Co vás zvedne ze židle? Vyšší mzda, lepší šéf, častější home office?

Štěstí přeje odvážným. Ačkoliv doba skýtá řadu nejistot, má cenu se vzepřít nedostatku odhodlání nebo obyčejné pohodlnosti a místo dobré práce si najít práci skvělou. Co to znamená? Pro každého něco jiného. Některá zlepšení však dokážou zvednout ze židle skoro každého.

O peníze jde až v první řadě…

Podle našeho průzkumu z konce loňského roku je 36 % zaměstnanců přesvědčeno, že mzda, kterou pobírají, neodpovídá jejich pozici. Vzhledem k tomu, že meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 14,2 % a zdražování cen i energií všichni pociťují na vlastní kůži, nejspíš by bylo se svým ohodnocením nyní nespokojeno o dost víc lidí. 

Jednou z možností, jak to řešit, je říct si v práci o vyšší mzdu. Tou další je změna zaměstnání. Stále platí, že nástupní mzdy rostou rychlejším tempem než mzdy stávajících zaměstnanců. Navíc ochota lidí měnit práci je velmi nízká, zatímco poptávka po nových kolezích zůstává vysoká. Zjednodušeně řečeno, na takové situaci vydělá ten, kdo se nebojí a odhodlá se ke změně práce. Odvážní mají nyní velkou šanci, že za podobnou práci dostanou jinde lepší odměnu. Naopak ti, co jsou k firmám extrémně loajální – neřeknou si o zvýšení a v případě neúspěchu to nechtějí zkusit jinde, na takovém postoji prodělávají.   

 

Podívám se na nabídky, u kterých je skvělý plat

 

…ale nejde jen o ně. Taky na šéfovi záleží

Z našich průzkumů dále vyplývá, že na spokojenosti v práci má zásadní vliv přímý nadřízený. Právě on nebo ona se velkou měrou podílejí na tom, jak se v práci cítíme. Nejen tím, že zadávají práci, ale také svým přístupem a příkladem nastavují pravidla chování v pracovním kolektivu a celkovou atmosféru. Ta může být napjatá, až nevraživá, anebo kamarádská a podporující.

V neposlední řadě šéf rozhoduje o odměnách. Nemusejí být zdaleka jen finančního charakteru, ale také třeba v podobě pochvaly. Bohužel právě té se podle našeho průzkumu nedostává 35 % zaměstnanců. Řešit se to dá například tak, že si člověk bude častěji říkat o zpětnou vazbu. To samozřejmě neznamená, že ji dostane vždy ve formě pochvaly. Na řadu může přijít také kritika. Ale i ta je cenná, jestliže nám pomůže se zlepšovat. Celkově se zkrátka v práci cítíme lépe, jestliže se šéf o naši práci zajímá a dává nám pocítit, že na ní záleží.

TIP: Nikdo není dokonalý a platí to i o šéfech. Nicméně opravdu špatný nebo špatná vedoucí umí udělat i z pěkné práce pěkné peklo. Podle čeho se to pozná?

Jestliže nadřízený naopak bere naše nadstandardní výkony jako samozřejmost, nedokáže rozhodnout, jeho vedení je chaotické, nebo dokonce svádí svoje vlastní chyby na podřízené, je velmi vysilující pod takovým šéfem zůstávat. Dokonce i když je člověk s platem a dalšími podmínkami spokojený. Proto je nevyhovující lídr dalším silným motivem ke změně místa.

Flexibilita a čas na rodinu – benefity nebo nutnost?

Možná je vám to povědomé. Zatímco během pandemie jste dělali z domova, a i když bylo víc práce, všechno, co jste potřebovali, jste nakonec stihli, teď chce po vás zaměstnavatel, abyste se naplno vrátili do kanceláře. Najednou je problém odvézt děti na kroužek, zajít si na poštu nebo aspoň na krátkou procházku, když máte zavařenou hlavu. Větší volnost, pokud jde o čas a místo výkonu práce, na niž si řada zaměstnanců během uplynulých dvou let zvykla, se stala určitým normálem a málokdo z něj chce ustupovat.

Lidé si také začali více vážit času s rodinou, které se chtějí věnovat, jak to jen půjde, aniž by odbývali své pracovní povinnosti. Vědí, že to lze, naučili se si svůj čas organizovat. Není proto divu, že návrat ke každodenní osmihodinové pracovní době v kanceláři, ke které navíc přibývá čas strávený na cestě, je také jedním z faktorů, který lidi zvedá ze stávající židle a nutí je porozhlížet se jinde. Nejlépe ve firmách, kde se dbá na work-life balance, nekontrolují se píchačky a kde jsou štědří na volné dny během roku i mimo rámec dovolené.

 A co vy? Co by vás zvedlo ze židle? Podívejte se na Jobs.cz a odepište na inzeráty firem, které nabízejí místo podle vašich představ.  

 

 

 

Další články k tématu

Jaký byl uplynulý rok? Vystavte si kariérní „účet“, ať víte, co rozvíjet a co opustit

Blíží se konec roku, který nás nutí zamyslet se nad uplynulým obdobím. V řadě firem se vedou se zaměstnanci bilanční rozhovory, které tento rok zhodnotí a nastaví výhled do budoucna. Jestliže to není u vás v zaměstnání zvykem, vyplatí se na chvíli se zamyslet a udělat si něco jako bilanční rozhovor sám nebo sama se … číst více

13. plat letos potěší každého pátého

… tak krásné Vánoce a bohatého Ježíška! Pro pětinu českých zaměstnanců neznamená toto přání jen zdvořilostní frázi, ale příjemnou realitu. Právě takový podíl lidí totiž letos dosáhne na třináctý plat nebo mimořádnou roční prémii. Je to více než loni, zjistil průzkum Jobs.cz. Pětina šťastlivců Zatímco loni s třináctým platem nebo ročním bonusem napevno počítalo jen 13 … číst více

Podnikáte na sebe? 7 tipů, jak si určit vlastní cenu

Na českém trhu se v posledních dvou letech vyrojilo tolik freelancerů, jako je hub po dešti. Vzniká tak velmi konkurenční prostředí svobodných profesionálů, kteří se utkávají s nabídkami u zákazníků. Co rozhoduje o úspěchu ve výběrovém řízení? Mimo jiné cena. Ale podle čeho ji stanovit? Poradíme. ↑ Sama na sebe, ale za kolik? Určit si vlastní plat, … číst více

Na co by freelanceři neměli v roce 2015 zapomenout

Podnikáte sami na sebe? První dny a týdny nového roku věnujte důležitému zamyšlení. Ohlédněte se za svou loňskou prací, zhodnoťte si vztahy s klienty, urovnejte finanční záležitosti a připravte se na změny, které vás v roce 2015 čekají. » 3 minuty čtení « ↑ Další podnikatelský rok je před vámi. Na co byste se měli zaměřit? Čistý … číst více