Pracovat na sobě je nejlepší ve sprše

Dobré nápady dostávají lidé všude možně. Nejmíň u pracovního stolu. Co nejvíc škodí inspiraci, je organizace!

Znáte to. V práci dostanete nový úkol a ne a ne se k němu dohrabat. Mozkové buňky máte rozžhavené do běla, lámete jedno kafe za druhým a inspirace se k příchodu zkrátka nemá. Tak nevěšte hlavu, práci odložte a běžte se projít. (Třeba ke kávovaru; chápeme, že málokdo si může dovolit jen tak odejít z práce, kdy se mu zachce.)

Inspirace je totiž jako to tričko, co ho dva dny v kuse hledáte, a teprve když se na něj přestanete soustředit, jako zázrakem se objeví v poličce, kterou jste nastokrát prohledali. Někoho zkrátka napadají geniální nápady ve sprše, jiní si zas vedou deníky snů, jelikož ty nejbrilantnější myšlenky k nim přicházejí ve spánku. Jedna taková se zrodila třeba v hlavě R. L. Stevensona – jmenovala se Dr. Jekyll a Mr. Hyde, možná jste o ní už slyšeli. Co ale dělat v případě, že na vás tlačí deadliny ze všech stran?

↑ Někoho napadají geniální nápady ve sprše, jiní si zas vedou deníky snů.

Nečekej, konej!

Pamatujete na Bradleyho Coopera z filmu Všemocný předtím, než se dostal k té zázračné pilulce a stal se z něj… no, Všemocný? Z depresivního vyhořelého spisovatele se změnil v okouzlujícího intelektuála, který si během chvilky dokázal dát život do kupy a v mezičase si odskočil jen tak za večer sepsat bestseller. V našem světě žádná pilulka, která z vás udělá superhrdinu, bohužel neexistuje. I tak jsou ale způsoby, jak jít inspiraci naproti.

Ačkoli si ji do diáře jen těžko naplánujete, můžete si místo toho zařídit tzv. inspirační chvilku, třeba jako Bill Gates. Zajděte na snídani do kavárny, kde jste nikdy předtím nebyli, skočte si do fitka, přečtěte si články z tematického okruhu, ve kterém jste se nikdy dřív nepohybovali. Dělejte nové věci, klidně i ty, které vás děsí. Protože jestli se po něčem budete cítit nabušení energií a schopní čehokoli, je to rozhodně takový bungee jumping.

Ovšem pokud adrenalinové sporty nejsou pro vás, vyrazte klidně jen na výlet, na pivo, poznávejte nové lidi. Změňte styl oblékání, účes, bydliště, identitu… Ne, žertujeme. Tak daleko zacházet nemusíte. Rozhodně se ale nebojte dopřát si volný čas a zasloužený relax, mozek to prostě občas potřebuje.

Brainstorming? Ano, ale…

Jasně, říkáte si, organizace stranou, ale co dělat v případě, že na vás přijde kreativní blok a vy musíte být za pět minut na tradičním každotýdenním firemním brainstormingu? Věřte nebo ne, i s kreativním blokem v patách se dá z nařízeného brainstormingu leccos vytřískat.

Právě brainstorming je totiž skvělý v tom, že v takřka laboratorních podmínkách můžete dostat geniální nápad na základě jediného slova, které z úst vypustí některý z vašich kolegů. Nebo naopak. A i kdyby se vás ten kreativní blok nakonec nepustil, není se za co stydět. Není každý den posvícení a ne každý brainstorming vypadá jako v americkém romcomu. Tak se nepranýřujte, napříště to můžete být vy, kdo přijde s neotřelým konceptem, zatímco ostatní budou sedět kolem stolu a nevypotí nic.

To nejhorší, co můžete udělat, je odložit si svůj stres a strach z neúspěchu zase na další týden. Kreativními bloky totiž kromě nás, obyčejných smrtelníků, chronicky trpí i velikáni − jako jeden z nejlepších scenáristů Hollywoodu Aaron Sorkin, literární kouzelnice J. K. Rowlingová nebo i taková zdánlivě bezbřehá studnice originálních nápadů, jako je Quentin Tarantino.

Jak je to s tou organizací?

Inspirace ale zdaleka není jen o daném pracovním úkolu. Občas je jí totiž zapotřebí i při důležitých životních či kariérních rozhodnutích. Představte si následující situaci. Leží před vámi zásadní pracovní rozhodnutí: stávající zaměstnání vás už nenaplňuje. Pokládáte si otázku, proč tomu tak je, zjistíte, že byste možná nemuseli měnit firmu, ale jen oddělení, možná by vám pomohl vyšší plat nebo jiná kancelář…

A takové množství možností vás zažene do kouta, kde se v poloze plodu zoufale kývete ze strany na stranu, neschopní rozřešení. Právě v takové situaci je organizace tím nejlepším, po čem můžete sáhnout. Sepište si všechny možnosti na papír a vyberte z nich tři pro sebe nejzásadnější. Ty seřaďte podle váhy a postupně je detailně prozkoumejte. Uvidíte, že jakmile dostanete své myšlenky z hlavy na papír a dáte jim řád, získáte odvahu a chuť začít jednat. A pokud se přece jen dostanete ke změně povolání, nejjednodušší cesta, jak tuhle položku ze svého seznamu zrealizovat, je přes Jobs.cz.

Rad a návodů, jak načerpat inspiraci, existuje nespočet, od inhalování levandulového aromatu přes procházku parkem až ke kurzu pilotování letadel. Což znamená, že se ve výčtu možností nachází i tenhle článek. A my se vsadíme, že vás během jeho čtení napadlo něco naprosto geniálního.

» Podívejte se, jaké pozice teď firmy nabízejí

Jobs.cz

Další články k tématu

Móda jako práce: Jak se školí budoucí stylistky

Máte zájem o práci v módní branži, třeba jako stylistka nebo módní redaktorka, ale nemáte potřebné vzdělání? Ve Škole stylu Backstage můžete absolvovat rekvalifikační kurz, kde vás naučí vše potřebné. Jak se z prodavaček nebo manažerek toužících po změně kariéry stávají odbornice na módu? Zjišťovala redaktorka Jana Benešovská. Módní teorie a praxe Jako novinářka jsem prošla … číst více

Jak vypadá online CV, kterému nehrozí „delete“

„Nejlépe je mít své CV online. Máte jej tak stále po ruce a můžete jej kdykoliv přiložit k reakci na pozici.“ Pokud má pro vás tato rada stejnou hodnotu jako rok staré noviny, asi spíše než založení online profilu řešíte, jak mít svůj  e-životopis přesně vyplněný, zároveň však originální. Personalisty zajímají online zmínky Možná vás napadlo, … číst více

10 fatálních chyb, kterými zabíjíte své CV

Kdy naposledy jste aktualizovali svůj životopis? Přestaňte práci se svým životopisem brát jako rutinu a podívejte se na své CV vždy novýma očima. Vyvarujete se tak zdánlivě stokrát opakovaným chybám, které na první zdání dnes už nikdo nedělá. Personalisté vám potvrdí, že se s nimi setkávájí dnes a denně, a to i u pozic, kde … číst více

Restart kariéry: přijďte si 5. února pro inspiraci

Moderátorka Adela Banášová, šéfka českého Googlu Taťána Le Moigne, šéfredaktor magazínu Forbes Petr Šimůnek nebo přední plastický chirurg Andrej Sukop. Přijďte si 5. února 2015 poslechnout jejich tipy, jak restartovat kariéru a posunout se v životě dál. » Půl minuty čtení « Restart myšlení Konference s názvem Inspirace & Restart kariéry proběhne už potřetí. Letos nese podtitul … číst více