Studujte jazyky online. Stačí 20 minut denně a uvidíte pokrok

Přihlásíte se do jazykového kurzu. Prvních pár lekcí se nadšeně zapojujete a píšete úkoly. Ale pak váš zápal postupně uvadá a uvadá… Studovat angličtinu, němčinu a další jazyky můžete i přes počítač. Propracované online kurzy vás připraví i na mezinárodní zkoušky. „Vycházíme z univerzitních korpusů Cambridge a Oxford. Vedeme studenty krok za krokem, stejně jako lektor v docházkovém kurzu, ale zároveň jim dáváme svobodu studovat z pohodlí domova,“ říká Tomáš Morávek, zakladatel projektu Online jazyky.

6

↑ Tomáš Morávek, zakladatel projektuOnline Jazyky.

Jobs.cz: Co vás přivedlo k myšlence učit jazyky na dálku?

Původně jsme byli jednou z nejlepších jazykových škol v ČR, první české zkouškové centrum Cambridge ESOL, držitelé Evropské jazykové ceny LABEL. E-learningu jsme se věnovali od roku 2006. Zjistili jsme, že tento způsob výuky dokáže vést studenty, kteří třeba i měsíc chybí. Učili jsme každého, od nevidomých po europoslance a i přes veškeré úsilí jsme viděli, jak studenti v září nadšeně začínají a před Vánoci se již nestíhají studiu věnovat. Neustále tak bloudí v čarokruhu začínání, studování a zapomínání. Zároveň jsme vnímali jasný globální trend: e-learning je každým rokem nejvíce upřednostňovaným způsobem studia. Čekala nás tedy velká výzva – vybudovat a spustit opravdové jazykové řešení pro každého Čecha. Po sedmi letech se nám to podařilo.

Jobs.cz: Jaký zájem Češi o online jazyky jeví?

Máme prvních 2 700 aktivních studentů, 50 tisíc zájemců odebírá náš newsletter. Máme první významné firemní zakázky. Samozřejmě jsme na začátku, ale máme mnoho pozitivních referencí. Den ode dne jsme kvalitnější a přínosnější každému, kdo se s námi spojí.

Jobs.cz: Jak se vám daří překonat nedůvěru, že jen e-learning pro studium jazyků nestačí?

U Čechů se stále více ukazuje, že e-learning je pro ně to pravé řešení. Vše mají časově flexibilní, na míru svým potřebám a navíc se u studia mohou bavit a smát. Je to zcela nový pohled, který se ukazuje jako správný.

Jobs.cz: V čem je vaše jazyková výuka zásadně jiná než docházkový kurz?

Naše jazyková výuka je svobodná, časově nezávislá a dokáže lidi bavit. Na rozdíl od docházkového kurzu studenty časově nesvazujeme a vyhnou se mnoha nepříjemným pocitům.

Ukázka: Online lekce angličtiny (začátečníci)

Jobs.cz: V čem se naopak shoduje?

Především v kvalitě a propracované metodice. Vycházíme z univerzitních korpusů Cambridge a Oxford. Vedeme studenty krok za krokem k úspěchu, stejně jako lektor v docházkovém kurzu, ale zároveň jim dáváme svobodu studovat z pohodlí domova.

Jobs.cz: Co když mi něco není jasné a potřebuju probíranou látku více vysvětlit?

Výhodou našeho výukového systému je neomezená možnost tréninku a opakování. Zde opravdu může lidský aspekt chybět. Proto již brzy spustíme doplňkové online lekce s našimi lektory.

Jobs.cz: Jak lekce jazyka ve vašem podání probíhá?

Naše výuka je organizována do týdnů a měsíců (kapitol). Každý týden se naučíte asi 25 až 30 multimediálních obsahů. Základem jsou výklady, ale většina výuky je zaměřena na poslech a interaktivní cvičení. Naším cílem je, aby studenty výuka bavila a proto máme desítky interaktivních a zábavných cvičení. Studenti zhruba za rok projdou 1300 multimediálních výukových obsahů a zvýší si svojí kvalifikaci podle rámce EU o jednu úroveň.

Ukázka: Online lekce angličtiny (začátečníci)

Jobs.cz: Dá se prostřednictvím vašeho kurzu připravit na mezinárodní zkoušky?

Ano, jsme zakladatelé prvního českého centra Cambridge ESOL. Všechna cvičení jsou koncipována tak, aby pomohla lépe rozumět mezinárodnímu formátu jazykových zkoušek. Závěrečný měsíc online studia je pak nácvikem jazykové zkoušky nanečisto. Cíl je tedy jasný – pomoci lidem získat lepší pracovní uplatnění a mezinárodní kvalifikaci.

Jobs.cz: Je nějaká nejzazší doba, do kdy musím kurz absolvovat? Nebo je na mně, zda jej projdu za dva měsíce nebo za rok?

Studentům doporučujeme aktivní studium 20 minut denně, včetně víkendového opakování slovíček. Na rozdíl od klasických docházkových kurzů studentům kurz nepropadne a mohou se k němu vrátit kdykoliv budou potřebovat. Je ale vhodné následovat doporučenou časovou osu. Případně jít rychleji či pomaleji dle svého tempa. Studenti často na začátku ženou kupředu, ale nejdůležitější je trpělivost a opatrnost.

Lenka Kováříková

Další články k tématu

Jak si vybrat jazykovou školu

Jak si vybrat jazykovou školu, když se cenově až tak neliší? „Chcete-li mít jistotu, že kurz bude opravdu odpovídat vašim představám, vyžádejte si ukázkovou hodinu a zajděte se do školy podívat osobně,“ radí Michal Spěváček z jazykové školy Spěváček. Doporučuje také, abyste si kurz nevybírali pouze podle ceny, ale věnovali pozornost také kvalitě lektora, počtu … číst více

Letní kurzy jazyků: podle čeho vybírat?

Intenzivní jazykové kurzy jsou oblíbeným způsobem, jak si užít léto v cizině a zároveň udělat něco pro svůj osobní rozvoj. Jak se v široké nabídce kurzů vyznat a vybrat si ten nejvhodnější kurz? „Zájemce by si měl na prvním místě zjistit reference, protože webové stránky vypadají mnohdy lákavě, ale realita se může lišit,” říká v rozhovoru … číst více

V létě osvěžujte i jazykové znalosti. Vyplatí se to

Pokud jste si přes rok chtěli vylepšit znalost cizího jazyka, ale prostě jste neměli čas, pak o prázdninách už není na co se vymlouvat. Mnoho jazykových škol pořádá letní kurzy jazyků. Jak ale vybrat ten správný? ↑ Využijte prázdniny k tomu, abyste se rozmluvili v cizím jazyce. Který to bude? Co od kurzu očekáváte? Člověk … číst více

Školní angličtina nestačí: 5 tipů, jak si ji zlepšit

Ne na všech vysokých školách patří výuka jazyků mezi povinné předměty, a když už ano, jedná se mnohdy jen o jeden až dva semestry. Přinášíme vám pár tipů, jak lze studium cizího jazyka dohnat. » 3 minuty čtení « ↑ Školní angličtina vám později v práci stačit nebude. Máme tipy, jak si ji zlepšit. 1. … číst více