O MBA programech

Jak probíhá MBA studium, kolik stojí a na co se jednotlivé programy zaměřují?

shutterstock_o programech mba

Průběh MBA studia

Kdy podat přihlášku? Termín přijímacího řízení si každá škola stanovuje sama, v zásadě se lze přihlásit v průběhu celého roku. Přijímací zkoušky zahrnují motivační pohovor, někdy i test manažerských dovedností nebo test z angličtiny.

→ Přehled škol nabízejících MBA studium

Jak dlouho studium trvá? MBA programy trvají 1 až 2 roky. Výuka probíhá zejména o víkendech, protože je uzpůsobená zaměstnaným studentům.

Co se naučím v MBA programu? Studium klade velký důraz na praxi. Studenti řeší případové studie firem z celého světa, přednášky a semináře vedou špičkoví zahraniční manažeři. MBA program pomůže prohloubit znalosti manažerské praxe, umožní podívat se na sebe i svou práci trochu jinýma očima a navázat zajímavé kontakty.

Kolik studium stojí? MBA programy patří k finančně velmi náročnému studiu. Cena se pohybuje kolem sto tisíc až půl milionu korun. Některým studentům na MBA program přispívají zaměstnavatelé.

Jaké jsou požadavky na studenta? Některé MBA školy požadují, aby měl uchazeč alespoň bakalářský titul, jinde stačí maturita. I když se dnes MBA dá studovat i v češtině, stále převažují programy vedené v angličtině (kvůli vyučujícím ze zahraničí). Podmínkou je proto velmi dobrá znalost anglického jazyka.

Zaměření MBA programů a druhy titulů

BBA management – nižší úroveň manažerského vzdělávání. Program je určen pro lidi s minimální nebo žádnou praxí na vedoucí pozici. Získávají titul BBA (Bachelor of Business Administration).

MBA management – pokročilá úroveň studia, směřující k zisku nejznámějšího titulu MBA (Master of Business Administration). U studenta se předpokládá několikaletá praxe na vedoucí pozici.

Vrcholový management – jedná se o programy Executive MBA, které jsou určené pro lidi s dlouholetou manažerskou praxí. Po absolvování získají titul EMBA.

Právo – program pro vrcholové manažery nebo pro právníky a advokáty, kteří se zabývají obchodním právem. Získávají titul LL.M. (Master of Laws).

Veřejná správa – program určený vedoucím úředníkům státní správy a manažerům neziskových organizací. Výstupem studia je titul MPA (Master of Public Administration).

Další rady k tématu

Pohled zaměstnavatelů

Titul MBA z kvalitní školy může být výtahem na lepší pozici. Sám o sobě však nezajistí, že vám zaměstnavatelé padnou k nohám. Co je může například zajímat?   Kde jste MBA získali? Škol nabízejících MBA studium je obrovské množství a jejich kvalita je rozdílná. Nepočítejte s tím, že si napíšete za jméno titul MBA a automaticky se stanete … číst více

Jak si vybrat MBA program

Škol nabízejících MBA studium je spousta, ne všechny nabízejí stejně kvalitní výuku. Podle čeho se při výběru školy orientovat? Studium MBA v Česku Akreditace – Hodně napoví, zda je daná škola členem CAMBAS – Asociace českých MBA škol. Lektorský tým – Zajímejte se o vyučující, kteří vás budou vzdělávat; o jejich praxi, vzdělání, zkušenosti. Chtějte … číst více