I ve starobní penzi si lidé mohou přivydělávat – a ještě si tím do budoucna zvyšují důchod jako takový. Poslední dobou je stále žádanější předčasná penze – tito lidé si však mohou přivydělávat jen omezením.
Odchod do důchodu
- O starobní důchod se žádá na okresní správě sociálního zabezpečení. Kromě odpovídajícího věku musí lidé doložit i dostatečný počet odpracovaných roků, tedy let, kdy si hradili sociální/důchodové pojištění.
- Při žádosti o důchod se kromě občanského průkazu předkládají také doklady o vzdělání (i neukončeném), zápočtové listy od zaměstnavatelů, evidenční listy důchodového pojištění.
- Datum svého odchodu do důchodu si můžete spočítat v této kalkulačce.
Důchod a přivýdělek
- » Nabídka brigád na Jobs.cz
- Starobní důchodci si mohou neomezeně přivydělávat. Za dobu, kdy „přesluhují“, jim stále běží doba pojištění. Znamená to, že si do budoucna stále zvyšují výši vypláceného důchodu.
- Od ledna 2013 nemohou pracující důchodci uplatňovat daňové slevy.
- Podle dat České správy sociálního zabezpečení si stále více lidí volí předčasný důchod, který je však finančně méně výhodný. Jenže kdo přijde o místo pár let před důchodem, má velké problémy se na trhu práce znovu uchytit. Předčasná penze se tak stane jedinou volbou.
- Lidé v předčasném důchodu si mohou rovněž přivydělávat, ale s omezením. Nesmí vykonávat nic, co zakládá povinnost platit sociální pojištění.
- Předčasní penzisté tedy mohou pracovat například na dohodu o provedení práce, jejich měsíční výdělek však nesmí překročit 10 tisíc korun hrubého. Další možností je vlastní podnikání, pokud roční zisk nepřesáhne 60 tisíc korun. Po dosažení řádného důchodového věku si už mohou přivydělávat bez omezení.