Co musíte stihnout do konce roku (nejen, když měníte místo)

Zdá se vám, že tento rok utíká zase o něco rychleji než ten předchozí? Možné to je. Poradíme vám, co je třeba stihnout ještě do konce letošního prosince, abyste měli vše v pořádku. A to i když zrovna neuvažujete o změně zaměstnání. Rady se týkají čerpání dovolené, výpovědi nebo kariérních plánů do budoucna.

Kdy podat výpověď

Nový rok, nová práce. Abyste mohli naplno dostát tomuto rčení, podejte výpověď nejpozději do konce října. Většina zaměstnanců má totiž ve smlouvách uvedenou dvouměsíční výpovědní lhůtu. Ta připadne na listopad a prosinec, pokud nynější pracovní poměr rozvážete do čtvrtka 31. října. Výpověď sepiště a dokument předejte zaměstnavateli. Pro všechny případy si nechte kopii výpovědi i s datem přezvetí podepsat od nadřízeného.

Začněte hledat nové místo

Listopad a zejména prosinec jsou ideálními měsíci pro hledání zaměstnání. Lidé si totiž chtějí užívat zimních prázdnin, případně nakupovat vánoční dárky a shánění místa odsouvají až na leden. Firmy tak koncem roku dostávají méně reakcí na vystavené inzeráty, což je výhodné pro uchazeče: konkurence na pohovorech je menší. „Pro představu: v loňském prosinci reagovalo přes portál Jobs.cz na vystavené pozice 339 tisíc uchazečů, zatímco v lednu to bylo již 623 tisíc,“ říká Tomáš Ervín Dombrovský, analytik Jobs.cz.

Tip: Usnadněte si pročítání inzerátů a založte si agenta – tento virtuální pomocník vám každý den pošle do mailu ty nejlepší nabídky, které vyhovují vašim požadavkům.

Vezměte si dovolenou

Podle průzkumu společnosti LMC si loni celou dovolenou vybrala pouze necelá třetina zaměstnanců. Všichni ostatní si její část převáděli do dalšího roku, přičemž čtvrtina lidí nestihla vyčerpat více než 10 dní dovolené, na kterou měli nárok. Zjistěte si proto co nejdříve, kolik dovolené vám ještě zbývá a zeptejte se na personálním oddělení, kolik dnů vám případně dovolí převést do dalšího roku. Pozor, zaměstnavatel vám převádění umožnit nemusí a dny určené pro relax a odpočinek vám tak mohou zbytečně propadnout.

Tip: Je nejvyšší čas naplánovat si vánoční dovolenou, než vás předběhnou rychlejší kolegové. Štědrý den a další dva svátky vánoční letos připadají na úterý, středu a čtvrtek.

Zamyslete se nad rokem 2014

Po třech až pěti letech na jedné pozici přichází podle odborníků potřeba dělat něco jiného. Konec roku je ideální doba rozmyslet si, čemu se chcete profesně věnovat v roce příštím. Nemusíte hned dávat výpověď – příležitosti pro váš rozvoj můžete najít i ve stávající firmě. Promluvte si s nadřízeným o tom, co by vás lákalo a zeptejte se, co od vás šéf v roce 2014 očekává.

Tip: Naplánujte si své vzdělávání. Z nabídky Kurzů a školení na Jobs.cz si určitě vyberete, ať už se budete školit ještě letos nebo kurz necháte až na příští rok.

Jobs.cz

Jobs.cz – nejnovější nabídky práce

Další články k tématu

Jak psát CV, které vám otevře dveře pro kariéru v obchodě

Obchodní zástupce je dnes nejobsazovanější pozicí. I kvůli tomu, že tito lidé často střídají zaměstnavatele – rychlé pracovní tempo a obrovský tlak na výsledky (počítané v penězích) totiž spousta „obchoďáků“ nevydrží. Láká vás i přesto kariéra v obchodě a prodeji? Poradíme vám, jak co nejlépe vystavět CV. Chcete prodávat? „Prodejte“ hlavně sebe Šablonu, jak napsat správné CV, si … číst více

Inspirujte se od úspěšných manažerů: Co číst v létě?

Vezměte si letos k vodě knížku, která vás inspiruje a obohatí. Zeptali jsme se špiček v oblasti kariéry a vzdělávání, jakou knížku by vám přibalily k opalovacímu krému. Kritéria? Schroustat na jeden zátah a po přečtení nastartovat osobní efektivitu, strategické myšlení a kreativitu. ↑ Máme pro vás 7 tipů na prázdninové čtení k vodě. Zen a hotovo Milan … číst více

7 firem s pohodovými kancelářemi. Právě teď hledají lidi!

Sníte o práci v Googlu nebo Facebooku a jejich prostorách plných klouzaček, koloběžek, našlapaných firemních posiloven a občerstvení zdarma? Za pohodovým pracovním prostředím nemusíte daleko. Vytipovali jsme pro vás sedm firem, do kterých se budete opravdu těšit. A dobrá zpráva – většina z nich právě někoho hledá! » 4 minuty čtení « Firemní knihovna v … číst více

5 pozic pro ty, kteří rádi píšou

Tenhle odstavec může mít deset vět, ale to podstatné sdělí i ve dvou. Podívejte se na právě otevřené pozice, kde uplatníte svůj talent na psaní. » 1 minuta čtení « ↑ Najděte si na Jobs.cz práci, která vás bude bavit. 1. Jihlava: Copywriter píšící o bydlení Psavce teď zaměstná třeba PR agentura Dendrit Consulting, která … číst více