75 let zkoumali lidské štěstí. Na co vědci z Harvardu přišli?

Udělá vás šťastnými úspěch v práci, povýšení nebo to, že děláte, co vás baví? Proč ne. Až však budete staří, jako na štěstí budete vzpomínat na něco úplně jiného. Zjistila to unikátní a velmi zajímavá studie Harvardské univerzity, která běží už neuvěřitelných téměř 80 let.

Desítky let výzkumu

Začalo to v roce 1938, kdy vědci vybrali 724 mladých mužů a dlouhodobě zkoumali jejich fyzické i duševní zdraví a životní spokojenost. Po dlouhá desetiletí se s nimi pravidelně scházeli, vedli rozhovory s nimi i s jejich rodinnými příslušníky, odebírali jim krev a skenovali jejich mozky. Nashromáždili obrovské množství dat.

Bohatí a chudí chlapci

Do výzkumu se zapojily dvě skupiny mladíků. První skupinou byli studenti Harvardu, kteří univerzitu dokončili během druhé světové války a většina z nich pak odešla bojovat. Druhou skupinu tvořili chlapci z nejchudších čtvrtí Bostonu, často z rodin, na které tvrdě dopadla ekonomická krize 30. let.

„Okolo 60 z původních 724 mužů je stále naživu, stále se účastní studie, většině z nich je přes devadesát let. My nyní začínáme sledovat více než dva tisíce potomků těchto mužů. A já jsem čtvrtým vedoucím této studie,“ říká profesor Harvardu Robert Waldinger. Vědci do studie postupem let zapojili také manželky mužů.

Lékaři, právníci a Kennedy

Harvardská studie je tak přesvědčivá, protože vsadila na dlouhodobé sledování stále těch samých lidí. Svým rozsahem a délkou v podstatě nemá obdoby.

Vědci samozřejmě nemohli tušit, jaké úspěchy a karamboly život mužům připraví. Z některých se stali úspěšní lékaři, právníci a podnikatelé. Jeden ze sledovaných studentů, jakýsi John F. Kennedy, to dokonce dotáhl až na prezidenta USA. Jiní účastníci propadli alkoholu, rozvedli se a sáhli si až na samé dno. Pro vědce bylo velmi zajímavé sledovat, jak se pohled na štěstí měnil v průběhu let a pod vlivem životních zkušeností.

Každý ze zkoumaných vedl trochu jiný život. Když se však vědci po pětasedmdesáti letech podívali na doposud nasbíraná data, zjistili, že ohledně prožívaného štěstí se tam jedna věc nápadně opakuje.

Je to tady: tajemství životního štěstí

„Nejdůležitější zpráva, kterou jsme získali z této 75leté studie, je tato: Kvalitní vztahy nás udržují šťastnější a zdravější. Tečka,“ shrnul to profesor Waldinger.

Hezké vztahy s lidmi, ať už partnerské nebo přátelské, jsou podle něj tím, co lidi udrží šťastné po celý život. Peníze ani sláva takovou moc nemají. Kvalita prožívaných vztahů navíc prý dokáže předpovědět dlouhý a šťastný život lépe, než společenská třída, IQ nebo geny.

Samota a neuspokojivé vztahy, například život v permanentně rozhádaném manželství, působí na lidskou psychiku naopak toxicky. „Lidé, kteří jsou izolovanější než by chtěli, zjišťují, že jsou méně šťastní. Jejich zdraví upadá ve středním věku dříve, funkce jejich mozku se zhoršuje dříve a žijí kratší život než lidé, kteří nejsou osamělí,“ uvedl Waldinger.

Jak být šťastný i ve stáří

Pokud máte hezký partnerský vztah, kamarády, na které se můžete spolehnout (na počtu přitom až tolik nezáleží) a rozumíte si s lidmi, budete v životě nejen šťastnější, ale pravděpodobně budete také mnohem lépe snášet neduhy stáří.

„Ženy a muži, kteří měli nejlepší partnerské vztahy, hlásili jako osmdesátníci, že si dokáži udržet dobrou náladu i ve dnech, kdy zažívají fyzickou bolest. Ale v případě lidí žijících v nešťastných vztazích se fyzická bolest ještě umocnila s emocionálním strádáním,“ řekl Waldinger.

Pokud hledáte štěstí, alespoň podle této studie to vypadá, že život osamělého workoholika k tomu nevede. „Dobrý život stojí na dobrých vztazích,“ uzavřel profesor Waldinger.

VIDEO: Jak mít dobrý život? Lekce z nejdelší studie o lidském štěstí

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

Indonésané mohou Čechy učit nadhled, říká podnikatel

„Jednou z motivací, proč jsem začal podnikat, bylo získat svobodu, rozhodovat o věcech sám, dělat, co mi dává smysl a nemuset něco papouškovat,“ říká Michal Waserbauer, který už více než dva roky žije a podniká v Indonésii. Povídali jsme si o tom, jaké je pracovat v jihovýchodní Asii a jací jsou Indonésané kolegové. ↑ Michal Waserbauer, Čech podnikající … číst více

Tereza se našla v papíru, naučila se to v Asii

Papírové modely Terezy Hradilkové vypadají jako architektonické bonsaje. Trojrozměrná skládanka jednou znázorňuje Petřín, podruhé panoráma Žižkova a potřetí třeba japonskou horu Fudži. Své návrhy Tereza, původní profesí architektka, prodává pod značkou Porigami. Zálibu v papíru, která ji teď živí, si přivezla z Asie. ↑ Tereza Hradílková, autorka značky Porigami. Jobs.cz: Dva roky jste žila v Japonsku, čtyři roky … číst více

Čech z Wall Street: Pracovní týden má 100 hodin

Čtyři roky strávil Petr Stöhr prací, o kterou denně usilují tisíce lidí. Wall Street je totiž přesně tak velkolepé a opojné pracoviště, jak o něm všichni smýšlíme na základě filmů a článků v novinách. Pracovní tempo je však vražedné: „Kdykoliv jsem šel domů před půlnocí, bral jsem to jako krátký den,“ říká Petr Stöhr. » 4 … číst více

Příběh Broni: Z továrny na ponožky učitelem angličtiny

Jste ten typ, co si do CV píše „pokročilá znalost angličtiny“ a modlí se, aby to hlavně nikdo nezjišťoval? Broňa Sobotka, tenhle zvláštní lektor angličtiny z Brna, vás englishfobie zbaví. „Jako dyslektik a dysgrafik jsem v dětství poslouchal, že jazyky a studium nejsou pro mě,“ říká Broňa. Jenže on to nevzdal, angličtinu zvládl a dnes ji učí … číst více