Vybírejte povolání, nikoliv práci

Zase hledáte práci? A už jste někdy hledali povolání? Možná i vy patříte mezi ty, které jejich práce docela baví. Máte kolem sebe kolegy, se kterými si rozumíte, pracujete v příjemném pracovním prostředí, užíváte si rozličných benefitů. A ještě vám za to dobře platí. Co tedy řešíte?

Když vás práce DOCELA baví

Děláte práci, která vás DOCELA baví. Mohlo by to být mnohem horší. A taky lepší. Jste šťastný člověk, protože děláte, co vám jde a baví vás? Nebo se jen utěšujete a nemáte tušení, v čem jste opravdu dobří a co byste chtěli dělat? Chodíte do práce, nebo vykonáváte povolání?

Kariéra versus povolání

Většina lidí hledá práci. Nezáleží, jestli se „poohlížejí po něčem novém“, nebo nesou nálepku „nezaměstnaný“, které se chtějí rychle zbavit. Proč raději nehledáme povolání? Činnost, účel, ke kterému jsme na tento svět povoláni? Činnost, která nás k sobě volá, láká a přitahuje? Něco, v čem vynikáme, jinak bychom necítili při dané činnosti uspokojení a nezáleželo by nám na ní. Jsme obklíčeni slovy jako práce, kariéra, zaměstnání. Povolání se z našich slovníků vytrácí.

Splyňte s tím, co děláte

Se slovem povolání se často pojí slovo vášeň. Na různých blozích či v chytrých knížkách často narazíte na otázku: Co je vaše vášeň? Následovanou: Při jaké činnosti přestáváte mít pojem o čase? Někteří se ještě zmiňují o tzv. flow (které všichni kdoví proč používají v původním anglickém znění, místo aby použili trefné české s/plynutí). Přitom slovu vášeň, často jen přeloženému z anglického passion, by snad v daném kontextu mnohem lépe slušel výraz nadšení.

Je to jako se zamilovaností

Paralelou k tomuto přístupu je setrvání v dlouhodobém spokojeném vztahu. Na začátku jste neskutečně zamilovaní, nevidíte, neslyšíte, nejraději byste byli se svým protějškem pořád. Po čase se plamen zklidní. Občas vás to ve vztahu možná nebaví, nejraději byste si dali pauzu, přitom toho druhého pořád milujete. Jen jinak.

Podobné je to s tím, co děláte. Zastavte se a zjistěte, co vás baví a jde vám. Možná to nebudete muset zjišťovat, prostě si na to jen vzpomenete. A pak si odpovězte na otázku, zda tuto činnost momentálně děláte. A pokud ne, chcete takový stav změnit?

Zakažte si říkat: Ano, ale…

Možná se vám v hlavě vyrojí spousta otázek a překážek. Například, že byste museli studovat něco úplně jiného, než jsem studovali. Že by za vás někdo musel platit nájem/hypotéku/školu dětem – doplňte si své vlastní “ale”.

Pak už se dostáváme k překonávání strachu, tvoření překážek, které ve skutečnosti neexistují, ne/smíření se se současným stavem apod. A co tak jednou na všechna svá “ale” zapomenout a připomenout si co vás baví? Je přece dobré vědět, v čem jste dobří a co vám jde, nebo ne?

Jobs.cz

Další články k tématu

5 inspirativních knih, které přečtete za odpoledne

Cítíte se někdy v roli manažera jako Alenka v říši divů? 100 zlatých pravidel jak být nejlepším manažerem. 10 nejdražších manažerských chyb. 99 tipů pro úspěšné vedení lidí. Jak asi tušíte, jen přečtením stohu manažerských knih se z vás všemi milovaný a inspirativní šéf nestane. Pro ty, kteří hledají inspiraci v příbězích spíše než v „zaručených návodech“, jsme vybrali … číst více

Kavárna, vlak, domov. Pracujte v pátek 7. 11. odkudkoli!

Jen třetina firem v Česku netrvá na tom, aby lidé seděli od rána do večera v kancelářích a umožňuje jim pracovat třeba z domova. Microsoft, Jobs.cz a Sodexo Benefity chtějí, aby takových moderně smýšlejících firem přibylo: na pátek 7. listopadu proto vyhlašují Den práce odkudkoli. » 2 minuty čtení « ↑ Linka Praha-Ostrava. Ve vlakovém kupé se dá „odbavit” … číst více

7 profesí, o které se letos firmy poperou

Podívali jsme se v Jobs.cz do naší křišťálové koule (která ovšem nelže) a vybrali těchto 7 profesí, které nebudou mít v roce 2015 s uplatněním problém. » 3 minuty čtení « 1. Programátor, IT analytik Programátoři a IT analytici budou i v roce 2015 jednou z nejžádanějších pozic.  Průměrné platy se pohybují kolem 40.000 korun měsíčně, výjimkou nejsou ani mnohem … číst více

Sebeklamy, které lidem brání najít si lepší práci

Stejně by mě nevzali. Anebo: jinde nebudu za takovou hvězdu. Lidská psychika dokáže být velmi vynalézavá, pokud jde o to si něco vysvětlit, omluvit, ospravedlnit… Poznáte se v některém z následujících sebeklamů, které vás možná drží ve špatné práci? 1. Stejně by mě nevzali „Dala jsem tomu šanci a dívala se na nabídky práce. Když jsem četla … číst více