Jiří Krátký: Projekty zkrotíte hlavně selským rozumem

„Direktivní řízení? S tím v projektech moc neuspějeme,“ říká zkušený projektový manažer Jiří Krátký. Až do konce srpna se můžete zdarma přihlásit do jeho online kurzu na toto téma. Co se studenti dozvědí? Třeba to, že plán projektu můžou brzy hodit do koše – a že je to normální.

« 3 minuty čtení »

Na gauči

↑ Jiří Krátký: „Projektové řízení není věda, stojí na selském rozumu.“

Jobs.cz: V první lekci svého kurzu říkáte, že jedinou jistotou v projektovém řízení je, že projekt nebude zpracován podle plánu. Takovou zkušenost vám asi hodně lidí potvrdí. Co se nejčastěji stane, že musíme plán přehodnotit?

Už Napoleon říkal, že platnost plánu bitvy končí prvním výstřelem. Byť projekt pečlivě naplánujeme, je zcela normální, že realita je nakonec úplně jiná. Někdy dokonce v průběhu realizace přijdeme na to, že projekt přestal dávat smysl a je výhodnější jej vůbec nedokončovat. Projekty v sobě obsahují spoustu nejistoty. Často jsou to věci, které děláme poprvé nebo poprvé pro nového zákazníka. To, že narazíme na spoustu změn, tedy není chyba, ale vlastnost projektů.

Jobs.cz: Co dělá lidem, kteří se vrhnou do řízení projektů, největší potíže?

Přesně tuto otázku jsme položili v průzkumu, který jsme realizovali letos i před třemi lety, projektovým manažerům v Česku. Jedním nejčastějších problémů je, že projektoví manažeři dostávají  mlhavé zadání. Jenže bez dobrého zadání nemůžeme dosáhnout dobrého výsledku. Naši zákazníci (zadavatelé) nedokáží popsat, co vlastně od projektu očekávají. A my jako projektoví manažeři často nemáme sílu si o pořádné zadání říct.

Naučte se řídit projekty      Kurz zdarma

Jobs.cz: Projektové řízení zná spoustu technik. Jakou byste doporučil nováčkům?

Pokud někdo začíná řídit projekty, měl by si osvojit projektové myšlení. To znamená umět jasně a konkrétně odpovědět na otázku, proč projekt děláme a jaký je cíl projektu. Na to je osvědčený takzvaný logický rámec. Název zní záhadně, ale je to vlastně tabulka, do které se vejdou všechny důležité informace o projektu. Používám jej, když mám nějaký nápad, který by mohl být projektem, a potřebuji si utřídit myšlenky. Například když bych si stanovil jako cíl projektu, že zhubnu, logický rámec mě donutí zamyslet se, jak budu dosažení cíle měřit. Je samozřejmě velký rozdíl, když bude mým cílem zhubnout jedno kilo do půl roku, nebo shodit pět kil za dva měsíce.

Jobs.cz: Projektový manažer je dnes jednou z nejžádanějších pozic. Jaké vlastnosti člověk musí mít, tedy kromě těch očekávatelných, jako je organizační talent a komunikace s lidmi?

Musí umět řídit sám sebe a být schopen sebekontroly. Manažer projektu je lídr, který vede tým. Pokud lídr selže, může s sebou strhnout do problémů i celý projekt.

Lektor

↑ Nejčastější problém„projekťáků“ je, že dostávají mlhavá zadání, myslí si Jiří Krátký.

Jobs.cz: Jak dlouho trvá, než se stanu dobrým projekťákem? Kolik toho musím odřídit?

Říká se, že aby byl člověk v něčem opravdu dobrý, je na to třeba 10 000 hodin. Když to převedeme na pracovní dobu, je to nějakých šest až sedm let. Projektový management je směsice umění, tedy toho, co se nemůžeme naučit, což je třeba schopnost motivovat druhé a přesvědčit je o smyslu projektu, a znalostí, které se dají naučit, například zpracování harmonogramu nebo práce s riziky. Ale aby to nevyznělo tak, že si myslím, že prvních šest let nemohu být dobrým projektovým manažerem. Myslím si, že když má někdo za sebou první tři projekty, už ví, které postupy se mu osvědčily a z jakých vlastních chyb se může poučit. Nejvíce se stejně naučí v praxi za pochodu.

Jobs.cz: Máte tip, jak získat kolegy pro spolupráci na projektu? V korporacích jsou týmy často hodně autonomní, mají své vlastní cíle, a tak je třeba nemusí zajímat, že někdo potřebuje dodat do projektu to a to.

Je pravda, že projektový manažer mnohdy na členy týmu nemá žádné „páky“. Nemůže je odměňovat, nemůže je nijak trestat, a tak mu nakonec nezbývá nic jiného, než motivace. Jenže ta je koneckonců stejně nejúčinnější. Je tedy dobré udělat projekt pro lidi atraktivní. Odhalit, co každého člena týmu motivuje. Každého z nás motivuje, když vidíme, že má projekt silný smysl, a když se díky němu můžeme rozvíjet. Projektový manažer může lidi nalákat třeba na to, že je vytrhne z každodenní pracovní rutiny. Pokud jsme schopní nadchnout člověka pro práci na projektu, bude on sám chtít dělat práci dobře a nebudeme mu muset stát za zády s bičem. V projektech stejně dlouhodobě nefunguje nějaké direktivní řízení. V projektech potřebujeme kreativitu, máme totiž obvykle za úkol vymyslet něco nového. Kreativitu si nemůžeme vynutit, tu můžeme jen podněcovat.

Jobs.cz: Poslední otázka. Dá se projekt odřídit i intuitivně?

Projekt se určitě dá odřídit intuitivně. Když ale použiju ověřené techniky, je větší pravděpodobnost, že dosáhnu úspěchu, než když budu spoléhat jen na intuici. Projektové řízení není žádná věda, ale stojí na selském rozumu. Všechny doporučované postupy a techniky vymysleli a ověřili lidé v praxi, nejsou to formulky vyvinuté teoretiky.

Naučte se řídit projekty      Kurz zdarma

Jobs.cz

Další články k tématu

Konference a workshopy navštěvuje téměř polovina profesionálů

Bezmála polovina z vás se účastní oborových konferencí a profesních workshopů. 8 % z vás navštěvuje odborné akce nejméně čtyřikrát ročně. Vyplývá to z šetření, které jsme uskutečnili v září a do něhož se zapojilo 880 uživatelů Jobs.cz. Podrobnější průzkum zaměřený na vybrané obory odhalil, že nové trendy tímto způsobem nejčastěji sledují lidé z IT, nejméně z bankovnictví. Z podrobného průzkumu, který … číst více

Co nového na vás chystají personalisté? Nedejte se zaskočit

On-line životopisy a profily, assessment centre, rozřazovací pohovor po telefonu – někteří zaměstnavatelé jdou ještě dále. Nenechte se zaskočit, až po vás budou chtít, abyste na dálku na kameru odpovídali na jejich dotazy, nebo se pokusí odhalit vaši osobnost a přístup k práci dříve, než vás uvidí naživo. Videodotazníky Možná už jste zažili rychlý pohovor po … číst více

5 kurzů pro úspěch v práci, které vás nesmí minout

Telefonování, e-maily, námitky… Potýkáte se i vy s těmito „malými“ každodenními problémy? Možná se zdají bezvýznamné, ale ve skutečnosti vás mohou zbytečně otravovat. Proto jsme vybrali těchto 5 květnových kurzů, aby se úspěch v práci dostavil rychleji. » 2 minuty čtení « ↑ Čeká vás telefonát v angličtině? Naučte se, jak jej zvládnout! 1. Telefonování v angličtině … číst více

Budou vás milovat: tipy, jak dělat skvělé prezentace

Lidé se rozhodují na základě prvních dojmů. Využijte toho. Když je nezískáte během 60 vteřin, pak už nikdy. Neplýtvejte svůj drahocenný čas na košilaté vtípky, po kterých se rozhostí trapné ticho. Chce to něco originálnějšího. » 3 minuty čtení « Zapomeňte na formální představování, popisování o čem vaše přednáška bude a podobná klišé. Představte si svou … číst více