Veletrh Gaudeamus 2013: oslovte vysoké školy na jednom místě

Nestihli jste dny otevřených dveří a webové stránky univerzit vám k rozhodnutí o dalším studiu nestačí? Vypravte se za zástupci fakult osobně: na veletrh vysokých škol Gaudeamus, který se koná na konci ledna v Praze.

shutterstock_bakalari_a_zdravotni_pojisteni_01.jpg

Na pražský Gaudeamus se můžete vydat 29. a 30. ledna 2013 na Výstaviště Praha v Holešovicích, kde mu budou vyhrazeny pavilony D a E. Otevřeno bude od 8 do 16 hodin . Připravili jsme pro vás několik rad, díky kterým si z veletrhu odnesete více než jen tašku plnou reklamních materiálů.

Obecné informace o tom, co jednotlivé školy a fakulty nabízejí, si můžete přečíst na jejich webových stránkách v klidu doma. Cestou na Gaudeamus si proto si raději sesumírujte otázky, na které jste odpovědi nenašli, nebo vám nebyly jasné. Do kdy a jak je třeba podat přihlášku? Mohou na škole bez problémů studovat i studenti s handicapem? Jaká je šance na získání pokoje na kolejích? I to mohou být otázky, které vás právě teď pálí.

Vytipujte si fakulty, které vás zajímají nejvíce

Na pražském Gaudeamu se návštěvníkům představí stovka škol, fakult a jiných institucí dalšího vzdělávání. Pokud se na veletrh vydáte s představou „přijdu a uvidím“, budete zbytečně ztrácet čas, který byste mohli strávit rozhovorem se zástupcem školy, která vás skutečně zajímá. Nezatracujte dopředu ani soukromé vysoké školy. Mnohé z nich mohou mít zajímavé studijní programy a možnosti financování pro ty, kdo si školné nemohou dovolit.

Ptejte se na přípravné kurzy

Šanci na přijetí na vysněnou fakultu můžete zvýšit i díky absolvování přípravného kurzu k přijímacím zkouškám. Ptejte se proto zástupců fakult nejen na to, zda takové kurzy pořádají, ale také co je jejich obsahem a nakolik zvyší šance na přijetí. Přípravný kurz zpravidla vychází z požadavků konkrétní fakulty. Na druhou stranu  – z pečlivé přípravy budete čerpat i během přijímacích zkoušek na jiné školy. Právo, psychologii nebo matematiku sice může každá fakulta učit trochu jinak, základ ale musí mít všechny shodný.

Studium v zahraničí

Možná jste o studiu na zahraniční univerzitě zatím neuvažovali, protože si myslíte, že je to drahé. Markéta Szelongová, která studuje v Dánsku, ale v [!! Zrušen odkaz: http://www.jobs.cz/poradna/clanky/vysoke-skoly/studium-v-dansku-ma-prakticky-nadech/ !! rozhovoru !!] pro Jobs.cz tuto námitku vyvrací: „Výhodou studia v Dánsku je taky to, že jako občan EU nemusím platit školné, takže mé náklady jsou pouze na jídlo, ubytování a jiné standardní věci jako bych byla v ČR. Nepocházím z příliš movité rodiny, a přesto si můžu dovolit studovat v zahraničí,“ popsala studentka v rozhovoru. Proto se vyplatí zajít na veletrhu i za zástupci zahraničních univerzit a agentur, které studium v zahraničí zprostředkovávají. Minimálně budete vědět, že existují širší možnosti, než jen Sokrates Erasmus.

Individuální možnosti studia

Kombinované studium, individuální studijní plán či studium přerušené pobytem v zahraničí. To jsou jen některé možnosti, které naznačují, že cesta k vysokoškolskému titulu dnes v mnoha případech není  tak přímá, jako tomu bylo dříve. Zeptejte se proto zástupců škol i vy, jak fakulta vychází studentům v otázkách „alternativního“ studia vstříc.

Navštivte i další stánky

Věnujte pozornost i vystavovatelům, kteří na první pohled nemají se studiem mnoho společného. Zajímat by vás mohli zprostředkovatelé brigád – například Jobs.cz ve stánku 35, nebo společnost Scio, která vám odpoví na vše, co potřebujete vědět k národním srovnávacím zkouškám. NSZ si můžete nanečisto vyzkoušet doma a na veletrhu se přímo tvůrců zeptat na vše, co vám není jasné.

Možná, že výjezd do Prahy na veletrh pro vás nepřipadá v úvahu. V takovém případě vám mohou rozhodování o budoucím studiu usnadnit stránky, kde najdete všechny školy pěkně pohromadě. Díky nim snáze zjistíte, kde všude váš vysněný obor nabízejí.

Lenka Kovaříková

Další články k tématu

Výběr vysoké školy: rozhoduje budoucí uplatnění

Připraví mě vybraná vysoká škola na budoucí povolání? Tuto otázku si mladí Češi při výběru univerzity kladou nejčastěji. Hned za příslibem dobrého uplatnění hraje zásadní roli kvalita výuky. Zjistilo to dotazníkové šetření společnosti Scio. Skoro tři pětiny uchazečů půjdou raději studovat náročnější školu. Přístup „hlavně se někam dostat“ je totiž blízký jen necelé čtvrtině mladých … číst více

Velký přehled: termíny přihlášek na vysoké školy

Uchazeči o studium na vysoké škole zpravidla vnímají konec února jako nejpozdější termín pro zaslání přihlášek. To stále platí pro Univerzitu Karlovu, Ostravskou univerzitu, Slezskou univerzitu, Masarykovu univerzitu, Univerzitu Palackého nebo Univerzitu Hradec Králové. Ostatní veřejné vysoké školy počítají s pozdějším odevzdáním přihlášek, někdy se nejzazší doba liší i v rámci jednotlivých fakult. Přinášíme vám … číst více

Pro studenty: jak získat praxi, kterou firmy ocení?

Jak zaujmout zaměstnavatele, když právě končíte školu a kolonka „pracovní zkušenosti“ ve vašem životopise zeje prázdnotou? Podle výzkumu, který mezi absolventy a firmami pravidelně pořádá kariérní portál Jobs.cz, zaměstnavatele kromě vystudovaného oboru nejvíce zajímá právě praxe v oboru. Co máte ale dělat, když vás na brigádě pustí tak akorát ke kopírce? Jednou z možností je … číst více

Jobs.cz vám poradí, jaká škola vás bude bavit!

Příští rok maturujete  a otázka: „A co budeš dělat potom?“ vám způsobuje osypky? Vyrazte ve dnech 4. až 7. listopadu do Brna na veletrh Gaudeamus. Čeká vás tam mimo jiné TESTOVACÍ CENTRUM JOBS.CZ, kde vám poradíme, jaká vysoká škola vám bude nejlépe „slušet“. » 1 minuta čtení « ↑ Jobs.cz vám na veletrhu Gaudeamus poradí, … číst více