Videodotazník: tipy jak zlepšíte svůj projev před kamerou

Personalistu zaujalo vaše CV. Než vás pozve na osobní schůzku, požádá vás, abyste doma natočili videodotazník. S tímto postupem se budou uchazeči o zaměstnání setkávat stále častěji. Poradíme vám pár triků, jak videodotazník natočit a zanechat skvělý dojem.

Příprava na otázky

Otázky, na něž budete ve videodotazníku odpovídat, se dozvíte až za pochodu. Pro uklidnění: to samé přece platí i pro osobní pohovor. Přesto se na videodotazník můžete částečně připravit. Promyslete si a natrénujte stručné a jasné odpovědi na tyto otázky, které se ve videodotazníku například objevují:

 • Proč se hlásíte zrovna do naší společnosti?
 • Proč si myslíte, že jste vhodný kandidát na tuto pozici?
 • Co vás motivuje k lepším výkonům?
 • Jaký největší profesní úspěch jste dosud zažili?
 • Jaký významný pracovní problém jste řešili v předchozím zaměstnání?
 • Jak vypadá firemní kultura šitá vám na míru?
 • Jak obvykle postupujete během konfliktní situace na pracovišti?
 • Jaké osobní hodnoty jsou pro vás důležité?

Pozor, u některých otázek může personalista chtít, abyste je zodpověděli anglicky. Připravte si proto odpovědi na výše uvedené otázky také v angličtině.

shutterstock_177567146

Mluvená řeč a mimika

Videodotazník je novinka a jako taková může vzbuzovat obavy či nervozitu. Koneckonců, rétorika dělá potíže i zkušeným. Na co si dát při odpovídání zejména pozor?

 • Pozor na začínání odpovědi slovem „tak“. (Tak já, myslím, že jsem nejvhodnějším kandidátem…)
 • Pozor na „vycpávková slova“. (Takže jsem jakoby nechtěl, aby si šéf něco myslel, takže jsem prostě…)
 • Pozor na citoslovce. (Takže já jsem, eeee, v minulém zaměstnání, eeee, pracoval jako, eeee, obchodní zástupce).
 • Pozor na dlouhá souvětí. Mluvte raději v krátkých větách. Nepouštějte se do dobrodružství volně plynoucích myšlenek, hrozí, že ztratíte nit.
 • Pozor na tempo řeči. Videodotazník není závod, proto nemusíte drmolit. Mluvte, jak jste běžně zvyklí. Ovšem pozor na intonaci „uspávače hadů“. Váš projev by měl  po celou dobu působit přirozeně a zajímavě.
 • Pozor na těkající oči. Představte si, že nemluvíte s webkamerou, ale s konkrétním člověkem. Udržujte „oční kontakt“, nehypnotizujte desku stolu.

Oblečení a úprava zevnějšku

Přišli byste na pohovor do firmy  v bačkorách  a ve vytahaném tričku Metallica? Hádáme, že asi ne. Proto ani videodotazník nenatáčejte podomácku vymódění – nebo si o vás personalista udělá obrázek, jaký rozhodně nechcete.

I když videodotazník natáčíte z pohodlí domova, přistupujte k němu jako k jakémukoliv jinému pohovoru. Oblečte si něco hezkého a upravte svůj zevnějšek, ženy včetně make-upu. Použijte selský rozum – oblečte se v souladu s pozicí, o kterou se ucházíte (nebo jen mírně ležérněji).

» Jak se obléct na (první) pracovní pohovor

Místo, kde se natáčí

Je jasné, že firmu nejvíce zajímá, jak jste se vypořádali se zadanými otázkami. Personalista ale video uvidí jako celek, tedy včetně pozadí a místa, kde jste natáčeli. Posaďte se nejlépe k psacímu stolu a ujistěte se, že za vámi není nepořádek nebo jiné nevhodné pozadí. Nenatáčejte videodotazník například na posteli (ano, i takoví uchazeči už se našli). Ujistěte se, že v místnosti je dostatek světla a že vás během natáčení nebude nikdo rušit.

Jobs.cz

Další články k tématu

Pohovor mohou ovlivnit oční stíny i rtěnka

Pečlivě sepsaný životopis i motivační dopis budou k ničemu, když u pracovního pohovoru podceníte sílu prvního dojmu. Často o něm rozhodují detaily, třeba nechuť se líčit nebo rtěnka na zubech. Jak se ženy mají správně upravit na přijímací pohovor, zjišťovala naše spolupracovnice Jana Benešovská. Líčení na pohovor i pracovní večírek Na rozdíl od mužů mají … číst více

Triky personalistů: co je videodotazník a jak jej zvládnout

Videodotazníku se nemusíte bát, naopak. „Potykejte“ si s ním a on vám pomůže získat vysněné zaměstnání. Ukážeme vám, jak z videodotazníku vytěžit co nejvíc. Co je vlastně videodotazník? Jednoduchá webová aplikace. Personalista, kterého zaujalo vaše CV, vám do e-mailu pošle odkaz na videodotazník. Doma na počítači si nastavíte webkameru, mikrofon a kliknete na spuštění. Postupně zodpovíte několik … číst více

Video: Co si personalistky myslí o klišé v CV?

„Požadujeme: flexibilitu, ochotu učit se novým věcem, kreativitu, odolnost vůči stresu.“  Kdo by neznal podobné obraty z pracovních inzerátů? A myslíte si, že právě to chtějí personalisté číst v životopisech a motivačních dopisech? Právě, že nikoliv. Chce to vlastní invenci Firmy očekávají, že si vymyslíte odpovědi vlastní. Nápaditější, konkrétní a hlavně takové, které vás skutečně vystihnou. Pokud … číst více

10 fatálních chyb, kterými zabíjíte své CV

Kdy naposledy jste aktualizovali svůj životopis? Přestaňte práci se svým životopisem brát jako rutinu a podívejte se na své CV vždy novýma očima. Vyvarujete se tak zdánlivě stokrát opakovaným chybám, které na první zdání dnes už nikdo nedělá. Personalisté vám potvrdí, že se s nimi setkávájí dnes a denně, a to i u pozic, kde … číst více