Reportáž: 1 den prodavačkou v Marks & Spencer

Co vás čeká, když nastoupíte na pozici prodavačky v dvoupatrovém obchodě ve velkém nákupním centru? Vyzkoušeli jsme si jednu směnu na vlastní kůži.

prodejna4

↑ Potraviny, dámské, pánské. Noví prodavači si během zaškolení vyzkoušejí práci ve všech odděleních, aby pak dokázali zákazníkům vždy poradit.

Klidnější pánské

Je 9 hodin ráno, rozsvěcejí se všechny zářivky a hliníková roleta obchodu jde nahoru. S prodavačkou paní Dášou, u které se dnes budu „zaučovat“, si stoupáme za kasu.

Zákazníci zatím nejdou, takže se věnujeme přeceňování zboží. „Tady v pánském je to takové klidnější,“ říká paní Dáša. Hodně pánů totiž nemá nakupování zrovna v lásce a chtějí ho mít rychle za sebou. „Ale zase si od nás nechají poradit. To dámy ne, ty chtějí vybírat spíše samy,“ říká Dáša a rovná nové zboží na štendr.

Smoking k prezidentovi

I obvykle minimalističtí pánové ale dokáží mít celkem zajímavé požadavky. Číšníci sem chodí pro bílé košile, bodyguardi zase pro černé obleky. Někdy přijde zákazník jen pro kravatu, jindy že chce doplnit šatník na celou sezónu.

Práce prodavačky je díky tomu mnohem pestřejší, než by se na první pohled mohlo zdát. „Měli jsme tu i pána, který sháněl smoking na předávání vyznamenání na Pražském hradě,“ vzpomíná Dáša.

Do ruky pak dostávám několik košil a kalhot, abych je roznesla po obchodě. Paní Dáša mi radí, co kam patří a přidává pár obchodnických triků. Třeba ten, že první kus visící na stojanu má mít schovanou cenovku. To aby zákazníka zaujal nejprve střih či materiál a cenu začal zjišťovat až potom.

» Práce v M & S: podívejte se, koho teď hledají

Když zákazník nic nechce

Čtvrt hodiny po otevření vchází první zákazník. Silnější čtyřicátník si přišel koupit džíny, ale není si jistý velikostí. „Nechcete zkusit i ty strečové?“ ptá se Dáša. „Ne, nechci strečové,“ odpovídá pán, ale nakonec se nechá přesvědčit, aby si je vzal do kabinky. Po pár minutách je pokládá na pult u kasy: „Měla jste pravdu, vezmu si je.“

Podobná scénka se během směny odehraje ještě několikrát. Zákazník nejprve „nic nechce“, ale pak si nechá poradit. Třeba jako pán, který si přišel pro novou košili. Prodavačku nejprve odhání typickým: „Ne, ne, ne, děkuju“. Nakonec se od ní nechá přeměřit krejčovským metrem, kupuje jednu z doporučených košil a ptá se: „Pomůžete mi vybrat ještě kravatu?“

VIDEO: Jak se pracuje v Marks & Spencer

Jen tak tak

Paní Dáša vypadá, že je na to zvyklá. „Pro někoho, kdo nenakupuje často, nemusí být vůbec snadné se v tom všem vyznat. Máme třeba čtyři střihy košil podle typu postavy, kalhoty nabízíme ve třech délkách. Hodně se samozřejmě liší i materiály.“

Na prodavačce pak je, aby zákazníkovi dokázala poradit a odhadla, co mu bude nejlépe vyhovovat. A někdy také, aby vybalancovala tenkou hranici mezi upřímností a úslužností. „Jak mi to sedí?“ ptá se starší pán a zkouší si bílé lněné sako. „No… přes to bříško je to jen tak tak,“ říká mu Dáša.

Trochu trnu, co se bude dít: co když to zákazníka urazilo? Ten ale vypadá, že je spíš rád, že dostal upřímnou odpověď.

Módní vychytávky

Paní Dáša pracuje v M & S dvanáct let. Kromě prodávání se věnuje i zaškolování nováčků. Ti se učí i hodně prakticky, za pochodu.

„Stráví se mnou pár směn a postupně projdeme všechna oddělení: pánské, dámské i potraviny. Zákazníci u nás totiž mohou platit na kterékoliv pokladně a také my si chodíme často navzájem vypomáhat. Proto je důležité, abychom měli přehled o všem zboží,“ říká Dáša. Zaškolení nového prodavače či prodavačky může trvat až tři měsíce.

Jak Dáša říká, i po těch letech ji práce tady baví. „Třeba když zákazníkovi pomáhám vybrat nový oblek. To totiž není práce na pět minut. Chodíme společně od stojanu ke stojanu a zkoušíme jeden po druhém, dokud to není ono,“ popisuje.

Další důvod, který ji u zaměstnavatele drží, jsou přátelské vztahy s kolegy. A také různé vychytávky na oblečení ze zdejší nabídky. „Třeba tyhle kalhoty mají pružný pas, který se tělu přizpůsobí a neškrtí při dlouhém sezení,“ ukazuje Dáša. Další kalhoty zase mají látku speciálně upravenou tak, aby se do ní nevpíjely fleky.

prodejna3

↑ V M & S se pracuje na směny, ranní a odpolední. Rozpis dostávají vždy v polovině měsíce.

Půlhodina na oběd

Zdejší prodavačky pracují na směny, rozpis dostávají vždy v půlce měsíce. Jeden týden pracují na ranní od 7:30 do 15:30 a druhý týden na odpolední od 14:00 do 21:30. Obchod je oficiálně otevřený od 9 do 21 hodin. Jednou za čtrnáct dní nastává pracovní víkend.

Na oběd je přestávka půl hodiny. Prodavačky jsou zvyklé pauzu dodržovat opravdu přesně, protože na se ní střídají. Většinou si nosí vlastní jídlo v krabičce, nebo si kupují hotovku k ohřátí v oddělení potravin M & S. „Máme tu k dispozici zázemí, kde je lednička i mikrovlnka,“ zmiňuje Dáša. Prodavači mohou na všechno zboží včetně potravin čerpat zaměstnaneckou slevu 20 %.

V půl čtvrté odpoledne naše společná směna s Dášou končí. Loučíme se a já pokládám poslední otázku: kdo si myslí, že do zdejšího týmu dobře zapadne? „Měl by mít rád lidi a výhodou je i praxe z většího obchodu. Přece jen, jsme velká pobočka, je tu více zákazníků, více zboží a tím pádem i více práce,“ říká Dáša. Rádi prý ale přivítají i člověka úplně bez praxe a zaučí ho.

» Práce v M & S: podívejte se, koho teď hledají

(PR článek)

Další články k tématu

Jobs.cz teď umí najít práci přímo tam, kde bydlíte

Najděte si s Jobs.cz nové zaměstnání tam, kde skutečně žijete. Protože víme, že spoustě lidí nevyhovovalo zobrazování nabídek souhrnně za celé kraje, změnili jsme to. Nově do vyhledávacího políčka napište konkrétní město a zaškrtněte vzdálenost, kterou jste ochotni dojíždět. Okruh vyhledávání si můžete rozšířit až o 50 kilometrů. Na pomezí tří krajů Lucie bydlí v Kutné … číst více

Jak se pracuje v Jobs.cz

Už vás někdy při hledání práce nebo kurzu na Jobs.cz napadlo, jak to vypadá v jeho útrobách? Nahlédněte do kanceláří, ve kterých působí tým, který statisícům lidí každý den pomáhá najít vysněné povolání a smysluplný kurz nebo konferenci. ↑ Kluci z Jobs.cz. Tenhle sehraný tým neustále dumá, jak to udělat, aby portál Jobs.cz dělal uživatelům co … číst více

3 články pro osvěžení hlavy pro ty, kdo hledají práci

Hledáte nyní intenzivně novou práci? Vybrali jsme pro vás tyto 3 články, které vám osvěží hlavu a možná vás inspirují k zamyšlení: co chci vlastně v životě dělat, s kým a proč? 1. Dalibor Dědek: Dobrý šéf zůstává amatérem Zakladatel Jablotronu se v byznysu pohybuje přes 20 let, ale co se týká vedení lidí, razí „amatérský přístup“. „Když řídíte … číst více

Jak zůstat zdravý, když všichni okolo chrchlají

V MHD teď prská každý druhý a pokračuje to, sotva dorazíte do práce. Zároveň platí, že teď si opravdu, ale opravdu nemůžete dovolit ležet doma s chřipkou. Přečtěte si naše tipy, jak na podzim zůstat fit a pokud možno se nenakazit od kašlajících kolegů. 1. Ruce, ruce! Zdá se vám rada o mytí rukou banální? Nám … číst více