Synovi nešla škola, matka založila doučovací firmu

Jaroslava Peroutková z Chotěboře po kariéře novinářky a třech vychovaných dětech zúročila své zkušenosti s nejmladším synem. Otevřela si doučovací studio pro děti s poruchami učení. „Zjistila jsem, že změnou přístupu a speciálním doučováním je možné školní prospěch hodně vylepšit a dítěti i zvednout sebevědomí,“ říká zakladatelka firmy Doučko se Slávkou. Se svým nápadem loni uspěla v regionálním kole Rozjezdů na Vysočině.

↑ Jaroslava Peroutková s jedním ze svých žáčků.

Vždy chtěla pracovat s dětmi

Slávka naposledy působila jako redaktorka regionálního týdeníku, vždy ale chtěla pracovat s dětmi. „Vedla jsem zájmové kroužky, dětský divadelní soubor, hrála loutkové divadlo,“ vyjmenovává.  Nakonec se k dětem dostala, a to díky osobní zkušenosti. „Nejmladšímu synovi je 16 let. Před šesti lety jsme pro něj hledali pomoc kvůli neustálým problémům ve škole. Ne kvůli prospěchu, ale kvůli nepozornosti a nevhodnému chování. Ačkoli jsou učitelé ve školách jistě dobře vyškoleni ke správnému přístupu k takovým dětem, není v jejich silách, aby se každému individuálně věnovali,“ říká Slávka Peroutková.

Jak zvýšit školákům sebevědomí

Jaroslava se tedy začala o různé specifické poruchy učení u dětí zajímat. „Zjistila jsem, že změnou přístupu a speciálním doučováním je možné školní prospěch hodně vylepšit a dítěti i zvednout sebevědomí a zvýšit chuť do práce,“ vypráví. Práce s dětmi ji vždycky zajímala a bavila, a tak si teď plní svůj sen. „Jsem ráda, když se mi podaří s dětmi navázat přátelský vztah a vidím, že pro ně doučování není jen další povinností, ale že za mnou chodí rády. A pokud jsou vidět i výsledky v podobě lepších známek, je to velká radost,“ říká podnikatelka.

Má radost z každého úspěchu

První žáci začali do učebny Doučka docházet 1. srpna 2011. Ve školním roce 2012/13 měla Jaroslava 17 klientů ve věku 7 až15 let. „Z toho 11 dětí docházelo do mojí učebny v Chotěboři a 6 dětí se pravidelně připojovalo do mojí virtuální učebny,“ popisuje Jaroslava. Všechny děti mají diagnostikovánu některou z poruch učení. „Právě končí školní rok, ale některé děti mají zájem i o doučování o prázdninách, kdy nemusíme řešit domácí úkoly a písemky a můžeme se více zaměřit na to, čemu při vyučování neporozuměly,“ popisuje Jaroslava plány své firmy na léto.

Dělám něco, co má smysl

Podnikat se má kvůli zisku, Slávka ale přiznává, že by se doučováním neuživila. „Bez manželova příjmu by se moje rodina neobešla. Svým podnikáním pokryji všechny náklady s tím spojené a zbude na skromné kapesné. Doučko mi ale dává pocit, že dělám něco, co má smysl,“ říká.

Angažuje se i jinde

Slávce nikdy nestačila jedna práce, vždycky se angažovala na několika frontách. Teď má kromě svého Doučka i zaměstnání. „Do letošního května jsem jako dobrovolnice spolupracovala s azylovým domem pro matky s dětmi. Jsem totiž místopředsedkyní občanského sdružení Spektrum Vysočina, které tento azylový dům provozuje.“ Ze spolupráce se ale nyní stalo zaměstnání na plný úvazek a od 1. června je Slávka v azylovém domě ředitelkou. „Doučko je tedy mojí vedlejší pracovní činností. Při dobré organizaci je možné stihnout obojí.“

Jedna práce nestačí

A pak je tu ještě jedna, trochu nezvyklá zábava. „Vyrábím realistické panenky zvané rebornky. Začalo to třemi miminky podle podoby mých dětí. Pak došlo na panenky pro mé známé a nyní si už o panenky píší ženy z různých koutů republiky a dokonce i ze zahraničí. Na tuto pečlivou výtvarnou práci se musím dokonale soustředit a pomáhá mi to utřídit si myšlenky a vyčistit si hlavu,“ shrnuje Slávka Peroutková.

Markéta Kaclová

Rozjezdy 2013: Přihlaste se na některý z bezplatných seminářů pro začínající podnikatele! Odborníci z praxe vám poradí, jak nastartovat vlastní byznys a na co si dát pozor.

Další články k tématu

Bývalá vojačka jezdí s vlastní sanitkou

Romana Tvarůžková z Ostravy dříve jezdila se záchrankou a má za sebou i vojenskou službu. Ve 22 letech se rozhodla, že bude rozvážet k lékařům a na vyšetření nemocné, kteří by jinak neměli na sanitku nárok. Se svým nápadem vyhrála loňský ročník soutěže Rozjezdy 2012 pro začínající podnikatele. Její firma se jmenuje Novodobá sanitka. ↑ Romana Tvarůžková, … číst více

Mateřství není brzda, říká mladá podnikatelka

Eva Vašková Čejková začala podnikat ve dvaceti. Dnes je jí o deset let víc, vede úspěšnu firmu zabývající se reklamní činností a PR, napsala knihu pro začínající podnikatele, porodila syna a ještě na mateřské přišla s projektem, který mimo jiné podporuje ženy ve startu vlastního byznysu. Jestli Eva něco nemá ráda, pak stagnaci. Proto přišel … číst více

Podnikání mi dalo svobodu a vzalo klidné spaní

Zuzana Vičanová před časem ztratila práci. Když se oklepala, začala podnikat. Najala špičkové kuchaře a založila ve Zlíně Kulinářské centrum CHEF – školu vaření. Začátky rozhodně nebyly růžové. „Dost nás potrápil soud se zápisem do obchodního rejstříku a pak úřady, které na nás nemají škatulku,“ říká Zuzana Vičanová. Loni se svým nápadem uspěla v soutěži pro … číst více

Největší mýtus? Že podnikatel musí riskovat

Původně měla namířeno do nemocnice, ale práce s nemocnými ji psychicky vyčerpávala. Dnes má třiatřicetiletá Barbora Rektorová cateringovou firmu s luxusním sushi, které vám připraví přímo před očima na firemním večírku nebo doma v kuchyni. A o podnikání mluví příjemně realisticky. Však si to přečtěte sami. ↑ Barbora Rektorová, zakladatelka firmy Sushiqueeen, se svým kolegou … číst více