Buďte aktivní, zapojte se do pomoci, ale také si dopřejte chvíle odpočinku

Události posledních týdnů plní zpravodajství i sociální sítě. Vlna solidarity, která se zvedla na podporu lidí zasažených válkou, je nebývale silná a spojující. Panuje i v mnoha firmách, kde se zaměstnanci na různých úrovních snaží přiložit pomocnou ruku k dílu. Přesto je důležité umět se od současného dění také odpoutat, a to jak v pracovním, tak soukromém životě. Už proto, že čím více bude člověk svými silami šetřit, tím déle bude schopen pomáhat.

 

Už bychom v tom mohli mít praxi. Po té, co se na nás poslední dva roky valily většinou ne příliš optimistické informace týkající se covidu, začaly přicházet neméně znepokojující zprávy o dění na Ukrajině. To dalo do pohybu celou řadu věcí včetně statisíců uprchlíků, kterých bude nejspíš i nadále přibývat.

Jobs.cz stejně jako naše další pracovní servery už podnikl kroky, aby lidem přicházejícím z Ukrajiny usnadnil hledání práceA snaží se i spousta dalších firem, ať v rámci svého byznysu, pokud to lze, nebo pořádáním sbírek či peněžitými dary neziskovým organizacím.

Budoucnost země, která od nás není příliš vzdálená, je nyní v zaměstnání tématem oficiálních porad i běžných rozhovorů u kávy. Je to pochopitelné. Potřeba sdílet nejen informace, nápady, ale i pocity ohledně nečekaných a znepokojujících událostí je přirozená. Přesto je podobně jako v případě pandemie dobré dodržovat v komunikaci i přemýšlení o nich několik zásad.  

Najděte si chvíle, kdy to pustíte z hlavy

Hledejte a hlídejte si chvíle, kdy se od všeho “odstřihnete”. Ať už je potřebujete v zaměstnání, nebo kvůli sobě. Přece jenom pracovní úkoly nepočkají, některé možná souvisejí s novou situací, ale právě proto je potřeba se na ně soustředit.

V souladu s metodou pomodoro si vyhraďte časové úseky, kdy se nenecháte pokud možno ničím a nikým rušit. K tomu pomůže mimo jiné vypnout si notifikace na nejrůznějších chatech. Ideální také je domluvit se na tom před tím s ostatními, aby věděli, že nebudete od-do ihned odpovídat.

Odpojujte se však i ve chvílích, kdy prostor k práci nepotřebujete, ale potřebujete ho sami pro sebe. Televize se zpravodajským kanálem nemusí běžet celý víkend, stejně jako nemusíte reagovat na sociálních sítích na každý příspěvek. Naši psychiku neustálé „připojení“ vyčerpává a nemá šanci si odpočinout. Běžte ven s blízkými a pokuste se povídat si o jiných tématech, všímat si okolí, zahrát si nějakou hru, zkrátka vytrhnout mozek ze stále stejných úvah.

Sdílejte své emoce, ale rozumně

Sdílení emocí i zážitků je přirozená lidská potřeba. Možnost tak učinit by měl mít člověk mezi blízkými i na pracovišti. Už proto, že současné dění vzbuzuje kromě solidarity také spoustu obav. S negativními emocemi je však potřeba zacházet opatrně. Strach nebo katastrofické scénáře by neměly převládnout a naplnit všechny přesvědčením, že situace je bezvýchodná, bude jen hůř a nic nemá cenu. Jestliže někdo takové poselství šíří neustále mezi lidi, je to, čemu se říká travič studní, a od takového člověka se raději držte dál.

Stejně tak je krajně nezodpovědné a nevhodné zatahovat mezinárodní konflikt na pracoviště (nebo i jinam) a otravovat jím vztahy mezi příslušníky různých národů. Místo toho se vyplatí udržovat kontakt s těmi, kteří se umějí s obtížnou situací dobře vypořádat a mohou inspirovat ostatní třeba k tomu, aby zorganizovali pomoc pro lidi, kteří to teď nejvíc potřebují.

Řekněte si o pomoc

Může se také stát, že u někoho obavy natolik převládnou, že potřebuje svěřit odborníkům. Některé firmy jsou nejčastěji přes personální oddělení ve spojení s psychology a mohou jejich služby poskytnout svým zaměstnancům. Pokud ne, je tu několik linek a institucí, které mohou pomoct. Jejich výčet a odkazy na ně najdete třeba na stránkách Ministerstva vnitra, kde jsou údaje také v ukrajinštině.

Dávkujte své nasazení

Současná vlna odhodlání, která lidi spojuje ve snaze pomoci, je pozitivní silou. Je však přirozené, že začne časem opadávat. Pomáhat a přizpůsobit se situaci bude však potřeba i do budoucna. Mějte se proto na pozoru před přílišným počátečním nasazením. Při takovém nastavení má totiž lidská psychika při setkání s prvními překážkami tendenci rychle kolabovat. Lepší je udržovat svoji mysl ve stavu jakéhosi umírněného optimismu a postupovat menšími kroky vpřed, než ze sebe teď všechno vydat a pak odpadnout.

Jobs.cz vám přeje, abyste si udrželi co nejvíce duševní síly a pohody. Máme pro vás desetitisíce pracovních nabídek, mezi nimiž může každý najít takovou, která mu nejvíc sedne. 

 

 

Další články k tématu

Jak si zničit život: běžte za svou vášní

Když budete dělat, co milujete, naleznete úspěch, peníze i životní štěstí, tvrdí nám různé populární příručky a koučové. Calwin Newport, profesor z georgetownské univerzity ve Washingtonu D.C. napsal knihu, která tvrdí opak. Když budete hledat práci, kterou byste mohli milovat, narazíte na tvrdou konkurenci, deziluzi a možná i zbankrotujete. Radši se naučte milovat, co děláte a … číst více

Inspirace na víkend #4

Dovolená? Jak dlouho budu chtít! | Více výpovědí = vyšší platy pro všechny | Jaká je hodnota peněz? Dovolená? Jak dlouho budu chtít! Je to už třináct let od okamžiku, kdy si šéfové Netflixu řekli, že koncept tradiční dovolené zaměstnance spíš brzdí, a zavedli revoluční pravidlo: každý si může sám zvolit, kdy a jak dlouho bude odpočívat. … číst více

Inspirace na víkend #7

Prokrastinace jako zbraň | Osmihodinový mýtus | Vize internetové budoucnosti. Prokrastinace jako zbraň Zkraje léta jsme vám představovali tip na techniku, která má zamezit prokrastinaci; podobných metod existují desítky, a čím víc se ve společnosti rozvíjí kultura práce a efektivity, tím víc je lidé budou vyhledávat. Prokrastinaci totiž mnozí vnímají jako bohapusté flákání, které nemá v pracovním … číst více

Inspirace na víkend #8

Když na vás šéf nemá čas | Stres není nepřítel | Sbohem, esemesky. Když na vás šéf nemá čas To je pořád osobní rozvoj, kariérní vývoj, týmová hra… ale co dělat, když mají šéfové zrovna na práci důležitější věci? Pro někoho by to možná znamenalo „propustku k flákání”, takoví lidé ale náš web (jistojistě) nečtou. Server FastCompany … číst více