7 nadací, které vám zaplatí studium v cizině

Prestižní univerzity v zahraničí nejsou levná záležitost. Třeba Harvard vyjde na milion korun ročně, ve Velké Británii si zase studenti musí na rok studia připravit přibližně 350 tisíc korun. To ale Čechům neuzavírá dveře k přednáškám největších světových mozků či Nobelistů. Se školným i kapesným vám mohou pomoci nadace českých boháčů.

» 2 minuty čtení «

shutterstock_227709313

↑ Studium na Oxfordu je drahé, ale může vám ho pokrýt stipendium.

1. BAKALA FOUNDATION

Zdeněk Bakala kdysi odešel z komunistického Československa za lepším vzděláním a smysluplnějším životem. Jeho nadace má program Scholarship, který talentovaným studentům přispívá na zahraniční vzdělání. O stipendium mohou požádat středoškoláci i vysokoškoláci do 33 let. Pokud pilně studují, nadace je podporuje po celou dobu studia bez ohledu na vybraný obor.

Výše finanční podpory je různá – někdo potřebuje zaplatit školné včetně životních nákladů, jiný uhradit ubytování. Bakala Foundation rozdělí kolem 10 milionů korun ročně. Z téměř tří stovek zájemců stipendium získá 15 nejlepších. O získání stipendia rozhoduje kromě studijních výsledků a motivace i vztah studentů k dobrovolnictví.

2. THE KELLNER FAMILY FOUNDATION

Stipendia na zahraniční školy poskytuje i nejbohatší Čech Petr Kellner. Žádat ale mohou pouze zájemci o bakalářské studium. The Kellner Family Foundation navíc pečlivě zkoumá jejich zázemí. Studenti tak kromě výborných studijních výsledků musí prokázat, že složité sociální zázemí by pro ně mohlo být překážkou pro vysokoškolské studium. Na druhou stranu podporují i studenty, kteří chtějí na českou vysokou školu, ale finanční situace rodiny jim v jejich přání brání.

V loňském roce s žádostí uspělo přes 50 studentů, mezi které nadace rozdělila přes 11 milionů korun. Mezi školami, na kterých vám zaplatí školné, jsou nejčastěji britské a americké univerzity.

3. NADAČNÍ FOND MARTINY A TOMÁŠE KRSKOVÝCH

Tomáš Krsek, který svoji kariéru spojil se Škodou Plzeň, nabízí zaplacení školného až 10 studentům ročně.  U Nadačního fondu Martiny a Tomáše Krskových mohou žádat pouze studenti mladší 25 let, kteří jsou již přijati na magisterské studium na zahraniční školu.

Nadace podpoří studenty, kteří se chystají na vybrané světové univerzity, jakými jsou například Cambridge, Harvard, Massachusetts Institute of Technology (MIT) nebo Columbia University. A trochu omezené jsou i podporované obory: přírodní vědy, technické obory, ekonomie, historie a politologie.

4. FULLBRIGHTOVA KOMISE

Fulbrightova komise uděluje roční stipendia na univerzity do USA, a to hlavně pro studium magisterského či doktorského programu nebo studentský výzkum. Hradí náklady na cestu, na pobyt a příspěvek na školné v maximální výši 15 000 dolarů. Každoročně je do programu vybíráno okolo 20 studentů a absolventů vysokých škol.

5. STIPENDIUM GEORGE PLACZEKA

Brněnská pobočka Jednoty českých matematiků a fyziků ve spolupráci s Nadací rodiny Placzekovy (Placzek Family Foundation, USA) uděluje stipendium George Placzeka. Příspěvek nesoucí jméno významného českého fyzika první poloviny 20. století je pro studenty fyziky, kteří byli přijati na renomované univerzity. Stipendium v celkové hodnotě 3000 dolarů vyplácí po dobu tří let.

6. NADACE PRO ROZVOJ VZDĚLÁNÍ

Přispívá studentům na jednosemestrální pobyty v zahraničí typu Erasmus. Pro ty, kterým stipendium od školy nestačí pokrýt náklady. Přednost dostávají studenti technických oborů.

7. NADACE SOPHIA

Talentovaným studentům, zejména oborů ekonomie a práva, přispívá na studia či stáže v zahraničí. Příspěvek je nejčastěji ve výši 10 tisíc korun.

Julie Daňková

Další články k tématu

Jobs.cz vám najde i kurz a vysokou školu

Portál Jobs.cz už není jen místo, kde si můžete najít novou práci nebo brigádu. Dnes si zde můžete vybrat i vhodnou vysokou školu, jazykový a odborný kurz či konferenci. Novinky představuje Jan Nehasil z LMC. „Chceme, aby uživatelé na Jobs.cz našli vše pro svůj kariérní a osobní rozvoj a firmy zde mohly řešit také vzdělávání … číst více

Prezenční kurz rozhodl o přijetí

Nikdy není nic ztraceno, ani v testu obecných studijních předpokladů ne. Honza Strnad je jedním z desetitisíců účastníků národních srovnávacích zkoušek (NSZ), kterým šlo o přijetí na vysokou školu. Je ukázkovým příkladem toho, jak je možné dostat se z beznaděje po prvním – nepříliš úspěšném – termínu NSZ až k pomyslnému vítězství v podobě kladného rozhodnutí o přijetí ke studiu na … číst více

VŠ studium při práci? Tyhle obory mají budoucnost

Už příští pátek vyprší na řadě vysokých škol termín pro podání přihlášky. Uvažujete, že si doplníte vzdělání, ale pracujete na plný úvazek a 19 let už vám zrovna také není? Přihlaste se na kombinované studium, které je uzpůsobené časovým možnostem zaměstnaných studentů. Vybíráme pro vás tipy na zajímavé obory. Jazyky a mezinárodní studia Česko je … číst více

Kam ještě poslat přihlášku: tyto vysoké školy vás chtějí

Prošvihli jste únorový termín pro podání přihlášky na vysokou? Nezoufejte, i na přelomu března a dubna máte šanci dostat se na kvalitní univerzitu. Připravili jsme pro vás 8 tipů na zajímavé školy a obory. ↑ Vzali mě! I na přelomu března a dubna máte šanci dostat se na dobrou školu. 1. Zachraňujte lidské životy Fakulta … číst více