Na co si dát pozor, když hledáte studentský byt

Dostanete se na školu, jedete s kamarády vybírat byt v úplně novém neznámém městě, všechno je skvělé, nové, dobrodružné a lákavé. Často se však může stát, že zaslepeni růžovými brýlemi kývnete na byt, který se stane vaší noční můrou. Takže: na co si dát pozor při hledání studentského privátu?

« 3 minuty čtení »

byt

1. Kauce: vlastně dva nájmy

Vratná kauce je v podstatě pojistka pro majitele bytu, která se použije v případě, že přestanete platit nájem nebo zničíte vybavení. Je čistě na majiteli, zdali kauci požaduje. Standardní výše se pohybuje kolem jednoho měsíčního nájmu, ale v případě, že je byt nový a vybavený drahým nábytkem a spotřebiči, je adekvátní i vyšší kauce. Je proto důležité si dobře spočítat, zdali jste schopni zaplatit hned z kraje dva nájmy. Také není od věci zkontrolovat, zda je ve smlouvě zmíněné, že je kauce vratná a za jakých podmínek.

2. Výpověď z bytu

Není neobvyklé, že po prvním semestru si spolubydlící uvědomí, že ho nebaví studovat chorvatskou literaturu, jiný zase neuspěje u klíčové zkoušky a najednou v bytě chybí dva platiči. Jenže v půlce akademického roku se dost špatně shání noví nájemníci. Vám tedy nezbude nic jiného, než z bytu co nejrychleji odejít a hledat si něco menšího. I zde však můžete narazit. Ve smlouvě může být zakotveno, že nájemce je povinen nahlásit výpověď smlouvy tři měsíce dopředu, což může nepříjemně zamávat se studentským rozpočtem.

3. Zálohy na služby a inkaso

Pokud se plánujete při studiu sprchovat, občas si umýt nádobí a ideálně i vidět ve tmě, budete muset k nájmu platit také služby a inkaso. Kamenem úrazu však bývá, že majitel naláká studenty na nízké zálohy, které jsou naprosto neodpovídající.

„Zálohy by měly být nastaveny reálně, u podezřele nízkých záloh můžou studenti požádat o nahlédnutí do předchozích vyúčtování,“ radí realitní makléřka Marta Břeňová. Za rok vám totiž může do schránky přijít „příjemný“ dopis s pohádkou o tom, že využité služby musíte v nejbližší době zaplatit. Pár stovek se zvládnout dá, ale v případě skutečně špatně nastavených záloh se může doplatek vyšplhat až na desetitisíce.

» Brigády, kde si vyděláte na studentský život

4. Kolektivní placení nájmu

Málokdo si může po maturitě dovolit vlastní byt, kde se bude celé dny sám opíjet ve vaně a s klidnou duší čekat na zkouškové období. V lepším případě spolu bydlí kamarádi, v horším cizí lidé. Na místě je nekompromisní domluva, kdo bude nájem vybírat, kdy ho bude vybírat a co se stane, když někdo nájem nezaplatí v termínu. Pokud domluva nefunguje, dostává se výběrčí nájmu do nezáviděníhodné situace. Jednak ho tlačí nespokojený majitel bytu a jednak musí viníka neustále uhánět a otravovat.

5. Vybavení bytu

Rozdíl mezi vybaveným a nevybaveným bytem pozná každý. Je však dobré vědět, co všechno od bytu očekáváme. Klíčová je lednice, nějaký vařič, postele a stůl. V druhém kole je příjemné mít i nějakou židli a skříň. Pro ty nenáročnější je tady mikrovlnka, poličky, gauč nebo dokonce i pračka. S luxusem však roste cena nájmu i kauce. Není však těžké spočítat si, že nakoupit zcela nový nábytek a spotřebiče není úplně za hubičku. Když už se do takové situace dostanete, je dobré podívat se do bazarů a nejrůznějších studentských inzercí. Často narazíte na levné věci, kterých se stěhovaví lidé snaží zkrátka zbavit. Faux pas rozhodně není zeptat se majitele, zdali by nemohl nějaké vybavení navíc zajistit. Často se totiž stává, že nevlastní jen jeden byt anebo má možnost sehnat ledničku za pětikilo.

» Pařmen, matka, duch. Jaké typy potkáte na koleji?

6. Klíče

Problematiku klíčů si mnoho lidí neuvědomuje, napadne to jen ty nejparanoidnější. Dá se předpokládat, že v tom útulném bytečku, kam si nastěhujete věci za desetitisíce, bydlelo přibližně milion lidí před vámi. Tudíž je pravděpodobné, že vlastnili i klíče, kterými si mohli byt odemknout. „Každý nájemník má právo, a doporučuji to, vyměnit si zámek. Samozřejmě za podmínky, že jeden klíč poskytnou majiteli pro případ nehody,“ doplňuje makléřka Břeňová, avšak druhým dechem dodává, že se za svou šestiletou praxi s podnájmy s ničím takovým naštěstí nesetkala.

7. Internet

Dnešní student se bez internetu doma zkrátka neobejde. Řeší se přes něj vše, od přihlašování na přednášky, semináře či zkoušky až po odevzdávání seminárek a hledání materiálů. Internet bývá většinou v domě zařízený a buď je rovnou zahrnutý v nájmu, nebo ho platíte zvlášť, což ani v jednom případě není problém. Platit pětistovku ve čtyřech lidech je stejné jako dát si o pizzu méně.

Nepříjemné to je ve chvíli, kdy internet musíte zařizovat sami, nepříjemné, ale snadno řešitelné. Největší průšvih však je, když v bytě internet nelze vůbec zavést nebo je zde jen jedna stará firma, u které internet stojí podle stáhnutých dat, takže hodně. Proto při zařizování budoucího hnízdečka myslete i na váš virtuální život, abyste se vyhnuli případnému zklamání z pomalého googlu.

» Brigády, kde si vyděláte na studentský život

Jan Můčka

Další články k tématu

Kde a co studovat? Kariéru řešte už od prváku

Firmy letos na Jobs.cz hledaly hlavně lidi do prodeje a obchodu, IS/IT a strojírenství a výroby a průmyslu. Znamená to, že byste se měli vrhnout do studia ekonomie, IT nebo strojařiny, i když vás to nebaví? Tak snadné to není. Zjistěte, co vám jde Kdo chce studovat vysokou školu, měl by si udělat jasno do … číst více

Inspirace: 4 příběhy lidí, kteří studovali v cizině

Někdo si myslí, že studium v zahraničí je příliš drahé, jiný to považuje za zbytečnost a další se zas bojí požadavků na výbornou znalost cizího jazyka cílové země. Tyto a další mýty se však dají snadno vyvrátit, vybíráte-li správně. Přečtěte si, co o svém zahraničním studiu říkají ti, kdo jej mají úspěšně za sebou. » 3 … číst více

Nevzali vás na VŠ: Dejte si rok pauzu a nakopněte kariéru

Dveře na akademickou půdu zůstaly zabouchnuté. Co teď? Svět se nehroutí. Prohru můžete celkem lehce změnit ve velké vítězné tažení. Najděte si práci a za rok to zkusíte znova. Získáte zajímavou položku do svého životopisu, což se vám bude v budoucnu hodit. » 2 minuty čtení « ↑ Nevzali vás? To není žádná tragédie. Poradíme, jak ten … číst více

Studentské prázdniny: letní školy v blízkém zahraničí

Letní škola je zajímavá příležitost, jak procvičit jazyky a seznámit se s lidmi z celého světa. Podívali jsme se za hranice k našim sousedům a vybrali nejzajímavější kurzy. Tak co, kam o prázdninách vyrazíte? » 3 minuty čtení « ↑ Vyrazte na prázdninovou školu do Mnichova, Vídně nebo Vysokých Tater. » Německo: Letní mezikulturní akademie Univerzita v Karlsruhe se po … číst více