Odchod do penze

I ve starobní penzi si lidé mohou přivydělávat – a ještě si tím do budoucna zvyšují důchod jako takový. Poslední dobou je stále žádanější předčasná penze – tito lidé si však mohou přivydělávat jen omezením.

shutterstock_3219278

Odchod do důchodu

  • O starobní důchod se žádá na okresní správě sociálního zabezpečení. Kromě odpovídajícího věku musí lidé doložit i dostatečný počet odpracovaných roků, tedy let, kdy si hradili sociální/důchodové pojištění.
  • Při žádosti o důchod se kromě občanského průkazu předkládají také doklady o vzdělání (i neukončeném), zápočtové listy od zaměstnavatelů, evidenční listy důchodového pojištění.
  • Datum svého odchodu do důchodu si můžete spočítat v této kalkulačce.

Důchod a přivýdělek

  • » Nabídka brigád na Jobs.cz
  • Starobní důchodci si mohou neomezeně přivydělávat. Za dobu, kdy „přesluhují“, jim stále běží doba pojištění. Znamená to, že si do budoucna stále zvyšují výši vypláceného důchodu.
  • Od ledna 2013 nemohou pracující důchodci uplatňovat daňové slevy.
  • Podle dat České správy sociálního zabezpečení si stále více lidí volí předčasný důchod, který je však finančně méně výhodný. Jenže kdo přijde o místo pár let před důchodem, má velké problémy se na trhu práce znovu uchytit. Předčasná penze se tak stane jedinou volbou.
  • Lidé v předčasném důchodu si mohou rovněž přivydělávat, ale s omezením. Nesmí vykonávat nic, co zakládá povinnost platit sociální pojištění.
  • Předčasní penzisté tedy mohou pracovat například na dohodu o provedení práce,  jejich měsíční výdělek však nesmí překročit 10 tisíc korun hrubého. Další možností je vlastní podnikání, pokud roční zisk nepřesáhne 60 tisíc korun. Po dosažení řádného důchodového věku si už mohou přivydělávat bez omezení.

» Jak začít podnikat v důchodu

Další rady k tématu

Mateřská a rodičovská dovolená

Mateřská dovolená trvá 28 týdnů. Po tuto dobu žena dostává peněžitou pomoc v mateřství. Pokud se poté rozhodne vrátit do zaměstnání, firma ji musí zařadit na její původní místo. Rodičovská dovolená navazuje na mateřskou dovolenou a trvá až 4 roky. Nastoupit na ni mohou matky i otcové nebo se v péči o dítě po nějaké době střídat. … číst více

Odchod ze zaměstnání

Po třech až pěti letech na jedné pozici přichází potřeba posunout se v kariéře dál. Někdy ale člověk skončí nedobrovolně – když firma propouští. Ve zkušební době může zaměstnanec odejít kdykoliv, a to i bez uvedení důvodu. Dáváte výpověď Pokud chcete odejít z firmy, jako první o tom, řekněte nadřízenému. Ostatní kolegy informujte až jako druhé v pořadí. … číst více