Cinkajicí šálky a další zvuky, které nakopnou vaši kreativitu

Hovor kolegů, hlasité telefonování, zvuk tiskáren a výtahů, pípajících kávovarů a mikrovlnek, hudba, kterou kolegové pořádně „osolili“. To vše dokáže při práci pořádně vyrušovat, zvláště pokud okupujete stůl v open space nebo sedíte v kanceláři s otevřenými dveřmi. Dobře zvolená zvuková kulisa ale také umí nakopnout do práce a podpořit vaši kreativitu. Jde jen o to vědět, jak s ní pracovat.

Jak nás ovlivňuje zvuk

Julian Treasure radí firmám, jak pomocí zvuku zlepšit pracovní prostředí. V jednom ze svých videí na téma využití zvuku (nejen) v práci tvrdí, že produktivita pracovníků, kteří pracují v open space, se vinou okolního hluku snižuje až o 66 procent.  Pokud mezi tyto „nebožáky“ patříte i vy, zkuste si do sluchátek pustit zvuky, které nejenže odbourají okolní hluk, ale ještě zvýší vaši kreativitu a podpoří soustředění.

Julian Treasure: Jak nás ovlivňuje zvuk

Utečte do lesa!

Na lidskou psychiku velmi dobře působí zvuky přírody, hlavně zvuk zurčící vody, šumícího větru a zpívajících ptáků. Navozují pocity harmonie a klidu. Pomocí nejrůznějších meditačních CD si můžete atmosféru lesního chrámu poměrně snadno navodit i v městské kanceláři. Nebo si je můžete namíchat podle vlastního gusta. Na stránce naturesoundsfor.me si dle chuti a momentální nálady namícháte zvuky lesa, pláže, ohně, ptáků či vodopádu. Je jen na vás, zda se v práci zrovna chcete cítit jako na prosluněné pláži, u praskajícího táboráku s rodinou nebo na provoněných prázdninách u babičky, když jste byli dětmi.

Cinkání šálků podpoří kreativitu

Možná si ideální pracovní den představujete spíše v kavárně u šálku vonící horké kávy a sladkého dortu. Pokud jsou pro vašeho zaměstnavatele hodiny strávené v kanceláři svaté, nezbývá vám, než přenést atmosféru kavárny za pracovní stůl. Zvuk cinkajícího nádobí a tlumeného hovoru občas narušeného smíchem totiž vytváří ideální prostředí pro rozvoj nových myšlenek. V přílišném tichu bude vaše múza spát, příliš hlučné prostředí ji zaplaší. Zvuková kulisa kavárny vám umožní se soustředit, náhodné zvuky naopak povzbudí vaše abstraktní myšlení. Zvuky kavárny si můžete pouštět například ze stránky coffitivity.com. Případně můžete zkombinovat obojí a na stránkách rainycafe.com se naladit na atmosféru kavárny, které na okno bubnuje déšť.

Nestíháte? Zajděte na „party”

Co když se nepotřebujete uklidnit, ale spíš nabudit, abyste stihli dnešní „deadline“? Sáhněte po dynamické rockové nebo taneční hudbě. Při hitovce od Pharrella Williamse Happy usnete jen těžko. Aktivují vás také vyšší tóny, které podpoří optimistickou náladu. Nebo se nalaďte na instrumentální hudbu jako je třeba titulní skladba Johna Williamse z filmu E. T. Mimozemšťan nebo A Swinging Safari od Berta Kaempferta.

Pharrell Williams: Happy

James Williams: Flying Theme (E.T.)

Bert Kaempfert: A Swinging Safari

Studujte za zvuků letiště

Potřebujete se naopak zklidnit, uzavřít se do sebe nebo studovat? Ponořte se do klidné hudby beze slov. Zkuste třeba album Briana Ena, Music for Airports. Hudbu skutečně původně složil pro letiště, aby cestujícím zpříjemnil rušnou atmosféru. Harmonii a klid ale dokáže tento mix navodit i v kanceláři. Zvláště ve chvílích, kdy se potřebujete soustředit, volte hudbu beze slov. Jen by zbytečně odváděla vaši pozornost a spíše by vás rušila.

Brian Eno: Music for Airports

 Vyzrajte na příliš hlučné ticho

Že se vás hlučné peklo open office netýká? Vyhráno nemáte ani ve chvíli, kdy jste se přestěhovali do úplně nové, ještě nevybavené kanceláře. Z práce vás najednou bude vyrušovat jen klapot klávesnice, vaše vlastní zakašlání a ozvěna, která se ponese prázdným prostorem. Tenké sádrokartonové příčky zajistí, že váš soukromý rozhovor zaručeně uslyší i kolegové z vedlejší kanceláře, před kterými jste záměrně zavřeli dveře. Kromě výše zmíněných tipů pomůže, když si kancelář zabydlíte. Kromě nábytku, koberců a dalšího kancelářského vybavení pomohou květiny. Spolu s ostatními předměty nejen pohltí nadměrný zvuk, ale také zpříjemní prostředí a pomohou vám se v práci lépe nadechnout.

Lenka Mydlová

Další články k tématu

Syndrom vyhoření znají v každé čtvrté firmě

9 z 10 firem přiznává, že  v posledních letech zvýšilo nároky na zaměstnance. Tento rostoucí tlak způsobuje, že za poslední dva roky se 26 % podniků setkalo se syndromem vyhoření u některého ze zaměstnanců. Zjistil to nový průzkum Sodexo Benefity. Přesčasy na denním pořádku Nejvíce jsou přetěžováni lidé na vyšších pozicích, kteří jsou hůře zastupitelní. Pouhé … číst více

Užijte si jaro. Ukážeme vám, že to jde i v kanceláři

Venku je konečně příjemné počasí, dlouho světlo a vy byste raději své pracovní povinnosti vyměnili za pobyt na čerstvém vzduchu. Jak to udělat, aby vám jaro neproklouzlo kvůli práci mezi prsty? Efektivní meeting venku? Jde to! Asi každý se rád prochází jarním městem nebo přírodou. Opusťte uzavřené meeting roomy a vezměte kolegy a klienty na … číst více

Reportáž: IT firma, kde mají hodně netradiční benefity

Míjíme o stěnu zaparkované koloběžky, obří akvárium i dětský koutek s houpacím koníkem. Také sleeping boxy, kde si zaměstnanci mohou přes den trochu odpočinout. V jednom ze dvou fotbálkových boxů zrovna hraje čtveřice kolegů. „Na Jobs.cz nás budete fotit? Ale jo, proč ne,“ smějí se, zatímco na ně míří objektiv. ↑ Zbyšek Němec, šéf vývoje v Kentico Software: … číst více

FOTO: 10 firem, kde můžete v práci relaxovat

Můžete v práci i relaxovat? Myslíme se souhlasem vedení… V těchto deseti firmách si zaměstnanci mohou v pracovní době odskočit na lezeckou stěnu, lehátko na terase (když je počasí) nebo si zahrát kulečník a scrabble. A velká část z nich zrovna hledá nové kolegy. Podívejte se na fotogalerii. Zmíněných deset firem patří mezi 33 finalistů … číst více