75 let zkoumali lidské štěstí. Na co vědci z Harvardu přišli?

Udělá vás šťastnými profesní úspěch, povýšení nebo zábavná náplň práce? Proč ne. Ve stáří však budete vzpomínat na něco úplně jiného. Zjistila to unikátní studie Harvardské univerzity, která běží už neuvěřitelných téměř 80 let.

Desítky let výzkumu

Začalo to v roce 1938, kdy vědci vybrali 724 mladých mužů a dlouhodobě zkoumali jejich fyzické i duševní zdraví a životní spokojenost. Po dlouhá desetiletí se s nimi pravidelně scházeli. Vedli rozhovory s nimi i jejich rodinnými příslušníky, odebírali jim krev a skenovali mozky. Nashromáždili obrovské množství dat.

Bohatí a chudí chlapci

Do výzkumu se zapojily dvě skupiny mladíků. První skupinou byli studenti Harvardu, kteří univerzitu dokončili během druhé světové války a většina z nich pak odešla bojovat. Druhou skupinu tvořili chlapci z nejchudších čtvrtí Bostonu, často z rodin, na které tvrdě dopadla ekonomická krize 30. let.

„Asi šedesát z původních 724 mužů je stále naživu. Stále se účastní studie, většině z nich je přes devadesát. My nyní začínáme sledovat více než dva tisíce potomků těchto mužů. A já jsem čtvrtým vedoucím studie,“ říká profesor Harvardu Robert Waldinger.

Lékaři, právníci a Kennedy

Harvardská studie je tak přesvědčivá, protože vsadila na dlouhodobé sledování stále těch samých lidí. Svým rozsahem a délkou v podstatě nemá obdoby.

Vědci samozřejmě nemohli tušit, jaké úspěchy a karamboly život mužům připraví. Z některých se stali úspěšní lékaři, právníci a podnikatelé. Jeden ze sledovaných studentů, jakýsi John F. Kennedy, to dokonce dotáhl až na prezidenta. Jiní účastníci propadli alkoholu, rozvedli se a sáhli si až na samé dno. Pro vědce bylo zajímavé sledovat, jak se pohled na štěstí měnil v průběhu let a pod vlivem životních zkušeností.

Každý ze zkoumaných vedl trochu jiný život. Když se však vědci po pětasedmdesáti letech podívali na doposud nasbíraná data, zjistili, že ohledně prožívaného štěstí se tam jedna věc nápadně opakuje.

Je to tady: tajemství životního štěstí

„Nejdůležitější zpráva, kterou jsme získali z této 75leté studie, je tato: Kvalitní vztahy nás udržují šťastnější a zdravější. Tečka,“ shrnul to profesor Waldinger.

Hezké vztahy s lidmi, ať už partnerské nebo přátelské, jsou tím, co lidi udrží spokojené po celý život. Peníze ani sláva takovou moc nemají. Kvalita prožívaných vztahů prý dokáže předpovědět dlouhý a šťastný život lépe než společenská třída, IQ nebo geny.

Samota a neuspokojivé vztahy působí na psychiku naopak toxicky. „Lidé, kteří jsou izolovanější, než by chtěli, jsou méně šťastní. Jejich zdraví upadá ve středním věku dříve, funkce mozku se zhoršuje dříve a žijí kratší život než ti, kteří nejsou osamělí,“ uvedl Waldinger.

Jak být šťastný i ve stáří

Pokud máte hezký partnerský vztah, kamarády, na které se můžete spolehnout (na počtu přitom až tolik nezáleží) a rozumíte si s lidmi, budete v životě nejen šťastnější, ale pravděpodobně budete také mnohem lépe snášet neduhy stáří.

„Ženy a muži, kteří měli nejlepší partnerské vztahy, hlásili jako osmdesátníci, že si dokáži udržet dobrou náladu i ve dnech, kdy zažívají fyzickou bolest. V případě lidí žijících v nešťastných vztazích se fyzická bolest s emocionálním strádáním ještě umocnila,“ řekl Waldinger.

Pokud hledáte štěstí, alespoň podle této studie to vypadá, že život osamělého workoholika k tomu nevede.

VIDEO: Jak mít dobrý život? Lekce z nejdelší studie o lidském štěstí

 

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

Začínají Rozjezdy. Soutěž, která pomáhá začít podnikat

Internetová „seznamka“ pro rekreační sportovce, kteří hledají parťáka ze stejného města na tenis nebo volejbal. Taxíková sanitka, která vozí obtížně pohyblivé pacienty do nemocnic a na vyšetření. Módní značka Adaptia, která šije speciální kalhoty pro vozíčkáře. ↑ Roman Sterly, vítěz loňských Rozjezdů, vyhrál s nápadem na „sportovní seznamku”. Přihlaste se do 24. března To jsou … číst více

Filip Šanta: vývojář, který v 19 letech uspěl v Silicon Valley

„Vidím to tak, že každé zavřené dveře vedou k jiným, mnohdy ještě zajímavějším,” říká Filip Šanta, mladý slovenský vývojář, který v 19 letech získal práci v Silicon Valley. „Je to liberální a volnomyšlenkářské místo plné inovací, technologie a nejlepších designérů na světě. Pro mě to byl naprostý ráj na Zemi,“ říká Filip v rozhovoru pro Jobs.cz. » 4 … číst více

Petr Veselý: V Thajsku si nechal ušít oblek, teď je dováží do ČR

Petr Veselý si před šesti lety nechal na dovolené v Thajsku ušít oblek. Za nějaký čas ho napadlo: co v tom začít podnikat? Dnes má úspěšnou firmu Peter Venett, která se zabývá šitím pánských obleků a košil na míru. Na šití Petr spolupracuje s Thajci a Barmánci. Jak se mu v jihovýchodní Asii podniká? Co … číst více

Reportáž: IT firma, kde mají hodně netradiční benefity

Míjíme o stěnu zaparkované koloběžky, obří akvárium i dětský koutek s houpacím koníkem. Také sleeping boxy, kde si zaměstnanci mohou přes den trochu odpočinout. V jednom ze dvou fotbálkových boxů zrovna hraje čtveřice kolegů. „Na Jobs.cz nás budete fotit? Ale jo, proč ne,“ smějí se, zatímco na ně míří objektiv. ↑ Zbyšek Němec, šéf vývoje v Kentico Software: … číst více