5 faktů o práci v socialismu

Jak se pracovalo před rokem 1989? Tohle je 5 typických věcí pro minulý režim.

» 3 minuty čtení «

shutterstock_167384849

↑ Pracovalo se na 120 procent. Ale jen na papíře.

1. Každý měl zaměstnání, ale málokdo smysluplnou práci

Faktem je, že za socialismu musel mít každý zaměstnání. Kdo ho neměl, dopouštěl se trestného činu a mohl skončit ve vězení. Ovšem to, že měl každý práci neznamenalo, že každý opravdu pracoval nebo že by měl dobrý plat. Známe přísloví z tehdejší doby praví:

Lidé předstírají, že pracují a stát předstírá, že je za to platí.

A opravdu tomu tak bylo. To, že musel každý pracovat způsobovalo umělou přezaměstnanost, která snížila produktivitu práce na minimum. Bylo naprosto běžné, že závod, který ke svému chodu potřeboval 50 zaměstnanců jich měl 150. Tato umělá přezaměstnanost samozřejmě snižovala produktivitu práce na minimum a tím docházelo k naprosté ztrátě konkurenceschopnosti. Mnozí historikové se domnívají, že i kdyby nebylo Listopadu, režim by do dvou let padl z důvodu zhroucení ekonomiky. Není bez zajímavosti, že zákon o povinné práci režim zneužíval i v boji se svými politickými odpůrci. Jednoduše jim znemožnil pracovat a poté je stíhal za “příživnictví”.

“Práce” byla hlavním zaklínadlem socialismu

2. Stát si myslel, že ví, co budete v následujících letech potřebovat

A proto přišel s „pětiletkou”. Pětiletý plán byla základní ekonomická koncepce SSSR a zemí Východního bloku. Tehdejší režim vycházel z předpokladu, že ví nejlépe, jaké zboží budou lidé v následujících pěti letech potřebovat a tak dopředu naplánoval jeho výrobu. V plánech bylo přesně uvedeno, kolik se bude vyrábět kterého zboží, za jakou cenu se bude prodávat, kde a kolik pracovníků ho bude vyrábět a i to, jakou budou mít mzdu. A jaké byly důsledky plánované ekonomiky? Podívejte se na video:

3. Pracovalo se na 120 %. Na papíře.

Plnění plánu bylo podstatou života v socialismu. Neplnit plán bylo nemyslitelné a jméno takového vyvrhele bylo lepší ani nevyslovovat. Proto ve finále všichni plán plnili a dokonce ho s nuceným úsměvem na rtech překračovali. Docházelo k tak absurdním situacím, že když jeden závod vyhlásil, že splní plán na 110 %, soudruzi ve vedení druhého závodu je přetrumfovali prohlášením, že oni splní plán na 120 %. K plnění ovšem docházelo hlavně na papíře, a tak paradoxem celé situace bylo, že ačkoli se plány oficiálně plnily na 120 %, regály v obchodech zely prázdnotou.

4. Neměnné normy se neustále měnily

Normy určovaly všechno. Co se bude vyrábět, v jakém množství, kvalitě i tempu. Podstatou těchto neměnných norem bylo, že se neustále měnily, takže nikdo pořádně nevěděl, co vlastně momentálně platí. To však nikterak nebránilo tomu, aby za jejich neplnění nepadaly tvrdé postihy.

5. Kdo nešel s námi, šel proti nám

Kolektivizace měla zejména na venkově spojit všechna malá hospodářství do jednoho velkého družstva, které bude patřit všem. Jenže, co patří všem, nepatří nikomu a podle toho to také vypadalo. Kdo by se dřel na cizím gruntu… A kdo ze sedláků odmítl odevzdat zvířata a pozemky do JZD, stát mu jich větší část zabavil a menší mu ponechal, aby s ní mohl hospodařit. Ovšem s podmínkou, že bude stejně větší část produkce odevzdávat do JZD. V praxi to probíhalo tak, že se u hospodáře v 6 ráno objevil „výběrčí”, rolník mu odevzdal, co nadojila kráva nebo snesly slepice a pokud si chtěl něco nechat pro vlastní potřebu, musel vstát dříve a trochu si “oddojit stranou”. Ale normy, které museli sedláci splnit se neustále zvětšovaly. V praxi tak opět docházelo k absurdním situacím, kdy byli sedláci nuceni nakupovat mléko od svých sousedů, aby ho mohli ráno vykázat jako nadojené a nepřišli tak o dům.

Další články k tématu

Šance pro studenty: Zkuste si práci pro OSN a NATO

19. ročník Pražského studentského summitu se blíží. Studenti středních a vysokých škol dostanou opět příležitost proměnit se v delegáty OSN, NATO nebo Rady EU a diskutovat spolu na simulovaných diplomatických jednáních. Natrénují si umění argumentace, zorientují se v mezinárodních otázkách a procvičí si angličtinu. Zkušenost se jim  bude hodit i do životopisu – firmy vždy ocení aktivní … číst více

Porady: jak změnit nudné sezení kolem stolu v zábavu

Kolik meetingů jste už zažili? A kolik vás jich čeká tento týden? Hodiny strávené mnohdy neplodnými diskuzemi a marnými pokusy o nalezení inovativní myšlenky patří v některých firmách k „oblíbenému“ folklóru. Mnoho lidí proto bere porady jako nutné zlo. Přitom k tomu, aby vás bavily, stačí pár barevných papírků a doslova zvednout zadek ze židle. Stop peckám Jak … číst více

Veletrh Gaudeamus 2013: oslovte vysoké školy na jednom místě

Nestihli jste dny otevřených dveří a webové stránky univerzit vám k rozhodnutí o dalším studiu nestačí? Vypravte se za zástupci fakult osobně: na veletrh vysokých škol Gaudeamus, který se koná na konci ledna v Praze. Na pražský Gaudeamus se můžete vydat 29. a 30. ledna 2013 na Výstaviště Praha v Holešovicích, kde mu budou vyhrazeny pavilony D a E. Otevřeno … číst více

Troufnete si? 5 oborů s nejtěžšími přijímačkami

Vysněnou školu už máte, teď ještě se na ni dostat. Přečtěte si, u kterých oborů je tradičně nejtěžší projít přijímacím řízením. » 2 minuty čtení « ↑ Medicína, právo, sport, herectví či psychologie. Přijímačky na tyto obory nejsou žádná „dávačka”. 1. Umělecké obory Talentové zkoušky. Postrach každého studenta, který rád tvoří a láká ho umělecká … číst více