Velký atlas kolegů: víte, s kým sdílíte kancelář?

Lidem, kteří už za sebou mají určitou praxi, může připadat, že se v kancelářích potkávají se stále stejnými typy lidí. A mají pravdu. I vy na chodbách pravidelně zdravíte Kapitána, Spojku, Pochybovače nebo Aktivistu. A který z těchto 9 charakterů patří vám?

Najdete je v každém týmu

V desetičlenném týmu budou podle výzkumů dva lidé s přirozenými vůdčími schopnostmi, jeden až dva věční kritici a jeden naprostý samotář. Kdo jsou ti ostatní? Například milovník drbů, který si libuje ve shánění všemožných informací nebo odborník na kompromisy, který urovná každý spor.

1. Kapitán

Když si ostatní nevědí rady, jdou rovnou za Kapitánem. Ten je pro ně přirozenou autoritou. Dokáže řídit ostatní a vždy myslí o jeden tah dopředu. Kapitán může být neformálním vůdcem skupiny, kolem kterého se ostatní bezděky shlukují. Častěji však jde o pověřeného šéfa, který má moc takříkajíc v popisu práce.

2. Spojka

Už jste to slyšeli? Firma se chystá zrušit stravenky. A generální prý pojede na půl roku do Ruska. Spojka se vyžívá ve shánění informací a všemožných drbů, kterými pak zásobuje ostatní. Tato zjištění je někdy lepší brát s rezervou – Spojky milují pozornost, a tak si historky mohou různě přibarvovat.

3. Kreativec

Chodící zásobárna nápadů. Když je potřeba vymyslet novou kampaň, vyřešit zapeklitý problém nebo naplánovat vánoční večírek, Kreativec vždy přijde s originálním řešením. Tito lidé bývají v týmu dost oblíbení. Ale někdy je to s nimi těžké – to v případě, že podlehnou kouzlu vlastní geniality a pocitu, že vědí všechno nejlépe.

4. Pochybovač

Když si Kapitán myslí, že je porada u konce a všem je všechno jasné, zvedne Pochybovač nejprve obočí a potom i ruku. Návrh zkritizuje a vymezí se proti Kapitánovi. Pokud tým není soudržný, může za Pochybovačem stát silná opoziční skupina. Jeho vliv ale není jen záporný. Svými poznámkami dokáže ostatní vytrhnout ze stereotypního myšlení a odkrýt jim jiné úhly pohledu.

5. Aktivista

Je potřeba něco zařídit a shání se dobrovolník? Firemní Aktivista je první, kdo se nadšeně přihlásí. Dobrovolně na sebe bere nejrůznější úkoly a snaží se všem v týmu pomáhat. Proč to dělá? Některý Aktivista skutečně nezištně – jen pro dobrý pocit, že může druhým prospět. Jiný doufá, že díky své ochotě vynikne a zajistí si postup na lepší pozici…

 6. Vtipálek

Patří k nejoblíbenějším členům týmu. Smysl pro humor jej neopouští ani ve vypjatých stresových situacích. V kanceláři nechce jen sedět a civět do monitoru, ale také se bavit. Problém nastává, když je Vtipálek na jiné vlně než zbytek skupiny. Ne všichni ocení prvoplánové kanadské žertíky nebo hlasitý výbuch smíchu každých pět minut.

7. Mírotvůrce

Mistr kompromisu. Když už skupina neví, jak dál a Kapitán s Pochybovačem jsou na nože, Mírotvůrce přijde s návrhem, který je přijatelný pro všechny. Tento typ kolegy patří spíše k nenápadným členům týmu, ke slovu se dostává až ve vypjatých situacích. Umění tohoto kancelářského diplomata však ostatní velmi oceňují.

8. Nestraník

Podporuje společné zájmy skupiny, ale jinak se stará víceméně o sebe. Jeho snahou je zůstat co nejvíce neutrální – netouží patřit do Kapitánovy ani Pochybovačovy party. Drby, které přináší Spojka, jej upřímně nezajímají. Patří ke spolehlivým členům týmu a v práci s ním nejsou výraznější problémy.

9. Samotář

Když se po týdnu vrátí z dovolené, ostatní si pravděpodobně ani nevšimli, že byl pryč. Drží se spíše stranou života skupiny, ale neznamená to, že není jejím členem. I když může mít dobré pracovní výsledky, ostatní o nich obvykle nevědí. A tak si po chodbách občas šuškají: A co že to ten nenápadný pán ve vedlejší kanceláři vlastně dělá?

Jana Machálková

Další články k tématu

12 typů, které potkáte na vánočním večírku

Také máte občas pocit, že na vánoční party se vaši kolegové mění v jiné bytosti? Stačí pár skleniček alkoholu a nenápadná kolegyně si hraje na Helenu Vondráčkovou a z jindy suverénního manažera se stává lítostivý uzlíček neštěstí. Na základě vlastního pozorování jsme pojmenovali typy, se kterými se na „vánoční besídce“ zaručeně setkáte. Poznáváte je? A … číst více

3 x 3 tipy, jak položit stres na lopatky

„Mě ale nezajímá, že jsi na to sám a musel jsi řešit i jiné věci. Ten termín byl včera!“ Ano, je to šéf, kdo na vás křičí, ale váš mozek slyší tygra. Hladina kortizolu jde nahoru a vaše tělo se ocitá ve stavu bojové pohotovosti. Trvalý stres páchá na lidském zdraví obrovské škody – náš … číst více

Záživnější a kratší porady: 3 věci, které k tomu pomohou

Sáhodlouhé porady. Dvě hodiny, možná i víc. V hlavních rolích: powerpoint, nekonečná diskuze a kolegové v polospánku. Přitom stačí pár změn, trochu otočit myšlení a na porady se můžete dokonce… těšit. Víme, jaké tři triky vám k tomu pomohou. » 2 minuty čtení « ↑ Budíček! Porady vůbec nemusí být uspávací. 1. Tužka a velký papír: vizuální … číst více

Kamery a čipy v práci. Jak moc nás mohou sledovat?

Může šéf pomocí GPS sledovat, kudy se pohybujete služebním autem? A má firma právo instalovat do kanceláře kamery, aniž by vám o tom dopředu řekla? Projděte si s námi tři časté situace, které mohou v praxi nastat a udělejte si jasno ve svých právech. 1. Sledování firemního počítače V pracovní době se občas kouknete na … číst více