Kašlete na kolegy?

Nejspíš to dobře znáte. Podzimní plískanice, náhlé změny počasí, stres – a viróza je na světě. Bolí vás hlava, máte rýmu a jste unavení. Nejvíc by vám pomohlo na pár dní vypnout, zůstat doma a léčit se. V zaměstnání se to však ne vždy setká s pochopením. Jak se vypořádat s podzimním nachlazením, když se bez vás v práci neobejdou?

shutterstock_169020671

Jednou z možností je požádat zaměstnavatele, zda byste mohli pracovat z domova. Situace na českém trhu není v tomto ohledu příliš růžová. Jak ukázal letošní průzkum Jobs.cz, alespoň částečnou práci z domova umožňuje pouze pětina firem, a to jen zlomku svých zaměstnanců.

Samozřejmě ne u všech činností je práce z domova možná. Pokud si na chleba vyděláváte řemeslem, pracujete ve službách nebo např. jako prodejce, valnou většinu své práce budete z domova vykonávat jen stěží. Pokud ale pracujete převážně v kanceláři a vaše práce do značné míry závisí jen na vás, možné to je.

Home office

Pokud se u vás práce mimo zdi kanceláře běžně nevede, pokuste se o takovou možnost svého zaměstnavatele požádat. Nejdříve sami zvažte, zda jste schopni celý den pracovat se stejným úsilím, jako když sedíte na pracovišti. Pokud ano, zamyslete se nad tím, čím zaměstnavatele přesvědčíte, aby vám důvěřoval a umožnil vám alespoň výjimečně pracovat z domova. Jistě jej bude zajímat, na čem budete během dne pracovat, jak s ním budete komunikovat a jak se na vás mohou v případě potřeby obrátit kolegové. Možná se bude chtít dohodnout, že jej budete v určitých intervalech informovat o práci, kterou jste právě dokončili. Nebuďte takovou „kontrolou“ dotčeni, spíše oceňte, že zaměstnavatel nad novým způsobem uspořádání práce vůbec uvažuje.

Na nemocenské

Ne každý má tak vstřícného zaměstnavatele. Pokud je vám opravdu mizerně, nezbude vám nic jiného, než zajít k lékaři. Tomu se ale spousta lidí vyhýbá. Pokud vás totiž lékař uzná práce neschopnými, nedostanete za první tři dny nemoci žádnou finanční kompenzaci. Tu vám až od čtvrtého dne nemoci hradí zaměstnavatel a od 22. dne stát. Ve chvíli, kdy se jedná o „pouhé“ nachlazení, tak spousta zaměstnanců z finančních důvodů volí raději přecházení nemoci, nebo si berou dovolenou.

Pozor na kontrolu

Mírnější nemoc vás může svádět k tomu, že během dne například odběhnete do obchodu nakoupit nebo něco zařídit na úřad. V případě uznání pracovní neschopnosti ale raději zůstaňte doma. Může vás totiž navštívit kontrolor Okresní správy sociálního zabezpečení nebo kolega z firmy, které bude zajímat, zda jste opravdu doma a léčíte se.  Za nedodržení léčebného režimu vám hrozí krácení či plné odebrání nemocenských dávek, případně letos nově i výpověď ze zaměstnání.

Sick days s náhradou mzdy

Zdánlivě nejlépe jsou na tom ti, kterým firma umožní zůstat na den dva doma, když se necítí dobře. Během této absence, tzv. sick days nebo sick leave, jim plně hradí mzdu. Tuto možnost nabízejí svým zaměstnancům zejména velké mezinárodní společnosti. Pokud takovou možnost máte, nehrajte si na hrdiny a určitě ji využijte.

Zdravotní benefity

Viróza vás může obtěžovat i ve chvíli, kdy jste zdraví jako řípa. Stačí se nacházet v těsné blízkosti kýchajícího kolegy. Ve společné kanceláři či tzv. open space, kde spolu na velkém prostoru pracuje mnoho lidí a kde se často používá klimatizace, můžete nastydnout velmi snadno. Některé firmy si to uvědomují a v rámci svých možností se takovým situacím snaží formou prevence předcházet. Zdraví svých zaměstnanců podporují zejména nejrůznějšími zdravotními benefity. Hrazení preventivních prohlídek a očkování, příspěvek na vitamíny a sportovní aktivity, s tím vším se dnes dá setkat i v českých firmách.

Zdroj: Jobs.cz

Další články k tématu

Porady: jak změnit nudné sezení kolem stolu v zábavu

Kolik meetingů jste už zažili? A kolik vás jich čeká tento týden? Hodiny strávené mnohdy neplodnými diskuzemi a marnými pokusy o nalezení inovativní myšlenky patří v některých firmách k „oblíbenému“ folklóru. Mnoho lidí proto bere porady jako nutné zlo. Přitom k tomu, aby vás bavily, stačí pár barevných papírků a doslova zvednout zadek ze židle. Stop peckám Jak … číst více

74 procent lidí běžně pracuje přesčas

Bezmála tři čtvrtiny lidí běžně tráví v zaměstnání více času, než mají uvedeno v pracovní smlouvě. Čtvrtina tuzemských firem považuje práci přesčas za standard a počítá s tím již v základních mzdách. To jsou hlavní výsledky říjnového průzkumu Jobs.cz mezi zaměstnanci a zaměstnavateli. Do průzkumu se zapojilo 2 818 čtenářů portálu Jobscz. Šestadvacet procent lidí uvedlo, že přesčas pracují … číst více

Třetina lidí nesmí do práce v lehčím oděvu ani v době letních veder

Povinný styl oblékání svým zaměstnancům předepisuje 42 % českých firem. Ve více než třech čtvrtinách z nich přitom nejsou zohledněny výkyvy počasí, tedy ani extrémní letní vedra. Část českých zaměstnanců si proto ani nyní neužije pohodlnějšího letního oblečení a některé slunnější dny doslova protrpí. Polovině z těch, které firemní dress code ve vedrech omezuje, přitom … číst více

Už prostě nemůžu! Jak překonat vyhoření v práci

Neustále máte pocit, že nestíháte. Připadá vám, že vaše práce nemá smysl. Špatně spíte a pořád jste podráždění. Možná je to tím, že jste v zaměstnání spálili sami sebe. Pojďme si říct, jak preventivně dobíjet baterky – a kudy ven, když už hoří. » 3 minuty čtení « ↑ Jak se pozná náběh na vyhoření? Nejprve … číst více