Baví vás technika? Electro World hledá nové kolegy

„Velmi rychle jsem zjistil, že to nejdůležitější pro tuhle práci je komunikace. Znalosti o produktech přijdou časem,“ říká Pavel Nykodým ze společnosti Electro World, který tu před čtyřmi lety začínal na prodejně a dnes dělá školitele. Firma aktuálně shání nové prodejce, pokladní i skladníky. Na tom, jestli mají maturitu, se nebazíruje. Důležité je, jak se chovají k zákazníkům.

DSC_0654

↑ Pavel Nykodým. V Electro Worldu začínal před 4 lety jako prodejce, dnes dělá školitele a trenéra zaměstnanců.

Pavle, na jaké pozici jste v Electro Worldu začínal?

Začínal jsem před čtyřmi lety na pozici prodejce. Bylo to období, kdy jsem se stěhoval do Prahy a sháněl práci. Zajímala mě technika, počítače, telefony, herní konzole… Prostě jak to my chlapi máme.

Musel jste o technice a spotřebičích vědět hodně už předem, nebo vás postupně zaučili?

Nějaké povědomí jsem měl, ale že bych detailně znal všechny produkty, to vůbec ne. Velmi rychle jsem zjistil, že to nejdůležitější je komunikace. Tedy aby se člověk nebál, dokázal zákazníky oslovit, měl schopnost s nimi mluvit. Produktové znalosti přijdou postupem času.

Navíc dnes už zde máme vcelku sofistikovaný systém školení. Když k nám nastoupí nový kolega, to první, co ho čeká, je 8denní úvodní zaškolení. Děláme produktová školení přímo na prodejnách nebo výjezdní školení ve spolupráci s dodavateli. Máme vlastní e-learning a pořádáme také zaměstnanecké konference. Takže možností, jak se zdokonalovat, je velké množství.

» Práce v Electro World: ukázat volná místa

Vyznají se zákazníci v technice dobře, nebo spíš přijdou a řeknou: chtěl bych nějakou dobrou televizi, poraďte mi.

Zhruba 60 % zákazníků žádné velké technické znalosti nemá. Přijdou s myšlenkou, že si chtějí koupit nový notebook nebo pračku a potřebují od nás poradit. Zbývající zákazníci už mají konkrétnější představu, vyložení odborníci to ale nejsou.

Prodejce jste dělal rok. Pak vás povýšili a dostal jste na starosti tým zhruba 15 lidí. Neměl jste zpočátku obavy, jak to zvládnete?

To ani ne. Spíš jsem se na to těšil a byl jsem rád, že jsem takovou příležitost dostal. Hodně mi tehdy pomohl můj tehdejší nadřízený, vedoucí obchodu na Zličíně. Do práce vedoucího oddělení mě perfektně zasvětil. Stejně tak mi pomohli kolegové, vedoucí ostatních oddělení na prodejně. Takový přístup a kolegialita funguje na všech prodejnách a na všech pozicích, což je podle mě fajn.

Na vaše prodejny teď hledáte nové prodejce, skladníky a pokladní. Jaký má být člověk po osobnostní stránce, aby k vám zapadl?

Měla by to být otevřená osobnost, která ráda komunikuje s lidmi. To se netýká jen prodejců a pokladních, ale i skladníků, kteří u nás vydávají zboží a řeší reklamace. Nejde o to, že by museli mít úplně výborné komunikační dovednosti, ty je naučíme. Základním předpokladem však je, že jim je příjemný pohyb mezi lidmi. Také by měli být do určité míry týmoví hráči. Dokázat si s kolegy vyjít navzájem vstříc, v případě potřeby zaskočit jeden za druhého, dojít kolegovi pro něco do skladu, když zrovna nestíhá. Myslím, že tohle u nás docela dobře funguje. Naši lidé často jako jednu z pozitivních věcí v EW jmenují právě přátelské vztahy v kolektivu.

Pracuje se u vás na krátký a dlouhý týden, nebo jak je to se směnami?

Nemáme tu krátký a dlouhý týden, ale nepravidelně rozvržené směny. Víme, ve kterých částech dne chodí nejvíc a nejmíň zákazníků a tomu přizpůsobujeme počet personálu na prodejně. Máme tedy celodenní směny a takzvané vykrývací směny, které jsou třeba jen na odpoledne. Rozpis směn dáváme k dispozici vždy 15 dnů dopředu.

Za čtyři roky jste už na třetí pozici. Je tedy u vás možnost kariérního postupu pro ty, kteří o to mají zájem?

Tato možnost tu určitě je. Když se uvolní nějaká vyšší pozice, tak ji většinou obsazujeme z vlastních řad. Není to ovšem tak, že bychom někoho nutili, ať každý rok mění pozici nebo se ho ptali, proč nechce postupovat.

VIDEA: Koho teď Electro World hledá?

Skladník


Čeká vás práce nejen v samotném skladu, kdy se postaráte o příjem zboží a kontrolu, jestli dorazilo ve správném počtu. Každý den budete také v přímém kontaktu se zákazníky – vydávat jim zboží nebo s nimi řešit reklamace. Důležitá je trestní bezúhonnost a základní znalost práce s počítačem. » Více o nabídce

Prodejce


Zákazník si není jistý, který telefon nebo sušičku vybrat. Prodejce mu s výběrem poradí – předtím prošel důkladným produktovým školením. Některé výrobky zákazníkům rovnou nainstaluje nebo jim ukáže, jak je správně používat. Tahle práce se vám bude líbit, pokud máte soutěživého ducha: část platu závisí na dosaženém výkonu. » Více o nabídce

Pokladní

Zákazník míří s nákupem k pokladně a už se vidí doma. Na pokladní je dotáhnout to do konce: namarkovat zboží, usmát se a popřát hezký den. Pokladní také pomáhá těm, kteří chtějí nakoupit na splátky. Po skončení směny přepočítá peníze a uloží je do trezoru. Základy práce s počítačem a čistý trestní rejstřík jsou nutností. » Více o nabídce

(PR článek)

Další články k tématu

Kdy nejlépe hledat brigádu na léto? Teď!

Portál Jobs.cz právě nabízí asi 1500 míst pro brigádníky. Vyberete si? Nejvíce příležitostí lze najít ve službách, administrativě, prodeji a obchodě. Za hodinu práce se platí nejčastěji 75 až 100 korun. Květen to jistí Letní brigády a sezónní práce nezajímají pouze studenty, ale i ty, kteří delší dobu marně shánějí místo na plný úvazek. Pokud … číst více

Na Jobs.cz je teď rekordně brigád

Sháníte předvánoční brigádu? Potom je nejvyšší čas začít se o možnosti přivýdělku zajímat. A máme pro vás dobrou zprávu: na Jobs.cz nyní najdete rekordní počet brigád. Firmy aktuálně shánějí o 20 procent více pomocníků než ve stejnou dobu loni. Služby, administrativa, prodej a obchod Zatímco počet míst na plný nebo částečný úvazek v meziročním srovnání stagnuje, … číst více

Triky personalistů: co je videodotazník a jak jej zvládnout

Videodotazníku se nemusíte bát, naopak. „Potykejte“ si s ním a on vám pomůže získat vysněné zaměstnání. Ukážeme vám, jak z videodotazníku vytěžit co nejvíc. Co je vlastně videodotazník? Jednoduchá webová aplikace. Personalista, kterého zaujalo vaše CV, vám do e-mailu pošle odkaz na videodotazník. Doma na počítači si nastavíte webkameru, mikrofon a kliknete na spuštění. Postupně zodpovíte několik … číst více

Jaká fotka se hodí do životopisu?

Vždy když mě někdo osloví s tím, abych udělala přednášku na téma životopis, připadá mi, že toto téma je provařené a že všichni už musí vědět, jak na to. Bohužel ze čtyřleté praxe vyplývá, že tomu tak není. Většina studentů a absolventů i vysokých škol je schopná zaslat životopis, který člověku spíše ublíží, než aby mu … číst více