Kde a co studovat? Kariéru řešte už od prváku

Firmy letos na Jobs.cz hledaly hlavně lidi do prodeje a obchodu, IS/IT a strojírenství a výroby a průmyslu. Znamená to, že byste se měli vrhnout do studia ekonomie, IT nebo strojařiny, i když vás to nebaví? Tak snadné to není.

Kde a co studovat? Kariéru řešte už od prváku

Zjistěte, co vám jde

Kdo chce studovat vysokou školu, měl by si udělat jasno do 28. února 2014. Tento den stanovuje většina fakult jako mezní pro podání přihlášky. Před výběrem oboru se zamyslete nad tím, co vás baví a jde vám bez větší námahy. Pokud jste od přírody spíše humanitně zaměřený člověk, na technické škole se nejspíš budete jen trápit.

Tip: Vyzkoušejte si náš test a zjistěte, na co se hodíte

Trh si žádá techniky, ale…

Možná namítnete, že je hezké snít o dráze překladatele, ale trh si teď žádá technicky zdatné lidi, IT specialisty nebo lékaře. Nezapomeňte, že nikdo v rukou netřímá křišťálovou kouli. Co se bude na pracovním trhu dít za 10 a více let, je záhadou. Vysokou školu proto berte jako odrazový můstek k nastartování kariéry. Už při vyplňování přihlášky počítejte s tím, že svou profesní dráhu v průběhu života nejspíš alespoň jednou změníte.

Nespoléhejte jen na školu

Absolventi vysokých škol dnes musí zaměstnavatelům nabídnout více než jen diplom. Vystudovaný obor je důležitou, ne však jedinou vstupenkou do výběrových řízení. Podle letošního průzkumu kariérního portálu Jobs.cz hledí personalisté u čerstvých absolventů stejnou měrou jak na vystudovaný obor, tak na relevantní praxi při studiu a její délku. Firmy mají zájem o lidi, které budou muset co nejméně zaučovat. Když jim svým životopisem ukážete, že jste při škole pracovali, vědí, že už jste si alespoň trochu vyzkoušeli teorii v praxi.

Odborná praxe i administrativa

První pětku oborů, do kterých personalisté na Jobs.cz hledají profesionály, tvoří prodej a obchod, IS/IT, strojírenství, výroba a průmysl a administrativa. Pozice, které personalisté označili jako vhodné pro absolventy, však naznačují, že cestu k vysněnému místu si ve většině případů budete muset vyšlapat postupně. První pětici pozic pro absolventy totiž tvoří obchodní zástupce, administrativní pracovník, pracovník call centra, programátor a obchodní asistent. Možná se už během studia uvidíte na náročnějších pozicích. Věřte ale, že se vám budou hodit i zkušenosti, které na první pohled nevypadají tak atraktivně.

V čem absolventi kulhají

Personalisté v průzkumu Jobs.cz uvedli, že čerství absolventi nejvíce zápolí s použitím teorie v praxi, prezentačními dovednostmi nebo vedením lidí. Také jim moc nejde hledat nestandardní řešení, jen obtížně odolávají stresu a neumějí nést zodpovědnost. Spoustu věcí si zažijete při každodenní práci. Přesto se vyplatí natrénovat si takzvané soft skills už na škole. Kromě brigád a částečných úvazků můžete praxi, případně kontakty na zaměstnavatele, získat v některé studentské organizaci.

Trénujte ve studentské organizaci

Mezi nejzavedenější patří AIESEC, IAESTE, ESN nebo Elsa. Najdete je hned na několika vysokých školách v České republice i zahraničí. Vedou je studenti pro studenty, musejí si sami na sebe vydělat, umět hospodařit a celkově svým fungováním do značné míry simulují firmu. Máte tak příležitost si v nich vyzkoušet získat finance, prosadit při definování strategie svůj názor, natrénovat práci v týmu, vyjednávat se školou i firmami, vést lidi a spoustu dalších dovedností, které budete ve „skutečné“ práci potřebovat, ve škole na přednáškách je jen těžko získáte.

Využijte léto pro svou kariéru

Prázdniny představují ideální příležitost, jak si přivydělat a získat cennou zkušenost do životopisu. Pokud zavrhnete brigády v České republice a vydáte se vstříc zahraničí, tím lépe. Dvě třetiny inzerátů na Jobs.cz totiž obsahují požadavek na pokročilou znalost angličtiny. V zahraniči si kromě zlepšení jazyka otestujete, jak se vyrovnáváte s cizím prostředím, jak reagujete v nejistotě a podobně. A tato zkušenost se dá při hledání zaměstnání krásně zúročit.

Zahraniční  vysoká škola

Strávit nějakou dobu na zahraniční univerzitě samo o sobě k získání slibné práce nestačí, personalistu by však vaše zkušenost zaujmout mohla. První, co vám na vysoké padne do oka, bude pravděpodobně program Erasmus. Díky němu můžete vyjet na jeden semestr na některou z evropských vysokých škol. Zajímavou cestu představují také programy nadací nebo rovnou vlád, které se snaží formou stipendií do země přilákat zahraniční studenty.

Nadace, které vám přispějí na studium v cizině

Rozjeďte to sami

Další možností je přestat spoléhat na zaměstnavatele a začít podnikat. Je přitom celkem jedno, jestli jako student logistiky budete převážet balíčky z města do města nebo prodávat čerstvou zeleninu. V obou případech asi budete muset založit živnost, nastudovat pár zákonů, jednat s úřady, vymyslet, jak o sobě dát vědět, jednat s lidmi a podobně. Navíc si budete moci udělat vše po svém, a to se vám poštěstí jen ve zlomku firem. Zda se z vás po skončení školy stane zaměstnanec nebo samostatný podnikatel, je jen na vás.

Rozjíždíte podnikání? Tohle je dobré vědět

Lenka Kováříková

Další články k tématu

Výběr vysoké školy: rozhoduje budoucí uplatnění

Připraví mě vybraná vysoká škola na budoucí povolání? Tuto otázku si mladí Češi při výběru univerzity kladou nejčastěji. Hned za příslibem dobrého uplatnění hraje zásadní roli kvalita výuky. Zjistilo to dotazníkové šetření společnosti Scio. Skoro tři pětiny uchazečů půjdou raději studovat náročnější školu. Přístup „hlavně se někam dostat“ je totiž blízký jen necelé čtvrtině mladých … číst více

Velký přehled: termíny přihlášek na vysoké školy

Uchazeči o studium na vysoké škole zpravidla vnímají konec února jako nejpozdější termín pro zaslání přihlášek. To stále platí pro Univerzitu Karlovu, Ostravskou univerzitu, Slezskou univerzitu, Masarykovu univerzitu, Univerzitu Palackého nebo Univerzitu Hradec Králové. Ostatní veřejné vysoké školy počítají s pozdějším odevzdáním přihlášek, někdy se nejzazší doba liší i v rámci jednotlivých fakult. Přinášíme vám … číst více

Pro studenty: jak získat praxi, kterou firmy ocení?

Jak zaujmout zaměstnavatele, když právě končíte školu a kolonka „pracovní zkušenosti“ ve vašem životopise zeje prázdnotou? Podle výzkumu, který mezi absolventy a firmami pravidelně pořádá kariérní portál Jobs.cz, zaměstnavatele kromě vystudovaného oboru nejvíce zajímá právě praxe v oboru. Co máte ale dělat, když vás na brigádě pustí tak akorát ke kopírce? Jednou z možností je … číst více

Jobs.cz vám poradí, jaká škola vás bude bavit!

Příští rok maturujete  a otázka: „A co budeš dělat potom?“ vám způsobuje osypky? Vyrazte ve dnech 4. až 7. listopadu do Brna na veletrh Gaudeamus. Čeká vás tam mimo jiné TESTOVACÍ CENTRUM JOBS.CZ, kde vám poradíme, jaká vysoká škola vám bude nejlépe „slušet“. » 1 minuta čtení « ↑ Jobs.cz vám na veletrhu Gaudeamus poradí, … číst více