Kreslením v práci zlepšíte nejen nudné porady

Pokud něco vyprávíte a současně to i nakreslíte, vaši posluchači si zapamatují o 60 procent více informací. Umět rychle načtrtnout schéma, proces nebo rovnou celý příběh se může ve firemním prostředí hodit. Díky obrázkům vaši kolegové lépe pochopí, co jim chcete sdělit. Navíc vám budou věnovat větší pozornost, než když jim budete předčítat text z přehlcených snímků firemní prezentace.

Čmárání” v práci

Redaktorka Jobs.cz Lenka Kováříková se nedávno zúčastnila workshopu s názvem Doodling. Anglický název by se dal do češtiny přeložit jako kreslení nebo čmárání. Přibližně 30 lidí různých profesí se sešlo, aby během tří hodin pronikli do základů vizualizace a dovedli si lépe představit, jak ji využít v práci. O své dojmy z „čmárání“ se s vámi Lenka podělí v následující reportáži.

Jak nakreslit poradu

Začali jsme zostra. Měli jsme se představit formou obrázku. Naštěstí jsem záhy zjistila, že zachytit sama sebe v roli pisatelky, čtenářky, milovnice jídla a cestování, přítelkyně a zaměstnankyně není zase tak těžké. Po úvodu jsme se vrhli do práce v malých skupinách. Měli jsme vybrat slova, která používáme v práci a graficky je znázornit. Vzhledem k prostředí, ve kterém se pohybuji, mi asociace na slova mítink nebo školení naskočily téměř automaticky. Životní prostředí nebo záplavy sice do mého pracovního slovníku běžně nepatří, ale ani u nich jsem s načrtnutím neměla velký problém. Ale dobrovolnictví nebo antropologie? To už byl oříšek.

Srozumitelná symbolika

Následně jsme své kresby porovnali. Bylo zajímavé a povzbuzující zjistit, že mnohá slova jsme vyjádřili shodnou symbolikou. Například zmíněná porada v nás vyvolala asociaci v podobě lidí sedících kolem stolu. Pokud nás napadlo totéž a navíc jsou naše obrázky srozumitelné dalším pěti lidem, pravděpodobně je pochopí i kolegové v práci. Přestože je mi vlastní zaměření na detail, při konkrétních zadáních jsem spíše jen načrtávala hrubé obrysy. Moje postavy tak neměly žádné vlasy, výrazy v tváři, nebo dokonce barevné oblečení. To ostatní účastníci si dali na obrázcích záležet více. Jejich obrázky překypovaly barvami a detaily. Při představě, že vizualizaci budu používat hlavně na poradách a schůzkách, ale stejně raději zůstanu u svého schématického stylu.

Storyboard nejen pro reklamní agentury

Když už jsme se rozehřáli a zjistili, že naše náčrty asi nevyhrají výtvarnou soutěž, ale k  podtržení myšlenky bohatě stačí, vrhli jsme se na společný storyboard. Dostali jsme za úkol vymyslet příběh a pomocí několika obrázků, v podstatě malého komixu, jej popsat. Storyboard, zkrácený příběh v obrázcích, jsem dosud znala jen z reklamních agentur. Ukazují na nich klientovi příběh reklamy, která poběží v televizi. Nenapadlo mě, že pomocí storyboardu můžu popsat také potřebu zákazníka nebo třeba jak bude vypadat firemní teambuilding.

Popis projektu jako komix

My si pro své cvičení vybrali „příběh ze života” – uprostřed noci přijíždí do zapadlé vesnice dávný známý a hostitelka mu nemá co nabídnout, protože její lednice skrývá poslední plechovku piva a obchody jsou v noci zavřené. Svízelná situace ji přivede k myšlence, že si otevře večerku, což nakonec učiní a stane se z ní úspěšná místní živnostnice. Hlavně jsme si ale uvědomili, že popsat složitý projekt laikovi není zas tak těžké, když v něm vidí konkrétní lidský příběh. A že rychle načrtnuté obrázky jsou pro prvotní pochopení srozumitelnější, než složitě napsaná projektová dokumentace.

Rozhovor: Nejde o malířský talent, ale o jednoduché vyjádření myšlenky

Odpovídá Petronela Eviaková ze společnosti Good Morning Creativity, pod jejíž taktovkou se workshop o doodlingu uskutečnil.

Jobs.cz: K čemu bude lidem dobré, když svou myšlenku podtrhnou obrázkem?

Vizualizace je jednoduše komunikace pomocí obrázků a kreseb. Jejím hlavním přínosem je zvýšení soustředění a představivosti, protože se aktivuje pravá strana mozku. Díky vizualizaci si lidé zapamatují až o 60 procent více ze sdělených informací. Také mohou rychleji pochopit složitý koncept, rozpoznat jádro problému a tím i rychleji najít řešení. Nejlepší je využívat kombinaci slov a obrázků, které se vzájemně doplňují.

Jobs.cz: Co bys vzkázala těm, kteří si myslí, že neumí kreslit, a proto raději zůstanou u osvědčeného textu v odrážkách?

Ať vyzkoušejí doodling (zachycení myšlenky pomocí jednoduchých náčrtů – pozn. red.). Při něm nejde o umělecký talent, ale o jednoduché kreslení pomocí čar, kruhů, různých tvarů a forem. Vypadá to jako kresba pětiletého dítěte použitá v byznysové komunikaci. Podle mých zkušeností, čím je kresba jednodušší, tím lépe. Někdy ty „nejošklivější“ obrázky mají největší úspěch, protože se lidé pobaví. Obrázek a s ním spojená myšlenka jim pak zůstane hluboko v paměti.

Jobs.cz: Co bys doporučila nováčkům, kteří se nemohou dočkat, až si začnou v práci kreslit?

S doodlingem a kreativitou je to jako s vařením. Když chcete vařit, potřebujete vařečku a hrnec. Když chcete kreslit, kupte si sešit bez linek a barevné fixy nebo pera. Na nejbližším mítingu začněte kreslit vaše poznámky a uvidíte reakci ostatních. Na moje doodlování jsem měla jen pozitivní ohlasy, a to mě motivovalo kreslit častěji a dál rozvíjet tuto kreativní zručnost.

Lenka Kováříková

Kam dál?

Kurzy a školení pro váš rozvoj

Další články k tématu

Když se holky učí programovat

Mnoho žen má z IT respekt. Programování? Ne ne, to rozhodně není pro mě, kroutí hlavou. Právě pro ně je tu projekt RailsGirls – víkendové programátorské školení určené i začátečnicím. Holky si vyzkouší základy programování a zjistí, že to zase takový strašák není. Nechodí jen programátorky RailsGirls je projekt z Finska, který se rozšířil do mnoha států. Češky … číst více

Co musí umět výborný obchodní zástupce

Slovo „ne“ k práci obchodního zástupce patří, říká školitelka a koučka obchodních reprezentantů Ivana Sáčková . Jaké chyby by se měli začátečníci vyvarovat? „Nesmí z nich být cítit, že chtějí za každou cenu prodat. Zákazník to vycítí a stáhne se,” radí Ivana Sáčková  v rozhovoru pro portál Jobs.cz. Obchodní zástupce je jednou z nejčastěji nabízených pracovních pozic. Lidé s … číst více

5 inspirativních knih, které přečtete za odpoledne

Cítíte se někdy v roli manažera jako Alenka v říši divů? 100 zlatých pravidel jak být nejlepším manažerem. 10 nejdražších manažerských chyb. 99 tipů pro úspěšné vedení lidí. Jak asi tušíte, jen přečtením stohu manažerských knih se z vás všemi milovaný a inspirativní šéf nestane. Pro ty, kteří hledají inspiraci v příbězích spíše než v „zaručených návodech“, jsme vybrali … číst více

Naučte se: jak za minutu říct, kdo jste a co chcete

Představte si, že jste navštívili odbornou konferenci a během pauzy na kávu potřebujete rychle oslovit jednoho z řečníků. Prohodit pár zdvořilostních vět, předat mu vizitku a pozvat jej na akci, kterou vaše firma pořádá za měsíc. Výtahová řeč Nezdá se to, ale může jít o nesnadný úkol. Ve váš neprospěch hraje omezený čas, rušné prostředí a … číst více