Letní kurzy jazyků: podle čeho vybírat?

Intenzivní jazykové kurzy jsou oblíbeným způsobem, jak si užít léto v cizině a zároveň udělat něco pro svůj osobní rozvoj. Jak se v široké nabídce kurzů vyznat a vybrat si ten nejvhodnější kurz? „Zájemce by si měl na prvním místě zjistit reference, protože webové stránky vypadají mnohdy lákavě, ale realita se může lišit,” říká v rozhovoru pro portál Jobs.cz Tomáš Vokáč, Director of Studies z Caledonian School a Tutoru, největší jazykové školy v ČR. 

Jobs.cz: O jaké jazyky mají Češi největší zájem?

Stále je to hlavně angličtina a němčina. Poslední dobou je ale na vzestupu ruština, což souvisí s pronikáním českých firem do Ruska. Z exotičtějších jazyků se objevuje čínština – opět to částečně souvisí s novými obchodními možnostmi. A potom klasicky francouzština a španělština.

TIP: Přihlaste se na letní dvoutýdenní kurz angličtiny

Jobs.cz: Podle čeho si mám letní jazykový kurz vybrat? Co by mě mělo zajímat?

Na prvním místě reference. Webové stránky mnohých škol i agentur totiž vypadají téměř všechny profesionálně a lákají klienta na různé neodolatelné nabídky. Dále by se měl zajímat o historii školy – jak dlouho je na trhu, zda má certifikaci asociací jazykových škol, jaký má lektorský tým a jak je tento tým kvalifikovaný, jak je zajištěna kvalita výuky – tedy zda má škola nějaké metodické oddělení, které kontroluje kvalitu a stará se o vzdělávání lektorů. Podobné je to pak se samotným kurzem. Klient by si měl zjistit, jaké má kurz osnovy, jaké jsou cíle kurzu, tedy dozvědět se rovnou z webových stránek či od klientského centra, co bude umět po skončení kurzu. Měl by vědět, s jakým typem výukových materiálů se bude pracovat a zda je bude mít k dispozici, jaká bude struktura kurzu, jací lektoři ho budou učit apod. U zahraničních kurzů doporučuji vyžádat si důsledně informaci, kdo bude mým lektorem. Myslím si totiž, že většina klientů vyjíždí na zahraniční jazykový kurz s cílem mít možnost komunikovat s rodilým mluvčím a nikoli s lektorem, pro nějž není angličtina mateřským jazykem.

Jobs.cz: I Caledonian School a Tutor pořádají letní jazykové kurzy v zahraničí. Do jakých zemí se studenti mohou podívat?

Kamkoliv. Zní to možná trochu nadneseně, ale protože již máme dobře zaběhnutý proces vyhledávání a kontroly partnerských institucí, jsme schopni v poměrně krátké době vyřídit jakoukoli lokalitu. Navíc většinou spolupracujeme se školami a institucemi, které mají širší síť škol ve více zemích a můžeme si tak být jisti stejnou kvalitou i přístupem. Abych byl ale konkrétnější, nejčastěji vysíláme naše klienty do Velké Británie, na Maltu, do USA a Austrálie, dále pak do Německa nebo Španělska.

Jobs.cz: Letní kurzy zpravidla trvají dva až tři týdny a hlásí se na ně i lidé, kteří přes rok nemají šanci nebo chuť se učit. Co se dá za tu dobu naučit?

Záleží na intenzitě kurzu. Myslím si, že nelze úplně mluvit o tom, že by se někdo během letního kurzu posunul o jazykovou úroveň dál. Když jste mírně pokročilí, není reálné, abyste se posunuli během jednoho kurzu na středně pokročilé. Spíše získáte větší jistotu v samostatném ústním projevu a zafixujete si gramatiku, slovní zásobu, fráze či idiomy, které jste se naučili během roku. Letní intenzivní kurzy v zahraničí či doma slouží spíše k rozmluvení se či udržení si stávající jazykové úrovně.

TIP: Vyberte si z více než 700 (nejen jazykových) kurzů

Jobs.cz: Co ještě doporučujete klientům, kteří si vybírají kurz v zahraničí?

Klient by si měl vždy zjistit, jaká je vstupní jazyková úroveň kurzu nebo jak škola rozřazuje studenty. Zejména u kurzů v zahraničí je to podstatné, aby student následně nebyl zklamaný, že přijede do Londýna a bude čtrnáct dní či měsíc se studenty, kteří jsou o dvě úrovně níž. Takový kurz pro něj nemá v podstatě žádný smysl a jsou to vyhozené peníze, čas i energie.

Jobs.cz: Když vycházíme z předpokladu, že na kurzech obvykle učí rodilí mluvčí, doporučil byste jej i úplným začátečníkům, kteří ještě nemají s jazykem žádné zkušenosti?

Osobně bych jej doporučil. Na druhou stranu musíme brát v potaz dva faktory. Individuální dispozici k učení se cizímu jazyku společně s českou mentalitou a českým způsobem výuky a výukovou tradicí. Mnoho českých studentů není zvyklých na to, aby byli vystaveni cizímu jazyku hned od počátku, aby ihned vstupovali do komunikace. Český student chce nejprve znát důkladně gramatiku, umět slovíčka, vědět přesné překlady, cítit se pohodlně ve svých znalostech a pak se teprve odhodlá k opatrné komunikaci. V Caledonian School a Tutoru například razíme velmi komunikativní přístup k výuce a podle pozitivních reakcí našich klientů víme, že se to vyplácí. Jednoduše, aby někdo vyrazil na letní jazykový kurz do zahraničí na úrovni začátečník (A1), musí na to musí být nátura, nebát se komunikovat a mít talent na jazyky. Člověk musí být připraven na to, že ze začátku nerozumí a první týden v tom trochu plave.  Doporučoval bych vyjet se znalostí alespoň mírně pokročilý, tedy A2 podle SERR (společného evropského referenčního rámce – pozn. red.).

Jobs.cz: Intenzivní jazykové kurzy probíhají i v Česku. Jaký zásadní rozdíl mám očekávat – kromě toho, že v zahraničí jsem jazyku vystavena 24 hodin denně, ale u nás jen třeba čtyři hodiny za den? Mám očekávat jiné výsledky?

Nemusí to být podmínkou. Třeba naše společnost pořádá letní jazykové kurzy, kde vyučují rodilí mluvčí. To znamená, že dopad ve výuce je stejný jako v zahraničí.  Jediná výhoda kurzu v zahraničí je ta, že je klient nucen v cizím jazyce komunikovat i po skončení kurzu.


Tomáš Vokáč

V oblasti jazykového vzdělávání a vzdělávání dospělých se pohybuje více jak 14 let. V současné době vede mezinárodní tým 600 lektorů, metodiků a trenérů v jazykových školách Caledonian School, Tutor a Gulliver. Příležitostně přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.


Lenka Mydlová

Kam dál

Vyberte si prázdninový kurz jazyků

Další články k tématu

Studium v Dánsku má praktický nádech

Bakalářské studium a práce na plný úvazek v České republice, dobrovolnictví ve Španělsku, tříměsíční cestování po jihovýchodní Asii a teď navazující magisterské studium oboru Strategic Entrepreneurship na University of Southern Denmark. Tak vypadá studijní a pracovní cesta Markéty Szelongové (25 let), se kterou jsme si právě o jejím současném studiu v Dánsku povídali. Jak bys popsala svou … číst více

V létě osvěžujte i jazykové znalosti. Vyplatí se to

Pokud jste si přes rok chtěli vylepšit znalost cizího jazyka, ale prostě jste neměli čas, pak o prázdninách už není na co se vymlouvat. Mnoho jazykových škol pořádá letní kurzy jazyků. Jak ale vybrat ten správný? ↑ Využijte prázdniny k tomu, abyste se rozmluvili v cizím jazyce. Který to bude? Co od kurzu očekáváte? Člověk … číst více

Inspirace: 4 příběhy lidí, kteří studovali v cizině

Někdo si myslí, že studium v zahraničí je příliš drahé, jiný to považuje za zbytečnost a další se zas bojí požadavků na výbornou znalost cizího jazyka cílové země. Tyto a další mýty se však dají snadno vyvrátit, vybíráte-li správně. Přečtěte si, co o svém zahraničním studiu říkají ti, kdo jej mají úspěšně za sebou. » 3 … číst více

Školní angličtina nestačí: 5 tipů, jak si ji zlepšit

Ne na všech vysokých školách patří výuka jazyků mezi povinné předměty, a když už ano, jedná se mnohdy jen o jeden až dva semestry. Přinášíme vám pár tipů, jak lze studium cizího jazyka dohnat. » 3 minuty čtení « ↑ Školní angličtina vám později v práci stačit nebude. Máme tipy, jak si ji zlepšit. 1. … číst více