Jaké jsou její atributy a co musí splňovat?
- Potom se začít rozhlížet po nabídkách. Těch jsou na našem serveru desetitisíce denně a každý má možnost nastavit si hledání co nejvíc na míru. Zároveň je samozřejmě potřeba zvážit, jestli i já odpovídám požadavkům firmy.
- Třetím nejdůležitějším krokem je začít komunikovat s firmami. Pro začátek napsat vhodný životopis a motivační dopis a rozeslat je, ale být aktivní i jinak. Zjišťovat si informace, které v inzerátu nebyly a které potřebuji vědět, abych se dokázal/a rozhodnout, jestli právě tato nabídka je pro mě ta pravá.
Bez čeho se neobejdou firmy?
Spousta firem už pochopila, že se přístup uchazečů při hledání zaměstnání mění a snaží se jít tomu naproti. Nebojte proto zvednout telefon a zeptat se na vše, co vás ohledně inzerované pozice zajímá, zjišťujte si další informace, kde to půjde – na sociálních sítích, od známých, podívejte se třeba na fotky, jestli jsou někde k dispozici, abyste věděli, jak to ve firmě vypadá. Aktivně se ptejte také na pohovoru.
Stojí-li firma o loajální spokojené zaměstnance, kteří u ní pár let vydrží, byla by sama proti sobě, kdyby s vámi nekomunikovala. Je také v jejím zájmu, aby si s uchazečem co nejvíce vyjasnila a vyladila vzájemná očekávání. Zkrátka se nebojte a jděte do toho. Záleží na tom víc, než se doposud zdálo.
Co všechno tu mají pro mě? Podívejte na Jobs.cz na pozice, které vás učiní spokojenějšími.