Deset let na jednom místě? Půjdete s platem dolů

Zůstáváte-li deset a více let na stejné pozici, v očích zaměstnavatele nejste loajálním kolegou, ale tím, kdo na sobě přestal pracovat. Nesmíte se potom divit, že to poznáte na nižší výplatě. Po více než deseti letech strávených na jednom místě klesne výdělek nejvzdělanějších zaměstnanců až o 22 procent, zjistila nová analýza služby Platy.cz.

Plat neporoste do nekonečna

Člověk s maturitou nastoupí do nové práce a na výplatní pásce najde v průměru 21 tisíc korun hrubého. V následujících pěti letech se jeho plat zvýší na více než 25 tisíc korun. Pokud ale na svém místě ustrne více jak 10 let, jeho výplata se začne snižovat.

Následuje propad

Podobně jsou na tom i vysokoškolsky vzdělaní zaměstnanci. Lidé s magisterským titulem nastupují na nové místo v průměru za 27 tisíc korun měsíčně. Za šest až deset let praxe se dostanou asi na 41 tisíc. Potom to chce rychle řešit kariérní posun: po deseti letech na jedné pozici se plat vysokoškoláka propadne klidně i o několik tisíc korun.

Zaměstnavatel to vyhodnotí jako stagnaci

Údaje přinesla nová analýza serveru Platy.cz. Lidé, kteří zanedbávají osobní rozvoj, nezvyšují si vzdělání nebo necílí na vyšší pracovní posty, za pár let doslova spláčou nad výdělkem. „Při dlouhém setrvání na jedné pozici hrozí, že zaměstnavatel tento fakt vyhodnotí jako stagnaci a tomu přizpůsobí i plat,“ říká Zdeněk Němec, business analytik služby Platy.cz.

Graf: Analýza serveru Platy.cz

Studujte a vzdělávejte se – jinak to dnes nejde

Na portálu Jobs.cz si kromě nové práce můžete najít i vysokou školu – v našem přehledu si snadno projdete obory a fakulty, které vás zajímají, a to včetně těch, které jsou uzpůsobené pro pracující studenty. Probírat se můžete i širokou nabídkou kurzů a školení, účast na řadě z nich vám může proplatit zaměstnavatel.

Šest let. Pak to chce změnu

Starat se o to, aby vaše kariéra byla pestrá, se vyplatí nejen kvůli penězům. I odborníci na personalistiku doporučují, aby lidé střídali pozice zhruba po třech až šesti letech. Jinak se začnou propadat do stereotypu, jejich znalosti zastarají a nově příchozí kolegové s hlavou plnou čerstvých nápadů je snadno zastíní.

Jana Machálková

Kam dál?

Nabídky práce na Jobs.cz

Porovnejte si anonymně, kolik vyděláváte

Další články k tématu

Šéfe, chci přidat. Jak si říct o vyšší plat

Dva ze tří Čechů jsou spokojeni se svým nynějším zaměstnáním. Ovšem s výší platu už ne. Konkrétně 63 procent lidí soudí, že je jejich měsíční příjem nižší, než by si  za odváděnou práci zasloužili. Vyplynulo to z loňského šetření Centra pro výzkum veřejného mínění. Do firmy jste nastoupili před více než třemi lety a vaše mzda se … číst více

Návod: Daňové přiznání pro začátečníky

Budete podávat daňové přiznání poprvé? Pro ty, kteří v tom naprosto plavou, netuší, jestli se mají k něčemu přiznávat a proč,  jsme napsali přehledný návod. » 2 minuty čtení « Daňové přiznání za rok 2014 se podává do 1. dubna. Začněte to ale řešit dřív než poslední týden v březnu – budete potřebovat podklady a často  je budete … číst více

10 oborů, ve kterých rostou nástupní platy

Cítíte, že byste si zasloužili lepší výplatu, ale šéf o tom nechce ani slyšet? Možná je na čase zkusit to jinde. Vytipovali jsme 10 oborů, ve kterých si nyní na pohovoru vyjednáte více než třeba před třemi lety. Konkrétní částka samozřejmě vždy závisí na regionu a  firmě. 1. Strojírenství » Aktuální nabídky ve strojírenství Tuzemští … číst více

Video: Jak zníte, když si říkáte o vyšší plat

„Pracuju tady už pět let a ještě nikdy jsem o zvýšení platu nežádal,“ říká brýlatý muž šéfovi a doufá, že tento argument zabere. Jenže co slyší šéf? Jako by muž ve skutečnosti řekl: „Pracuju tak mizerně, že jsem pět let nedostal přidáno.“ České ekonomice se daří, máme nejnižší nezaměstnanost v EU a firmy vystavují rekordně nabídek. … číst více