Co můžete dělat v létě a později si to napsat do životopisu

Zkušenosti, zkušenosti, zkušenosti – magické zaklínadlo personalistů, na které narážejí čerství absolventi. Při hledání brigády myslete na budoucnost a hledejte práci, kterou se můžete směle pochlubit v životopise. Doplňování zboží, práce ve skladu nebo u pásu personalisty rozhodně neoslní. Které brigády naopak mohou být odrazovým můstkem?

shutterstock_16531051

↑ I vedení dětí na táboře si později můžete dát do absolventského životopisu.

Na zkušenou do zahraničí

Brigáda v zahraničí se vám královsky vyplatí, i kdybyste vykonávali pouze nekvalifikovanou práci. Budoucímu zaměstnavateli dokážete, že se o sebe umíte postarat v naprosto neznámém prostředí. Hlavně se však naučíte denně komunikovat v cizím jazyce. V dnešní době, kdy požaduje angličtinu nebo němčinu na komunikativní úrovni většina zaměstnavatelů, se jedná o zkušenost k nezaplacení. Kde hledat práci v cizině? Oblíbený je například program Work and travel, který umožňuje studentům legálně pracovat a cestovat po Spojených státech. Zajímavou možností jsou dobrovolnické WorkCampy a HelpCampy. Zde si sice nevyděláte, ale pracujte v komunitě stejně zapálených studentů.

Na letní tábor v USA

„Zkušenosti z tábora v USA na pozici vedoucí jsou k nezaplacení!” říká studentka Nikola Šimanová. „Dovednost mluvit anglicky či dokonce vtipkovat v jiném jazyce si v žádné škole neosvojíte tak, jako když vyjedete do ciziny. Mimo jiné tu poznáte lidi z různých koutů světa a s nimi i jejich tradice a zvyky. Netvrdím, že je to lehké a že je to vždycky sranda. Někteří to vzdají už po pár dnech, někdo v polovině léta. Člověk si to musí rozmyslet a zvážit, do čeho jde. Ale mne tahle zkušenost obohatila o sto procent. Můj tábor je určen pro lidi s různým druhem postižení, a protože studuji sociální práci, je to úžasně propojené. Díky této praxi jsem získala další navazující praxi v české organizaci, která mi již teď nabídla pracovní pozici po zaučení a po ukončení studia. Uvidíme, jak se věci vyvinou. Co je ale jisté, určitě nelituji!”

Doučování

Doučování je pro vysokoškoláky brigáda jako ušitá na míru. Stačí překonat prvotní ostych a objevit v sobě špetku pedagogického talentu. V životopise takováto práce vypadá lépe než doplňování zboží v supermarketu. Navíc dostanete slušně zaplaceno. Co všechno můžete doučovat? Největší poptávka je po soukromých učitelích cizích jazyků, ale ani pokud studujete technicky zaměřenou školu, nemusíte si zoufat. Nabídek na doučování matematiky nebo fyziky lze objevit spoustu.

» Doučování matematiky
» Doučování algebry a statistiky
» Doučování angličtiny
» Doučování němčiny
» Dobrovolník pro doučování dětí ze ZŠ a SŠ

„Učitelská” průprava se hodila

„K doučování jsem se dostal úplnou náhodou už na gymplu. Syn od sousedů měl problémy ve škole s matematikou a jeho rodiče mě oslovili, jestli bych jim nepomohl,” říká student Tomáš Mašek. „Po pravdě moc se mi nechtělo, ale nakonec mě přemluvili. Za půl roku jsme udělali obrovský pokrok a soused začal místo pětek nosit dvojky. Když jsem to viděl, řekl jsem si, že asi nebudu úplně nejhorší učitel a začal se doučování věnovat naplno. Asi i díky tomu jsem získal místo jako školitel v jedné IT firmě.”

Vedoucí na letním táboře

Jestli studujete učitelství, stěží najdete lepší brigádu. Požadavky na táborového vedoucího nejsou nikterak náročné. Pokud máte kladný vztah k dětem, jste hraví a zodpovědní, nebude mít problém s uplatněním. Práci na táboře najdou také budoucí zdravotní sestry, protože někdo se přeci musí starat o dětské bolístky. Pro některé studenty může být vadou na kráse, že odměna pro táborové pracovníky je spíše symbolická. Přesto brigáda v oboru má větší hodnotu než pár stovek navíc.

» Vedoucí na dětský tábor
» Oddílový/á vedoucí
» Instruktor – oddílový vedoucí pro dětský tábor

„Když jsem začala studovat učitelství, bylo mi jasné, že mi letní brigáda s dětmi může pomoct, až budu hledat práci. Odmala jsem trávila každé léto na táboře, takže volba byla jasná. Ani to neberu jako práci, ale spíš jako takovou malou dovolenou v přírodě,” říká studentka Eliška Daliborová.

shutterstock_51394051

↑ Studujete architekturu? Letní brigádu v oboru později skvěle zúročíte.

Práce ve stavebnictví

Neobracejte oči v sloup. Nikdo vás nebude nutit skákat do výkopu nebo stát se přidavačem na stavbě. V projektových, architektonických nebo geodetických kancelářích se dá najít celá řada zajímavých a odborných brigád, které se v životopise budou přímo vyjímat.

» Člen týmu produktového oddělení (technické zaměření)
» Zeměměřičský pomocník
» Brigáda pro studenty architektury
» Projektové práce

„Letní geodetické brigády mi pomohly celkem snadno získat stálé zaměstnání. Každý zaměstnavatel raději přijme do firmy člověka, co při škole dělal brigádu v oboru,” říká absolventka Bára Kaanová. „Z vlastní zkušenosti vím, že spolužáci bez odborné geodetické praxe získávali práci v oboru mnohem déle než já s praxí. Nehledě na to, že z letních brigád, se často stala dlouhodobá brigáda i přes školní rok.”

Pro kreativce

Patříte mezi kreativně založené studenty? Jestli ovládáte grafiku nebo vládnete psaným slovem, pak máte šanci najít skutečně kreativní brigádu. Výhodou je volná pracovní doba. Nemusíte se stresovat cestováním do kanceláře a pracujete z domova. Nabídka na psaní článků pro internetové magazíny nebo tvorba grafických návrhů je vskutku pestrá.

» Marketingový brigádník
» Grafik pro tiskárnu
» Specialista technické dokumentace – junior
» Redaktor pro internetový magazín
» Redaktor externista

„Během studia na vysoké škole jsem hledal práci v redakci, ale nedařilo se mi nic pořádného najít. Tak jsem zkusmo napsal pár článků pro jeden internetový portál za pár korun. Stala se z toho dlouhodobá brigáda. Nakonec jsem se po škole uchytil jako copywriter,” říká absolvent Jan Dobeš.

Jan Hruška

Další články k tématu

Studentské brigády na poslední chvíli

Většina studentů přemýšlí stejně – v červenci chtějí vydělat peníze na brigádě a v srpnu za ně někam odjet. Sehnat si nyní brigádu na léto je obtížné, ale ne nemožné. Někdy stačí být dostatečně rychlý a dokázat trochu slevit ze svých požadavků. ↑ Prázdninovou brigádu v call centru seženete i na poslední chvíli. Jde to i na … číst více

Kdy studenti platí zdravotní a sociální pojištění?

Studujete a současně pracujete? Ať už jste v pracovním poměru, podnikáte nebo si jen přivyděláváte na letní brigádě, měli byste vědět, kdy se vás (netýká) platba zdravotního a sociálního pojištění. ↑ Studentská brigáda na léto? Poradíme, kdy musíte zaplatit zdravotní a sociální pojištění. Kdo je studentem? Za studenta se z pohledu sociálního a zdravotního pojištění považuje student … číst více

Průvodce světem pracujícího studenta

Díky práci při studiu si nejen vyděláte peníze na veselý život, ale hlavně získáte praxi, kterou pak můžete oslňovat personalisty. Jaká jsou pravidla práce při studiu? ↑ Chystáte se na brigádu? Poradíme, jak se vyznat ve smlouvách. Jestli si chcete finančně přilepšit, máte na výběr z několika typů pracovních smluv. Každá má své klady a zápory. … číst více

Brigády, kde uplatníte to, co umíte nejlépe

Nic proti doplňování zboží, ale taková brigáda vás nejspíš nikam neposune. Najděte si přivýdělek, kde uplatníte to, co umíte nejlépe. Vybrali jsme těchto 10 zajímavých brigád pro odborníky a specialisty. A tady je dalších 300. » 1 minuta čtení « ↑ Najděte si na léto brigádu, která se vám bude hodit i jako zmínka do životopisu. … číst více