M & S: Prodavačům dáváme výhody, které nejsou běžné

Britská značka Marks & Spencer, prodávající módu a potraviny, hledá spoustu nových lidí – hlavně prodavačů, ale nejen jich. Jaký je M & S zaměstnavatel, kolik si u něj vyděláte a kam se můžete posunout, pokud si časem budete chtít zkusit jinou pozici? Na to v rozhovoru odpovídá Jiří Lehký z HR oddělení.

↑ Jiří Lehký z M & S: Zkušenost z prodeje není podmínkou, šikovné lidi rádi zaučíme.

Do vašich prodejen s oblečením a potravinami hledáte nové kolegy, jakou práci jim nabízíte?

Nejčastěji jsou to pozice prodavačů a vedoucích oddělení, občas i vedoucích prodejen. Dále hledáme třeba visual merchandisery, česky by se dalo říct aranžéry, kteří se starají o prezentaci zboží na prodejně. Z pohledu zákazníka se to možná nezdá, ale je to docela věda – co mají na sobě figuríny, jak je oblečení seřazené podle barev…

Působíte po celé ČR. V jakých regionech je teď volných míst nejvíce?

V Praze a ve městech v dojezdové vzdálenosti od hlavního města, řekněme hodinu autem nebo autobusem. Pozice máme otevřené i v jiných regionech, ale nejvíce jich připadá skutečně na Prahu.

» Práce v M & S: podívejte se na nabídku

Jak u vás probíhají pohovory? A co třeba rádi vidíte v životopisech?

Začnu těmi životopisy. Rádi v nich vidíme třeba to, že dotyčný příliš často nestřídá zaměstnání. Jsme nadšení, když se objeví předchozí zkušenost s prodejem, ale podmínkou to určitě není. Máme systém zaškolení a pokud někdo chce tu práci opravdu dělat a chce ji dělat dobře, rádi ho podpoříme. Co se týká pohovorů, u prodavačů probíhají tak, že jim nejprve krátce zavoláme a položíme asi deset otázek. Ptáme se třeba na představu o mzdě nebo na to, zda počítají i s prací o víkendu. Víkendové směny u nás prostě jsou, jsme obchod a nic s tím neuděláme. Pokud člověk tímto telefonickým pohovorem projde, čeká ho ještě osobní pohovor s vedoucím prodejny, případně s vedoucím oddělení, tedy s jeho potenciálním šéfem. Ten má pak poslední slovo.

Práce v obchodě s módou je i o zákaznících. Jaký typ lidí k vám chodí nakupovat?

Kdo zná Marks & Spencer, asi ví, že u nás nemůže čekat rozšafnou módu pro náctileté. Naši zákazníci jsou lidé, kteří už mají určitý styl – to říkám i s ohledem na to, že naše zboží nepatří k nejlevnějším. Z pohledu prodavače je ale třeba být připravený na to, že jde o náročnější zákazníky. Hodně se ptají, jsou zvyklí na určitý servis. Každá firma vám řekne, že si zakládá na výborném zákaznickém servisu, ale u nás tomu tak opravdu je. U prodavačů proto hledáme určitou míru samostatnosti a také proaktivní přístup k zákazníkům.

prodejna4

↑ Třeba takhle to vypadá na prodejně Marks & Spencer. 

Zmínil jste, že občas hledáte i vedoucí. Co by měli umět oni?

Důležité je, aby měli alespoň nějakou zkušenost s vedením týmu v maloobchodě. Nemusel to být nějak obrovský tým a netrváme na tom, že muselo jít o zkušenost z oblasti módy. Tím hlavním pro nás je, aby měl vedoucí to správné mentální nastavení. Aby byl samostatný, uměl se rozhodovat, dokázal si stanovit priority. Technické věci ohledně práce se může postupně naučit.

Obecně: zaměstnavatelům teď hodně chybí lidi, prodavači i skladníci. Uchazeči si mohou celkem vybírat. V čem se lišíte coby zaměstnavatel? Proč by měli životopis poslat právě vám?

To, čím se odlišujeme, se dá velmi těžko změřit. Nedokážu říct, že když půjdete k nám, budete se mít o 27 % lépe, než když nastoupíte do supermarketu. To, v čem se lišíme, bych přirovnal k tomu, když na zboží vidíte značku: Skvělá kvalita za Vaše peníze. Myslím si, že v kontextu mzdy, benefitů a obecně firemní kultury jsme super zaměstnavatel. Když k nám člověk nastoupí, má jistotu, že pracuje ve firmě, kde bude pro ostatní vždy důležitý, kde se k němu budou chovat s respektem. Můžeme garantovat, že nastoupí do kulturního a moderního prostředí, které odpovídá 21. století, a to nejen co se týká prodejní plochy, ale i zázemí pro zaměstnance.

» Reportáž: Jeden den prodavačkou v M & S. Jak to tam chodí?

Když mluvíte o penězích, jaký plat prodavačům nabízíte?

Uvádíme to v inzerátech, takže to není nic tajného. Nástupní mzda prodavače v Praze se pohybuje kolem 18 tisíc, po zkušební době se bavíme o nějakých 20 tisících. Nechceme s ostatními obchody soupeřit o to, kdo nabídne lepší výplatu. U nás však ke mzdě dáváme ještě balíček různých výhod, a když se to všechno sečte, je to konkurenceschopná nabídka. Z benefitů bych zmínil třeba týden dovolené navíc, který u pozic prodavačů není až tak běžný. Dále u nás lidé dostávají stravenky, multisport kartu, slevu na produkty M & S. Novinkou je rozšířené placené volno pro situace, když se někomu narodí miminko, doprovází své dítě do první třídy, žení se/vdává a podobně.

Mohou si u vás lidé plánovat směny podle toho, jak jim to vyhovuje?

To bohužel slíbit neumíme. Naším primárním cílem je obsluha zákazníka a tomu se přizpůsobuje, kolik lidí a kdy potřebujeme mít na prodejní ploše. Ale pokud má člověk něco mimořádného a potřebuje si směnu vyměnit, vyjdeme mu vstříc. Vlastně si neumím představit situaci, kdy bychom se nesnažili vyhovět oprávněnému požadavku našeho zaměstnance.

prodejna3

↑ Každý nový zaměstnanec projde během zkušební doby detailním zaškolením.

Co když se někdo bude chtít časem posunout na jinou pozici, je to možné?

Pokud je šikovný, má zájem růst a posunout se třeba na pozici vedoucího oddělení, je to vítané a snažíme se mu pomoci. Kariérní změna však nemusí proběhnout jen směrem vzhůru. Struktura prodavačů je u nás dost košatá a máme různé pozice: prodavač-kouč, prodavač-koordinátor, specialista provozu prodejny a další. Kdo chce tedy změnu, může ji zažít i takto – stát se vedoucím není jediná možnost.

Jak dlouho trvá, než se nový prodavač zaškolí?

Zaškolení probíhá během zkušební doby a snažíme se, aby trvalo nejdéle tři měsíce. Je to ale spíš orientační. Někdo je šikovný a zvládne se zaučit už za šest týdnů, jiný potřebuje více času. Ke každému přistupujeme individuálně. Nechceme zbytečně přicházet o lidi, kteří práci mohou dělat dobře, jen na začátku potřebují trochu více času.

Poslední otázka: M & S je britská firma, propisuje se nějak britský styl práce i do té vaší?

Osobně mám „britství“ spojené hlavně s gentlemanstvím a férovým přístupem. To je to hlavní, v čem vidím, že se to u nás propisuje. Snažíme se k zaměstnancům chovat fér a slušně. Je to také o vysokém standardu ohledně kvality zákaznického servisu. Jsme rádi, když nám lidé říkají, že držíme laťku vysoko a chceme si to udržet.

» Práce v M & S: podívejte se na nabídku

(PR článek)

Další články k tématu

Jobs.cz teď umí najít práci přímo tam, kde bydlíte

Najděte si s Jobs.cz nové zaměstnání tam, kde skutečně žijete. Protože víme, že spoustě lidí nevyhovovalo zobrazování nabídek souhrnně za celé kraje, změnili jsme to. Nově do vyhledávacího políčka napište konkrétní město a zaškrtněte vzdálenost, kterou jste ochotni dojíždět. Okruh vyhledávání si můžete rozšířit až o 50 kilometrů. Na pomezí tří krajů Lucie bydlí v Kutné … číst více

Jak se pracuje v Jobs.cz

Už vás někdy při hledání práce nebo kurzu na Jobs.cz napadlo, jak to vypadá v jeho útrobách? Nahlédněte do kanceláří, ve kterých působí tým, který statisícům lidí každý den pomáhá najít vysněné povolání a smysluplný kurz nebo konferenci. ↑ Kluci z Jobs.cz. Tenhle sehraný tým neustále dumá, jak to udělat, aby portál Jobs.cz dělal uživatelům co … číst více

Jak zůstat zdravý, když všichni okolo chrchlají

V MHD teď prská každý druhý a pokračuje to, sotva dorazíte do práce. Zároveň platí, že teď si opravdu, ale opravdu nemůžete dovolit ležet doma s chřipkou. Přečtěte si naše tipy, jak na podzim zůstat fit a pokud možno se nenakazit od kašlajících kolegů. 1. Ruce, ruce! Zdá se vám rada o mytí rukou banální? Nám … číst více

Reportáž: 1 den prodavačkou v Marks & Spencer

Co vás čeká, když nastoupíte na pozici prodavačky v dvoupatrovém obchodě ve velkém nákupním centru? Vyzkoušeli jsme si jednu směnu na vlastní kůži. ↑ Potraviny, dámské, pánské. Noví prodavači si během zaškolení vyzkoušejí práci ve všech odděleních, aby pak dokázali zákazníkům vždy poradit. Klidnější pánské Je 9 hodin ráno, rozsvěcejí se všechny zářivky a hliníková roleta … číst více