Většina firem blokuje Facebook, Twitter a bulvár

Tři z pěti firem svým zaměstnancům omezují přístup k internetu, zjistil nedávný průzkum společnosti Outsourcing Solution. Šéfům nejvíce vadí pornografické stránky, dále Facebook, Twitter a bulvární servery. Některé firmy blokují přístup k síti jen vybraným profesím – například účetním nebo sekretářkám.

Erotika, Facebook a bulvár ne

Volný přístup k internetu v pracovní době není vůbec samozřejmý. Podle průzkumu společnosti Outsourcing Solution blokuje alespoň některé stránky 58 procent zaměstnavatelů. Jde převážně o weby, kde hrozí, že na nich lidé přes den zabíjejí čas místo aby pracovali. Na černé listině jsou tak kromě erotických stránek i sociální sítě (Facebook, Twitter), bulvární portály nebo seznamky.

Konkurence ať na Facebook chodí

Snaha blokovat sociální sítě během pracovní doby kontrastuje s jiným trendem, kdy stále více firem zakládá oficiální podnikové profily na Facebooku a Twitteru. Chtějí tak komunikovat se zákazníky a budovat si značku. Zjednodušeně se tak dá říci, že šéfové svým lidem přístup na virtuální sítě blokují, současně si ale přejí, aby na nich zaměstnanci od konkurence neomezeně surfovali.

Soukromé maily a sociální sítě

Přístup na Facebook a Twitter blokuje například Komerční banka: „Z počítačů banky není umožněn přístup na sociální sítě či soukromé e-maily. Hlavní zpravodajské servery jsou samozřejmě dostupné,“ shrnuje mluvčí banky Monika Klucová.

Navazování vztahů a sledování novinek

Opravdu ale zaměstnanci na sociálních sítích jen zabíjejí čas a „flákají se“? Zrovna tak tam přece mohou komunikovat, navazovat neformální vztahy nebo se dozvídat o novinkách z oboru. Tento názor sdílí například Telefónica O2: „Naše společnost považuje Facebook za jeden z plnohodnotných způsobů komunikace se zákazníkem, proto přístup na něj v žádném případě neblokuje. Vnitřní směrnice ovšem říkají, že by zaměstnanci neměli tento komunikační nástroj v pracovní době používat pro soukromé účely,“ říká mluvčí Hany Farghali.

Týká se to jen vybraných profesí

Někteří zaměstnavatelé neblokují přístup na sociální sítě plošně, ale povolují jej vybraným profesím. Týká se to například personalistů, marketingových a PR specialistů nebo novinářů. „Pro ně se sociální sítě jeví jako vhodný nástroj také díky tomu, že jej mohou využívat pro neformální rozvíjení svých pracovních kontaktů,“ říká Jiří Jakeš z Outsourcing Solution.

Účetní a sekretářky mají smůlu

U jiných profesích je ale používání sociálních sítí z pohledu zaměstnavatelů neobhajitelné. Týká se to například účetních nebo administrativních pracovníků. Na těchto pozicích mají lidé přístup k internetu nejčastěji omezený. „U pracovníka administrativy se má za to, že jeho práce je čistě úřední a přístup k internetu jej rozptyluje od jeho výkonu. Účetním je zase často znemožňován přístup jen k určitým stránkám, protože potřebují pracovat s některými zdroji, jako jsou ARES či obchodní rejstřík, které jsou přístupné na internetu,“ tlumočí názory zaměstnavatelů Jiří Jakeš.

Zneužívání počítače v práci vás může stát místo

Chodit v pracovní době na Facebook nebo Twitter, aniž byste získané informace přímo potřebovali k práci, se nemusí vyplatit. Podle zákoníku práce musí zaměstnavatel  používání firemního internetu k soukromým účelům vysloveně povolit. Firma má také právo pohyb zaměstnanců na internetu kontrolovat – například pomocí speciálního softwaru. Pokud zaměstnavatel zjistí, že svůj pracovní počítač využíváte spíše k zábavě než práci, může vás i propustit.

Jobs.cz

Kam dál?

Agent Jobs.cz bude prohledávat inzeráty za vás

Další články k tématu

Předstíráte, že jste v práci? Riskujete okamžitý vyhazov

Ráno dorazíte do práce, odškrtnete si příchod a pár desítek minut na to už běžíte vyřizovat soukromé pochůzky nebo nákupy. To, že jste kancelář opustili, však v docházce „zapomenete“ vyznačit. Šéf si proto myslí, že jste pořád v práci a normálně vám běží plat. Falšováním docházky a ulíváním se v pracovní době velmi riskujete. Podle lednového rozhodnutí … číst více

Kašlete na kolegy?

Nejspíš to dobře znáte. Podzimní plískanice, náhlé změny počasí, stres – a viróza je na světě. Bolí vás hlava, máte rýmu a jste unavení. Nejvíc by vám pomohlo na pár dní vypnout, zůstat doma a léčit se. V zaměstnání se to však ne vždy setká s pochopením. Jak se vypořádat s podzimním nachlazením, když se bez vás … číst více

Udělat v práci něco navíc? Ne, říká stále více lidí

Čeští zaměstnanci si zvykli i v pracovní době jistým způsobem soukromničit, zjistil průzkum společnosti Engage Hill. Lidé dnes dělají skoro tři čtvrtiny pracovních aktivit a rozhodnutí s jediným cílem: získat nějaký osobní užitek. Před vypuknutím ekonomické krize v roce 2008 přitom Češi dbali na společné zájmy firmy a kolegů mnohem více. ↑ Ani mě nehne… Zaměstnanci si zvykli … číst více

Už prostě nemůžu! Jak překonat vyhoření v práci

Neustále máte pocit, že nestíháte. Připadá vám, že vaše práce nemá smysl. Špatně spíte a pořád jste podráždění. Možná je to tím, že jste v zaměstnání spálili sami sebe. Pojďme si říct, jak preventivně dobíjet baterky – a kudy ven, když už hoří. » 3 minuty čtení « ↑ Jak se pozná náběh na vyhoření? Nejprve … číst více