Pracovat na sobě je nejlepší ve sprše

Dobré nápady dostávají lidé všude možně. Nejmíň u pracovního stolu. Co nejvíc škodí inspiraci, je organizace!

Znáte to. V práci dostanete nový úkol a ne a ne se k němu dohrabat. Mozkové buňky máte rozžhavené do běla, lámete jedno kafe za druhým a inspirace se k příchodu zkrátka nemá. Tak nevěšte hlavu, práci odložte a běžte se projít. (Třeba ke kávovaru; chápeme, že málokdo si může dovolit jen tak odejít z práce, kdy se mu zachce.)

Inspirace je totiž jako to tričko, co ho dva dny v kuse hledáte, a teprve když se na něj přestanete soustředit, jako zázrakem se objeví v poličce, kterou jste nastokrát prohledali. Někoho zkrátka napadají geniální nápady ve sprše, jiní si zas vedou deníky snů, jelikož ty nejbrilantnější myšlenky k nim přicházejí ve spánku. Jedna taková se zrodila třeba v hlavě R. L. Stevensona – jmenovala se Dr. Jekyll a Mr. Hyde, možná jste o ní už slyšeli. Co ale dělat v případě, že na vás tlačí deadliny ze všech stran?

↑ Někoho napadají geniální nápady ve sprše, jiní si zas vedou deníky snů.

Nečekej, konej!

Pamatujete na Bradleyho Coopera z filmu Všemocný předtím, než se dostal k té zázračné pilulce a stal se z něj… no, Všemocný? Z depresivního vyhořelého spisovatele se změnil v okouzlujícího intelektuála, který si během chvilky dokázal dát život do kupy a v mezičase si odskočil jen tak za večer sepsat bestseller. V našem světě žádná pilulka, která z vás udělá superhrdinu, bohužel neexistuje. I tak jsou ale způsoby, jak jít inspiraci naproti.

Ačkoli si ji do diáře jen těžko naplánujete, můžete si místo toho zařídit tzv. inspirační chvilku, třeba jako Bill Gates. Zajděte na snídani do kavárny, kde jste nikdy předtím nebyli, skočte si do fitka, přečtěte si články z tematického okruhu, ve kterém jste se nikdy dřív nepohybovali. Dělejte nové věci, klidně i ty, které vás děsí. Protože jestli se po něčem budete cítit nabušení energií a schopní čehokoli, je to rozhodně takový bungee jumping.

Ovšem pokud adrenalinové sporty nejsou pro vás, vyrazte klidně jen na výlet, na pivo, poznávejte nové lidi. Změňte styl oblékání, účes, bydliště, identitu… Ne, žertujeme. Tak daleko zacházet nemusíte. Rozhodně se ale nebojte dopřát si volný čas a zasloužený relax, mozek to prostě občas potřebuje.

Brainstorming? Ano, ale…

Jasně, říkáte si, organizace stranou, ale co dělat v případě, že na vás přijde kreativní blok a vy musíte být za pět minut na tradičním každotýdenním firemním brainstormingu? Věřte nebo ne, i s kreativním blokem v patách se dá z nařízeného brainstormingu leccos vytřískat.

Právě brainstorming je totiž skvělý v tom, že v takřka laboratorních podmínkách můžete dostat geniální nápad na základě jediného slova, které z úst vypustí některý z vašich kolegů. Nebo naopak. A i kdyby se vás ten kreativní blok nakonec nepustil, není se za co stydět. Není každý den posvícení a ne každý brainstorming vypadá jako v americkém romcomu. Tak se nepranýřujte, napříště to můžete být vy, kdo přijde s neotřelým konceptem, zatímco ostatní budou sedět kolem stolu a nevypotí nic.

To nejhorší, co můžete udělat, je odložit si svůj stres a strach z neúspěchu zase na další týden. Kreativními bloky totiž kromě nás, obyčejných smrtelníků, chronicky trpí i velikáni − jako jeden z nejlepších scenáristů Hollywoodu Aaron Sorkin, literární kouzelnice J. K. Rowlingová nebo i taková zdánlivě bezbřehá studnice originálních nápadů, jako je Quentin Tarantino.

Jak je to s tou organizací?

Inspirace ale zdaleka není jen o daném pracovním úkolu. Občas je jí totiž zapotřebí i při důležitých životních či kariérních rozhodnutích. Představte si následující situaci. Leží před vámi zásadní pracovní rozhodnutí: stávající zaměstnání vás už nenaplňuje. Pokládáte si otázku, proč tomu tak je, zjistíte, že byste možná nemuseli měnit firmu, ale jen oddělení, možná by vám pomohl vyšší plat nebo jiná kancelář…

A takové množství možností vás zažene do kouta, kde se v poloze plodu zoufale kývete ze strany na stranu, neschopní rozřešení. Právě v takové situaci je organizace tím nejlepším, po čem můžete sáhnout. Sepište si všechny možnosti na papír a vyberte z nich tři pro sebe nejzásadnější. Ty seřaďte podle váhy a postupně je detailně prozkoumejte. Uvidíte, že jakmile dostanete své myšlenky z hlavy na papír a dáte jim řád, získáte odvahu a chuť začít jednat. A pokud se přece jen dostanete ke změně povolání, nejjednodušší cesta, jak tuhle položku ze svého seznamu zrealizovat, je přes Jobs.cz.

Rad a návodů, jak načerpat inspiraci, existuje nespočet, od inhalování levandulového aromatu přes procházku parkem až ke kurzu pilotování letadel. Což znamená, že se ve výčtu možností nachází i tenhle článek. A my se vsadíme, že vás během jeho čtení napadlo něco naprosto geniálního.

» Podívejte se, jaké pozice teď firmy nabízejí

Jobs.cz

Další články k tématu

Naučte se řídit projekty, vylepšíte si životopis

Po projektových manažerech je sháňka. Na Jobs.cz patří tato pozice dlouhodobě mezi tři nejžádanější. Proto není od věci se s projektovým řízením blíže seznámit a zvážit, zda by se příslušné školení nehodilo i vám. Aleš Pilný, konzultant manažerského vzdělávání poradí, jak si vybrat kurz, který pak můžete hrdě zahrnout do svého životopisu. „Pokud se pustíte do … číst více

6 tipů, jak v práci najít štěstí hned teď

Nečekejte, až vás šéf uznale poplácá po rameni nebo se vám povede něco „velkého”. Úspěch a radost můžete v práci prožívat každý den. Stačí, když si je uvědomíte a pojmenujete. Vychutnávat si pocit štěstí a naplnění pak bude mnohem snazší. » 3 minuty čtení « 1. Zapomeňte na: až jednou… Až budu vydělávat víc… Až … číst více

Český fotograf F1: Mít svůj styl je víc než peníze

Pilota ve formuli 1 Česko sice nemá, zato ve vysoce konkurenčním prostředí pracují hned dva fotografové. Jedním z nich je Vladimír Rys. Jak se daří člověku na volné noze v branži, do níž se denně tlačí desítky nových talentovaných lidí? A je to vůbec talent, na čem záleží, abyste uspěli? » 4 minuty čtení « ↑ Fotograf … číst více

Co mezi řádky vyčtete z pracovních inzerátů

Prvním krokem k tomu, abyste nalezli ty správné nabídky, je si hned na začátku uvědomit, co vlastně hledáte, kam chcete svou kariéru směrovat a co jste pro ni ochotni udělat. Na co se tedy při čtení inzerátů zaměřit, abyste objevili práci přesně pro vás? « 2 minuty čtení » Hezký nadpis není všechno Nenechte se napálit … číst více