Přihlaste se na vysokou školu. Zbývá pár dní

Na většinu vysokých škol se můžete přihlásit nejpozději 28. února. Pokud jste administrativu spojenou s přihlášením dosud neřešili, zachrání vás elektronická přihláška a včas zaplacený administrativní poplatek. 

Než začnete panikařit, ověřte si, jaký termín stanovila vaše vysoká škola jako závazný pro podání přihlášky. Ne vždy je to poslední únorový den. Informace o přijímacím řízení jednotlivých fakult snadno najdete v přehledu  vysokých škol na portálu Jobs.cz.

Elektronická přihláška

U mnoha škol zcela nahradila svou papírovou předchůdkyni, případně bývá levnější. Vyplňované údaje se u jednotlivých škol příliš neliší. Osobní údaje, kontaktní adresa, výběr fakulty a studijního oboru, nejvyšší dosažené vzdělání – rutina, kterou budete muset překousnout, když se hlásíte na několik různých škol.

Průměry ze střední školy

Některé vysoké školy vyžadují, abyste vyplnili studijní průměry za jednotlivé ročníky střední školy. Tomu se nevyhnete ani ve chvíli, kdy už pracujete a jeden vysokoškolský titul už vlastníte.  Pokud zrovna nemáte maturitní vysvědčení u sebe, mohl by vás tento požadavek nepříjemně zaskočit.

Papírové verze elektronických přihlášek

Ne vždy pro vás proces přihlášení ke studiu končí volbou „odeslat přihlášku“. Třeba Ekonomická fakulta Vysoké školy báňské v Ostravě vyžaduje, abyste na studijní oddělení ještě odeslali zkrácenou písemnou verzi přihlášky, a to nejpozději do 28. února. Podobně je tomu u Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. V těchto případech rozhoduje datum razítka na obálce.

Poplatky za podání přihlášky

Školy vezmou vaši přihlášku na vědomí až ve chvíli, kdy jim dorazí na účet zaplacený administrativní poplatek.  Ten se zpravidla pohybuje mezi 400 a 600 Kč. I u něj si musíte hlídat, kdy je třeba jej uhradit, zpravidla je totiž přímo navázán na termín podání přihlášky. Navíc musíte správně zadat specifický symbol, který se vygeneruje po vyplnění přihlášky, a který slouží ke spárování vaší platby s přihláškou.

Zaplatíte pozdě- nejdete k přijímačkám

Pokud neuhradíte poplatek včas nebo nesprávně uvedete specifický symbol, mohou vás některé fakulty z přijímacího řízení vyřadit. Možnost studia vám tak zbytečně o rok uteče. Poplatky se zpravidla nevracejí. Pokud se vám v jednom termínu sejde více přijímacích zkoušek, onemocníte nebo si studium prostě rozmyslíte, máte smůlu, peníze zpět ze školy nedostanete.

Pozdější termíny a druhá kola

Zkontrolujte si, zda vámi vybraná fakulta skutečně trvá na přihlášce zaslané do konce února. Pokud se hlásíte například na Českou zemědělskou univerzitu, máte čas až do konce března.

Můžete také vsadit na druhá kola. Vysoké školy je zpravidla vyhlašují po ukončení přijímacího řízení, tedy těsně před letními prázdninami. Až tehdy totiž vědí, zda se jim podaří zaplnit učebny kvalitními studenty. Oblíbené školy a obory však většinou problémy s počty nadaných uchazečů nemívají. Proto berte druhá kola jen jako krajní variantu.

Lenka Kováříková, Jobs.cz

Další články k tématu

Gaudeamus Brno: stánky, které stojí za návštěvu

Dnes v Brně začíná veletrh pomaturitního studia Gaudeamus. Pokud se tam chystáte, věnujte pozornost i stánkům, v jejichž názvu spojení „vysoká škola“ nenajdete. Mohou vám podstatně rozšířit povědomí o tom, čemu se můžete během vysoké věnovat nebo vás přesvědčit, že studium v cizině může být celkem dosažitelnou záležitostí. ↑ Kam po maturitě? Veletrh pomaturitního studia Gaudeamus začíná na brněnském … číst více

Beata Rajská: Můžu přibrzdit, ale nesmím ztratit sama sebe

Úspěšná módní návrhářka, která už nemusí nikomu nic dokazovat. Beata Rajská na sobě ale neustále pracuje, mimo jiné se zdokonaluje v angličtině a aspiruje na doktorát na Univerzitě Hradec Králové – zajímá ji změna pohledu na módu po 2. světové válce. O tom, co Beata Rajská dělá, když zrovna nenavrhuje šaty, si s ní povídala redaktorka Jobs.cz … číst více

Studium při práci: získáte nižší daně i volno na zkoušky

Na co máte nárok, když při práci studujete vysokou školu? Zeptali jsme se právníků z advokátní kanceláře Jasanská & Co. Napište si to do životopisu Studujete při práci? Nezapomeňte si to napsat do životopisu. A to i přesto, že jste studium dosud neukončili. Tím, že při práci a rodině zvládáte ještě studovat, ukazujete zaměstnavateli své … číst více

Přijímací zkoušky pro starší a pokročilé

Rozhodli jste se, že při práci vystudujete vysokou školu? Mnoho škol vyžaduje složení takzvaných Národních srovnávacích zkoušek (NSZ). Bez biflování Národní srovnávací zkoušky (známé také jako Scio testy nebo testy obecných studijních předpokladů) nejsou pro středoškoláky neznámým pojmem. Dospělý, od jehož posledního studia už uplynula pěkná řádka let, však může tápat. „Tento test není založen … číst více