Vybíráte vysokou školu? Zajeďte si na osobní návštěvu

Kdo chce po letních prázdninách začít studovat, musí si obor i fakultu vybrat nejpozději do konce února. Tento termín platí pro většinu veřejných univerzit. Jak se ale správně rozhodnout? Pomoci mohou dny otevřených dveří, které školy právě teď pořádají.

Web vysoké školy, která vás zaujala, už máte prolezlý horem-spodem. Pročetli jste si všechno o studijních oborech, přijímacím řízení i šancích na přijetí. Mnoho důležitých věcí se ale online zjistit nedá.

Jací jsou učitelé?

Jak vypadají učebny a posluchárny? Kam si studenti mohou zajít na oběd? A kam chodí sportovat nebo za kulturou? Jsou učitelé sympatičtí? Bude se mi celková atmosféra na fakultě a její okolí líbit? Odpovědi na tyto otázky vám dá až osobní návštěva školy. Mnozí, kdo se rozhodnou poznat svou budoucí alma mater zblízka, musí často vážit i několikahodinovou cestu. Proto se vyplatí si během dne otevřených dveří všímat i zdánlivých detailů.

Vybavení učeben a dojíždění na přednášky

Některé školy pod náporem studentů praskají ve švech, což je nutí provozovat výuku na více místech. Může se vám snadno stát, že po nástupu do prvního ročníku zjistíte, že se obden musíte na první ranní přednášku dopravit na druhý konec města. Proto by vás při obhlížení fakulty mělo zajímat nejen jak přívětivé a technicky vybavené jsou přednáškové sály a učebny, ale i to, zda a v jakém měřítku se výuka uskutečňuje i v jiných prostorách.

Otestujte si studijní oddělení s předstihem

Zástupkyně (jen zřídka zástupci) studijního oddělení mohou do značné míry ovlivnit váš vztah k fakultě ještě dříve, než na ní začnete studovat. Během studia by se měli stát vašimi spojenci, kteří podají obecné informace o studiu a pomohou se poprat s administrativními záležitostmi.  Pravděpodobně se s nimi setkáte i během dne otevřených dveří. Při rozhovoru s nimi se zaměřte nejen na kvalitu poskytovaných informací, ale i na ochotu, s jakou vám je podávají.

Jak vypadají koleje?

V České republice stále existuje jen málo skutečných studentských kampusů, tedy míst, kde na jednom místě najdete přednáškové sály, menzu, koleje a sportoviště. Valná většina prváků z dalekých končin, kteří bydlí na začátku studia na kolejích, tak musí na přednášky dojíždět. Proto pokud můžete, zajeďte se podívat i na koleje. Jednak zjistíte, jak daleko od fakulty se vaše dočasné útočiště nachází a jednak si uděláte představu o tom, na co se máte „těšit“.

Kde se mezi přednáškami najíst?

Kolem každé fakulty najdete „studentské“ kavárny a bary, ve kterých se s mnohými studijními kolegy budete potkávat častěji než na přednáškách. Tyto podniky mají obvykle dobře zmapované i samotní pedagogové. Než je ale odhalíte, vyplatí se vědět, kde se nachází nejbližší menza a zda má fakulta kantýnu, ve které si můžete dát rychlý oběd mezi přednáškami. Můžete si udělat i menší cenový průzkum.

Důležitými „drobnostmi“, které při studiu oceníte, jsou i snadno dostupné tiskárny a kopírky, prodejna skript a dobře vybavená knihovna přímo na fakultě.

Termíny dnů otevřených dveří

Většina veřejných vysokých škol se zájemcům otevírá v lednu a únoru, tedy těsně před termínem uzávěrky přihlášek ke studiu. Vyčerpávající přehled vysokých škol najdete přímo na Jobs.cz. Konkrétní data otevřených dveří najdete na stránkách vybraných fakult, nebo na tomto odkaze.

Soukromé vysoké školy bývají vstřícnější nejen co se týká termínu přihlášek, ale i ohledně dnů otevřených dveří. Nabízejí jich zpravidla více, případně se s nimi můžete na osobní návštěvě domluvit individuálně.

Lenka Kovaříková

Další články k tématu

Jobs.cz vám najde i kurz a vysokou školu

Portál Jobs.cz už není jen místo, kde si můžete najít novou práci nebo brigádu. Dnes si zde můžete vybrat i vhodnou vysokou školu, jazykový a odborný kurz či konferenci. Novinky představuje Jan Nehasil z LMC. „Chceme, aby uživatelé na Jobs.cz našli vše pro svůj kariérní a osobní rozvoj a firmy zde mohly řešit také vzdělávání … číst více

Studenti techniky chtějí brát 30 i 50 tisíc

Osm z deseti studentů technických škol očekává, že si v prvním zaměstnání vyjednají nástupní plat do 30 tisíc korun. Ovšem část budoucích IT specialistů věří, že na výplatnici uvidí částku nejméně 50 tisíc korun. Zjistil to průzkum společnosti CA Technologies, která zpovídala šest stovek studentů českých technických univerzit. Peníze jako důležité kritérium Čerství držitelé diplomů z technicky zaměřených … číst více

Velký přehled: termíny přihlášek na vysoké školy

Uchazeči o studium na vysoké škole zpravidla vnímají konec února jako nejpozdější termín pro zaslání přihlášek. To stále platí pro Univerzitu Karlovu, Ostravskou univerzitu, Slezskou univerzitu, Masarykovu univerzitu, Univerzitu Palackého nebo Univerzitu Hradec Králové. Ostatní veřejné vysoké školy počítají s pozdějším odevzdáním přihlášek, někdy se nejzazší doba liší i v rámci jednotlivých fakult. Přinášíme vám … číst více

17 věcí, které chápete, když studujete dvě školy naráz

„Co si mám vybrat? A co když zkusím studovat oboje? Někteří lidi to tak dělají a jde to, ne?“ Pokud patříte mezi ty, kdo si tohle taky kdysi řekli, asi se najdete v následujících řádcích. » 3 minuty čtení «  1. Být někde včas je buržoazní přežitek. Asi sotva stihnete přijít na desátou na Fakultu sociálních … číst více