12 typů, které potkáte na vánočním večírku

Také máte občas pocit, že na vánoční party se vaši kolegové mění v jiné bytosti? Stačí pár skleniček alkoholu a nenápadná kolegyně si hraje na Helenu Vondráčkovou a z jindy suverénního manažera se stává lítostivý uzlíček neštěstí. Na základě vlastního pozorování jsme pojmenovali typy, se kterými se na „vánoční besídce“ zaručeně setkáte. Poznáváte je? A kterým z nich jste vy?

shutterstock_147489326

1. Zpěvačka roku

Televizní pěvecké soutěže vzbuzují v některých lidech dojem, že „takhle zpívat přece umím i já“. A kde jinde mají lepší příležitost chopit se mikrofonu, než na vánočním karaoke? Možná budete mít štěstí a skutečně odhalíte firemní superstar. Mnohem pravděpodobněji ale narazíte na kolegy, kteří dobře vědí, proč se před zpěvem posilňují pár skleničkami a na pódium lezou až po půlnoci.

2. Hyena chechtavá

Každá další sklenička jakoby zvyšovala hlas kolegyně o jednu oktávu a pár decibelů. Kromě výrazného pisklavého smíchu se vyznačuje slovy „jéééje“, „ale neeee“, „to si děláš srandu, neee?“ a „no, nekeceeej“. Vyšší hlasitost hudby vás od jejího projevu neochrání, jen vyšponuje hlas kolegyně do ještě závratnějších výšin.

3. Pan Neviditelný

„On tam byl taky?“ To budou asi vaše první slova o Panu Neviditelném, až budete zpětně rozebírat, kdo co na večírku vyváděl. Je jedno, jestli má vaše firma padesát nebo pět tisíc zaměstnanců. Nenápadného kolegu, který tráví vánoční večírek v tmavém koutě, najdete všude. Pokud jej tedy budete hledat…

4. Hvězda tanečního parketu

Zpřízněná duše Zpěvačky roku. Někdy se obě nadání skrývají v tom samém člověku. Kdejaká hvězda pořadu StarDance by bledla závistí, kdyby mohla vašeho kolegu nebo kolegyni vidět v akci. Do chvíle, než si sami chcete zatančit, přijdou vám jejich taneční kreace zábavné. V okamžiku, kdy se dotyčný nebo dotyčná dožadují stále stejné písničky a rozhazují rukama tak, že vám vylijí červené víno na šaty, už vám tak vtipní nepřijdou.

5. Pětiminuťák

Nechce být za exota, který se vyhýbá tmelícím firemním akcím. Na večírek proto přijde, bere jej ale spíš jako zdvořilostní návštěvu. Zdrží se na úvodní proslov, dobře se nají, pozdraví se s nejbližšími kolegy a pak se po anglicku vypaří.

6. Matka Tereza

Nemáte zdání, jak jste se ocitli ve své posteli? Možná ovládáte magii a přenesli jste se teleportem. Spíš vám ale (už zase) pomohla kolegyně. Podala vám židličku, když jste se káceli, lila do vás litry vody, aby ranní probuzení bylo alespoň o kapku snesitelnější a nakonec vás odvezla k vám domů. Během roku vám může její přehnaná péče a starostlivost lézt na nervy. Po vánočním večírku byste ji nejraději na rukou nosili.

7. Sluníčkový kamarád

Na nic jiného se ve firmě netěší tak, jako na vánoční večírek. To se totiž všichni  sejdou – jako jedna rodina – mají se rádi a usmívají se na sebe. A o to přece jde, ne? Nejradši by na večírku oběhal úplně všechny „lidičky“. Máte to jinak? Sluníčkový kamarád vás nejen nepochopí, ale v horším případě se bude snažit váš „nepřátelský postoj“ změnit.

8. Snob

Obyčejná restaurace? To jiné firmy berou svoje lidi na parník. Čokoládová fontána? Tím mě tedy neoslníte. Pokud máte ve svém okolí kolegu, který jednohubkám říká zásadně kanapky a nedává si palačinku, ale crêpe, na vánočním večírku (pardon, party) se jinak chovat nebude. Kuchařské show mění v labužníky i lidi, kteří se ještě nedávno olizovali nad špagetami s kečupem. Pokud máte pocit, že počet „food kritiků“ na večírcích rok od roku stoupá, daleko od pravdy asi nebudete.

shutterstock_113660848

↑ Kristovy rány, co je to za patok? Snobovi se nikdy nic nelíbí.

9. Mlsný jazýček

Jé, když já nejím maso. Hm, mouku nesmím. A není v tom mléko? Mořské plody? Fuj, to nejím. Příliš mastné, příliš sladké. Mějte na večírku hodně syrové zeleniny a každý druh servírujte zvlášť. Jen tak si můžete být jistí, že se nají i váš náročný kolega. Někteří lidé skutečně trpí nějakou potravinovou alergií. Nejvíce komentářů však zpravidla schytají organizátoři večírku od těch, kdo si svou dietu vybrali sami.

10. Hromádka neštěstí

Kolegové, kteří se na večírcích mění v zábavné postavičky, jsou ještě požehnáním. Horší je to s těmi, ze kterých se stávají lítostivé uzlíčky smutku. V tu chvíli s nimi nikdo nechce přijít do kontaktu a vy se jen modlíte, aby se jich ujala Matka Tereza dříve, než zbystří vás. Nebo vás snad baví snášet stesky na kolegy, vedení a vztahy v rodině?

11. Ledový lidumil

„Dnes vám prý mám připomenout, že si vážím vaší práce a moc pro firmu znamenáte. Tak vám to teda říkám. Doufám, že vám taková pochvala bude na rok stačit.“ Asi takový pocit můžete mít z proslovu některých nadřízených. Celý rok vás sice sami od sebe neocení, na vánočním večírku před ostatními kolegy a zejména dalšími členy vedení, se jim to ale hodí. Slova jsou to sice hezká, sami však víte, že ne zcela upřímná.

12. Zavírák

Ještě mírně nevyspalí míříte po večírku do práce. A ejhle, koho nepotkáte. Kolega se zmačkanou košilí i tváří také právě dorazil. Jen na rozdíl od vás zamířil do práce přímo ze zakouřeného nonstopu, kde „slavnostně“ zakončil firemní vánoční večírek. Nutno uznat, že své motto „já chci žít nonstop“ dodržuje dokonale. Na druhou stranu, někdo na sebe přece tu nevděčnou úlohu zavírače večírků vzít musí, nebo ne?

Lenka Mydlová

Další články k tématu

Většina firem blokuje Facebook, Twitter a bulvár

Tři z pěti firem svým zaměstnancům omezují přístup k internetu, zjistil nedávný průzkum společnosti Outsourcing Solution. Šéfům nejvíce vadí pornografické stránky, dále Facebook, Twitter a bulvární servery. Některé firmy blokují přístup k síti jen vybraným profesím – například účetním nebo sekretářkám. Erotika, Facebook a bulvár ne Volný přístup k internetu v pracovní době není vůbec samozřejmý. Podle průzkumu společnosti Outsourcing … číst více

Jste řešitel, příjemce nebo uhýbač?

Konflikt je potřebný a přirozený. Jen je potřeba umět s ním zacházet, aby neškodil, ale spíš pomohl. Už slyším reakce čtenářů: A to jde? Existuje snad nějaká “správná cesta”, návod, jak se v konfliktní situaci zachovat? Návod není, vítězí rozmanitost. V drtivé většině konfliktů neexistuje ta jediná spásná cesta. Možností je nespočet a je na … číst více

Fotogalerie: firmy s netradičními kancelářemi

Minule jsme vás zavedli do 11 firem, které se probojovaly do užšího výběru nové soutěže CBRE Zasedačka roku. Tato soutěž si všímá originálně zařízených kanceláří a zasedaček v tuzemských firmách. Dnes vám ukážeme, jak to vypadá ve zbývajících 12 společnostech, které se dostaly na soutěžní shortlist. A kdo vyhraje? To porota oznámí v únoru. » Tři … číst více

Právní rada: jsem záskok za mateřskou, ale chci zůstat

Nastoupil jsem jako záskok za rodičovskou dovolenou. Původní zaměstnankyně se po dvou letech vrací do práce. Zaměstnavatel je ale se mnou spokojený více než s ní a já chci na pracovním místě také zůstat. Je nějaký způsob, jak mě ponechat na současném místě? » 2 minuty čtení « ↑ Jako zástup jste se osvědčili a chcete … číst více