Jak přežít teambuilding, když jste introvert

„A teď všichni společně chytíme tuhle kládu a hodíme ji co nejdál. A pak zakřičíme: Jsme nejlepší tým!” Jste z toho nesví? Ono ani není divu.

People playing tug of war during obstacle training course

↑ Táhneme za jeden provaz, protože šéf říkal, jsme fakt super tým! Jó!

Všichni spolu!

Není teambuilding jako teambuilding. Když ho někdo dělá dobře, ví, že americké motivační aktivity se u nás moc neujmou, a že násilně zlomit zaměstnance ke skupinovým hrám bez hranic nemusí nutně upevnit týmovou morálku. Zkušenému a poučenému člověku je jasné, že instrukce „všichni na sebe naskáčeme a pokusíme se přebrodit řeku za použití pěti nohou a jedné ruky” některým zúčastněným způsobí menší záchvat paniky.

Žijeme v extrovertním světě

Třetina až polovina všech lidí na světě jsou podle statistik introverti. Ještě že je máme. Jsou v týmu potřeba, mají kreativní nápady, v klidných podmínkách odvádí dobrou práci a navzdory obecnému přesvědčení dovedou být i schopní vůdci. Jenže náš svět na ně jaksi není stavěný. Typický teambuilding vypadá tak, že si všichni zahrají pár her a pak se strašlivě opijí.

Jak to ale přečkat, když vám velké skupiny lidí nedělají dobře, svou práci si radši odvedete sami, týmové hry vás stresují a nesnášíte pivo?

1. Pojměte to jako vědeckou činnost

Myslete si, že jste odborník provádějící sociologický průzkum. Sledujte lidi. Klidně si vymyslete nějakou výzkumnou otázku. Přemýšlejte, jak se druzí asi na teambuildingu mají. Všímejte si jich v netypickém prostředí. A pokoušejte se jim porozumět. Lidi jsou v zásadě fascinující!

2. Vezměte si funkci

Ideální je foťák. Když jste na akci za fotografa, všichni ví, že jste užiteční a dají vám pokoj. Další skvělá věc je třeba péče o gril. Nebo chystání stolů. Vypadá to, že se angažujete a staráte o kolektiv, a přitom si děláte svoje a nemusíte s nikým mluvit.

3. Dělejte pokusy na sobě

Neexistují čistí introverti ani čistí extroverti. Spousta introvertů se ve skutečnosti straní lidí hlavně ze strachu, že se něco někde pokazí. Teambuilding může být dobrá příležitost si ozkoušet hranice toho, co pro vás je ještě možné a příjemné. Zkuste jít kousíček za svou komfortní zónu. A sledujte, co to s vámi dělá.

4. Najděte si povídacího parťáka

Povídat si s jedním člověkem je fajn, ne? Tak si vyhlédněte někoho, kdo je vám sympatický, ať už ho znáte líp, nebo ne. A poznejte ho blíž.

5. Řekněte organizátorovi, když vám něco vadí

Většina organizátorů teambuildingů vás celou dobu úpěnlivě sleduje a tiše doufá, že se vám program líbí. Když řeknete, že na hromadné válení sudů nejste, ve většině případů se splaší a zareagují.

6. Seďte v koutě a mlčte s hrdostí

Nevyčítejte si, když se vám zrovna chce zalézt do kouta a v něm si mlčet. Když to na vás přijde, běžte si pomlčet. Někdy je to zdravé. Ale buďte srozumitelní pro druhé. Hrdě se k tomu přihlaste, když se někdo zeptá!

7. Nechte se poznat

Teambuildingy jsou od toho, ať vy poznáte lépe zbytek týmu – a oni vás. Řekněte jim něco málo o sobě. Vám i jim bude líp, když si vzájemně porozumíte. Umožněte druhým, ať vás pochopí. I s vaším hrdým mlčením.

8. A když se to fakt nedá vydržet…

Vždycky můžete utéct do fantazie. Představujte si třeba, že jste mimozemšťan, co poprvé vidí pozemšťany. Nebo že teambuilding je maskované výběrové řízení a vy se snažíte vybrat ideálního kandidáta na pozici oprašovače dinosauřích koster v Národním muzeu. Nebo jak by vypadal program, kdybyste všichni byli tučňáci. Možná si něco podobného právě představuje kolega napravo, kolega nalevo i váš nadřízený.

» 22 000 čerstvých nabídek práce: prozkoumejte je

Nela Wurmová

Další články k tématu

Polovinu lidí štve chování šéfa tak, že dávají výpověď

Harmonické vztahy mezi nadřízenými a podřízenými jsou na českých pracovištích spíše vzácné. Ukázal  to nový průzkum portálu Jobs.cz. Pouze 18 procent respondentů prohlásilo, že si na svého šéfa nemohou stěžovat – rozumí si s ním jak po profesní, tak po lidské stránce. V anketě odpovídalo 2584 lidí. Polovina lidí chce dát výpověď Více než polovina tuzemských zaměstnanců, … číst více

Sledování olympiády v práci? Firmy jsou tolerantní

Olympiáda v Soči otestuje nejen disciplínu vrcholových sportovců, ale i zaměstnanců kanceláří. Kdo vydrží 8,5 hodiny denně pracovat, aniž by se nepodíval alespoň na jeden sportovní výsledek nebo online přenos? Upřímně, moc lidí ne. A firmy jsou připravené to do jisté míry tolerovat. Včerejší sjezd, zítřejší hokej „Viděli jste včera Soukalovou?“ – „A co říkáš na … číst více

Zasedačka roku: soutěž, která hledá nejhezčí kanceláře

Kolik dostanu peněz, v jakém městě nebo městské části budu pracovat a jak to ve firmě vypadá. Tato tři kritéria lidé při hledání práce zvažují nejvíce. Můžete mít skvělý plat i kolegy, ale pokud se v kanceláři necítíte dobře a prostory se vám nelíbí, je to na nic. » 2 minuty čtení « ↑ Elnino parfums, jeden … číst více

Do práce na kole: vytvořte tým a ujeďte co nejvíc

Stačí mít kolo a pár kolegů, kteří jsou pro „každou špatnost“. V květnu startuje další ročník projektu Do práce na kole. Cyklotýmy se ale mohou registrovat už od 12. března a soutěžit o různé ceny. » 1 minuta čtení « ↑ V květnu se jezdí do práce na kole! V obleku i lodičkách Letošní ročník … číst více